Tinkov: Contador straks manke eend fcl 26 tS sportnieuws.nl HEB JIJ DE NIEUWE APP VAN SPORTNIEUWS.NL AL? DOWNLOAD HEM NU GRATIS! Tweede op een WK is nog geen eerste, dacht het Nederlands hand balteam. Sinds gisteren worden de vice-wereldkampioenen van 2015 getraind door een nieuwe coach, de Deense Helle Thomsen. Met een internationale coach hopen de vrouwen de laatste stap naar de top te maken. Maar wat houdt die stap precies in? Eigenlijk is het simpel, zegt Sjors Röttger, technisch directeur bij het Nederlands Handbal Ver bond. „Op alle handbalvlakken kunnen we beter." Pas sinds een jaar doet het team mee om de prij zen. Bij de Olympische Spelen in Rio, waar het Nederlands handbal team debuteerde, eindigden de vrouwen als vierde. „Je ziet dat Rusland en Noorwegen nu nog een maatje te groot zijn. We ho ren incidenteel bij de wereldtop, ons doel is dat dit structureel wordt. En dat is een heel moeilijk doel." Verandering Verbetering is mogelijk op tech nisch, tactisch, fysiek en mentaal vlak, denkt Röttger. Oftewel: alle gebieden. Ook aanvallend kan het Nederlands team beter, wijzen de cijfers na de wedstrijden uit. „Niet dat het niet goed ging, maar we willen nog beter. En dat kan ook. De gemiddelde leeftijd in de selec tie is ongeveer 25 jaar, terwijl speelsters rond hun 28ste op hun top zitten", zegt Röttger. Verandering van coach kan het verschil maken. Al was het aan trekken van Thomsen een gevolg van het besluit van Henk Groener om zijn contract als bonscoach niet te verlengen. Niet eerder was hij zo succesvol, maar na acht jaar aan het roer bij de handbalsters twijfelde Groener over zijn toe komst. De handbalvisie die in Neder land gehanteerd wordt, lijkt erg op die van de Noren en Denen: snel, dynamisch en verrassend. Anders dan bijvoorbeeld de Duit sers, die bekendstaan om de harde en krachtige stijl. Dat was dan ook de eerste vereiste voor de nieuwe bondscoach: achter het nationale systeem staan. In coachstijl verschillen Groe ner en Thomsen. Beiden zijn wel iswaar doordacht en rustig buiten het veld, weet Röttger. „Maar Henk is ook zo in het veld. Een po se die hij tijdens wedstrijden vaak aanneemt, is met de armen over elkaar analyseren. Hij wil rust uit stralen. Helle is in het veld juist dynamischer en feller." Röttger be nadrukt: „Het zijn beide goede kwaliteiten." Een ander karakter zorgt voor een andere dynamiek. Bij de Ne derlandse volleybalvrouwen, die andere balsport waar de afgelopen anderhalfjaar het succes en de po pulariteit flink toenam, zijn die re sultaten voor een groot deel toe te schrijven aan de nieuwe, tempera mentvolle bondscoach Giovanni Guidetti. De Italiaan heeft een compleet andere uitstraling dan zijn rustige voorganger, Gido Ver meulen. Röttger: „We hopen dat Helle verder kan uitbouwen." De Deen se werd in het verleden landskam pioen in Denemarken en werkte met spelverdeelster Nycke Groot, Nederlands dragende kracht in Rio. De besloten training gisteren was de eerste voorbereiding op het EK in december in Zweden. Vanaf vandaag wordt in Eindho ven een vierdaags toernooi ge- Niet dat het niet goed ging, maar we willen nog beter. En dat kan ook speeld, het Holland Handball Tournament, tegen onder meer Roemenië en Servië. Voor het eerst in jaren speelt Ne derland met een A- en B-team, naar Noors model. Deze construc tie was nota bene een wens van Groener zelf, om het niveau in de breedte te vergroten en speelsters de mogelijkheid te bieden zich te laten zien. Ongeveer dertig Neder landse handbalsters spelen bij een buitenlandse club, terwijl de na tionale selectie uit zestien vrou wen bestaat. In eerste instantie zou Groener tot