27 Martin Truijens op non-actief na gesprek met concurrerende zwemlanden Kopstukken sneuvelen in rap tempo bij de zwembond, kritiek zwelt aan en dan moet de evaluatie van het debacle in Rio de Janeiro nog volgen. Als ik niet weg wil en er geen aandrang is om mij te ontslaan, blijf ik directeur ks e chaos is com pleet bij de zwembond. Het op non- actief stellen van de Amster damse hoofd coach Martin Truijens (38) is de volgende episode in de crisis. Vori ge maand werd teammanager Aad van Groningen al uit zijn functie ontheven; hem werd verweten dat hij onrust zou stoken in de ploeg. Vlak voor de Olympische Spelen zag technisch directeur Joop Alber- da geen andere uitweg dan op te stappen na een hoogoplopend con flict met Van Groningen. De zwembond moet de komen- de weken dus op zoek naar een nieuwe technisch directeur, een nieuwe teammanager en een hoofdcoach voor Amsterdam. On dertussen is een speciale commis sie nog bezig de tegenvallende prestaties in het binnenbad van Rio te evalueren én zwelt de kri tiek op de directie en het bestuur van de KNZB aan. Van buitenaf, maar ook van binnenuit. Flirt Eerst terug naar Truijens. De coach, die doorgaans geen blad voor zijn mond neemt, had wel in teresse in de vacante functie van technisch directeur. Truijens eiste echter voor 1 september duidelijk heid over zijn toekomst. Toen KNZB-directeur Jan Kossen hem die niet tijdig kon geven, trok de Amsterdamse coach zijn conclu sies. Op 2 september maakte Trui jens bekend eind dit jaar afscheid te nemen van de zwembond. Na zijn vakantie na de Olympi sche Spelen zou Truijens maan dag weer aan de slag gaan in het Sloterparkbad in Amsterdam. Daar had hij onder anderen Sebas- tiaan Verschuren en Inge Dekker onder zijn hoede. Maar daags voor zijn terugkeer naar de badrand, kreeg Truijens te horen dat hij niet meer hoefde te komen. De coach voert gesprekken met enkele concurrerende zwemlan den en de KNZB vindt het rich ting de Nederlandse zwemmers niet gepast dat Truijens dan trai ning blijft geven. De zwembond bekijkt of hij tot 1 januari wordt in gezet voor andere taken. De KNZB bevindt zich momen teel in een orkaan van kritiek. Na de slechte prestaties op de Olympi sche Spelen (geen medailles en geen persoonlijke records in het binnenbad) stelde oud-zwemtop- per Johan Kenkhuis dat 'de bezem door de zwembond moet'. Eerder was er al snoeiharde kritiek van Pieter van den Hoogenband die in deze krant liet weten dat hij 'visie, ambitie en beleving' mist bij zwembonddirecteur Kossen. Open brief Vorige week roerde het hart van de zwembond zich opeens in een opvallende open brief. Tien zwem- trainers uitten hun ongenoegen over de samenwerking met de KNZB. De trainers voelden zich niet gehoord en spraken zelfs over een 'machtsorganisatie'. Ze willen met de zwembond onder meer in gesprek over een betere doorstro ming van jonge talenten. Verder vinden ze het verontrustend dat er in Nederland bijna alleen oog is voor borstcrawlzwemmers. Directeur Jan Kossen van de zwembond was de afgelopen da gen niet bereikbaar voor een reac tie. Hij maakte vorige maand in een opiniestuk wel duidelijk dat hij niet van plan is op te stappen. „Ik ben bij de KNZB voor onbe paalde tijd in dienst dus als ik niet weg wil en er geen aandrang is om mij te ontslaan, blijf ik ge woon directeur", schreef Kossen op de site van Sport 8c Strategie. Joop Alberda Stapte in juli zelf op na een hoogoplopend conflict met teammanager Aad van Groningen. Zwemmers kozen partij voor Van Groningen. Aad van Groningen Is per 1 september geen teammanager meer. Gebrouilleerd geraakt met directeur Kossen. Van Groningens contract loopt eind december af. Martin Truijens Vrijgesteld van werk als trainer omdat hij in gesprek is met concurrerende zwemlanden. Zou per 1 januari sowieso al stoppen bij de zwembond. 7D Ga nu naar pzc.nl/oranje woensdag 5 oktober 2016 Grote schoonmaak bij de zwembond na falen in Rio Natasja Weber Amsterdam KNZB-directeur Jan Kossen zwaait al 10 jaar de scepter bij de zwembond. Ondanks de kri tiek op de zwemtop van buiten af en van binnenuit, is hij niet van plan om op te stappen. Martin Truijens instrueert Joost Reijns op het EK. foto anp —Jan Kossen (KNZB-directeur) technisch directeur teammanager hoofdcoach Amsterdam A,M KLgfj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24