en met het EK in december aanblijven. Maar een vervanger was snel gevonden. Röttger: „Voor Helle is dit extra gunstig. Nu kan ze meteen in een week meer dan dertig speelsters zien." MILAAN Alberto Contador mocht dit weekeinde zijn ge zicht niet laten zien op het af scheidsfeestje van Oleg Tinkov, die de wielersport na dit seizoen verlaat. Dat heeft de Russische ei genaar van de Tinkoff-ploeg zijn kopman in snoeiharde bewoor dingen duidelijk gemaakt. „Ik denk dat het feestje leuker was zonder hem", zegt Tinkov in zijn afscheidsinterview bij Cy- clingnews. „Hij wil nooit cham pagne drinken en is altijd heel voorzichtig met wat hij eet, om dat hij in juli zo graag de Tour de France wil winnen. Dat is een domme houding, juist daarom valt hij altijd. Hij is te streng voor zichzelf." Contador meldde zich wegens ziekte af voor de Ronde van Lom- bardije en dat was voor Tinkov de druppel. „Ik weet niet of hij dat heeft verzonnen, maar leuk vind ik het niet. Als je ziet hoe veel geld hij verdient, zou dat niet mogen gebeuren. Valverde was drie dagen voor Lombardije ook ziek, maar finisht gewoon in de top-10. Dat is klasse." Tinkov geeft toe dat het tussen hem en de inmiddels 33-jarige Contador nooit geboterd heeft. „Ik mag hem niet. Ook binnen het team mag bijna niemand hem, behalve zijn eigen kring van Spaanse renners. Hij is een groot kampioen geweest en kan nu beter stoppen. Ik denk dat hij bij Trek voor gek zal rijden als een manke eend. In de Vuelta kon hij laatst de beste vijf ren ners niet meer bijhouden, vol gend jaar zal hij de beste twintig renners moeten laten gaan." Démare houdt Stybar achter zich in Wallonië Sjarapova al terug in april Fancy Bears blijft lekken woensdag 5 oktober 2016 Laatste stap naar de wereldtop Met de nieuwe bondscoach Helle Thomsen moeten de Nederland se handbalsters de laatste stap naar de wereldtop maken. Lisette van der Geest Eindhoven Helle Thomsen wordt geroemd om haar dynamiek, fotohenkseppen Sjors Röttger Google play AL MEER DAN 20.ÜÜÜ KEER WIELRENNEN De Franse wielrenner Arnaud Démare heeft giste ren de Mémorial Frank Van- denbroucke op zijn naam geschreven. In een lange sprint versloeg de coureur van FDJ de Tsjech Zdenek Stybar. Jürgen Roelandts kwam als derde over de streep. De Deen Lars Bak en de Noor Vegard Stake Laengen gingen er vroeg in de koers snel vandoor. Bij het ingaan van de laat ste omloop, werd het twee tal opgeslokt door het pelo ton. Démare, die in maart ook Milaan-Sanremo al won, bleek uiteindelijk weer de snelste sprinter. TENNIS Het internationale sport- tribunaal CAS besloot gis teren de schorsing van Maria Sjarapova (foto) met negen maanden in te kor ten, naar vijftien maanden. Dat betekent dat de Russi sche voormalige nummer een van de wereld in april weer de baan op mag. „Ik ben de dagen aan het aftellen totdat ik weer wed strijden mag spelen", zei de 29-jarige Sjarapova „Ik heb hiervan geleerd en ik hoop de ITF ook. Ik wist niet dat het hartmedicijn dat ik al tien jaar gebruikte, meldonium, vanaf januari verboden was. De ITF had me dat moeten vertellen." ALGEMEEN Hackerscollectief Fancy Bears blijft doorgaan met het vrijgeven van vertrou welijke gegevens van spor ters. In de zesde publicatie zijn medische attesten van twintig sporters gelekt, onder wie de Britse triatlon kampioen Alistair Brown- lee, de Zweedse wielren- ster Emma Johansson en de Braziliaanse turner Diego Hypolito. Nederland se sporters zijn nog niet ge noemd door de internet- activisten, die met hun ac ties willen aantonen dat bonden en antidoping- bureaus toestaan dat spor ters doping gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23