Een kloon van Maggie <D Brexit is nu écht, pond crasht 16 ECONOMIE Redding van de bank ligt politiek gevoelig, Van financieel bastion tot zorgenkind. Een knock-out van Deutsche Bank kan einde inluiden van Angela Merkel. Ei In de schijnwerpers Ze gaf daarmee ook haar visitekaartje af als premier. Eerder deze week ging het nog over haar schoenen. Ze heeft een indrukwekkende schoenencollectie en wordt wel de Imelda Marcos van de Britse politiek genoemd. Nee, ze vond al die aandacht voor haar schoenen niet seksistisch. „Het geeft me een mooie aanleiding om weer nieuwe te gaan kopen", voegde ze er lachend aan toe. Die schoenentic is het meest opvallende aan May. Haar ver dere hobby's zijn koken - ze heeft meer dan hon derd kookboeken - en door de ber gen wandelen met haar man Phi lip. Van Imelda Marcos heeft May weinig weg, ze lijkt meer op Mar garet Thatcher, vóór haar de eni ge vrouwelijke premier van Opleiding Groot-Brittannië. diverse May zei ook een u 1-1 - - 'bloody difficult wo man' te kunnen May lijkt ook op Thatcher om dat ze zo gewoon is. Ze woont in hetzelfde dorp als Amal Clooney, Uri Geiler en Jim my Page van Led Zeppelin, maar in de roddelrubrieken zul je haar niet tegenko men. De dochter van een dominee is in-en in- keurig. Op de vraag wat ze als luxeartikel zou meenemen naar een onbewoond eiland zei ze: een jaarabonnement op Vogue. Politiek is ze wel hard. Zo liet ze tijdens een verkiezingscampagne in haar kiesdistrict reclamewagens rondrijden met teksten waar in ze illegale immigranten opriep naar hun land van herkomst terug te keren omdat ze anders gearresteerd zouden worden. Die ma nier van campagnevoeren ging zelfs Nigel Far- rage van UKIP te ver. Het bracht haar wel het ministerschap van Binnenlandse Zaken in de kabinetten van Cameron. Flitsen Arcadis NN Group TMG Niet sinds 1985 stond het pond zo laag ten opzichte van de dollar. 1,273 dollar kostte een pond giste ren, 14 procent minder dan in juni toen de Britten kozen voor hun EU-exit. En ook tegen de euro le vert het pond steeds meer in. De Europese munt staat op het hoog ste niveau in drie jaar. Afgelopen weekend maakte de Britse premier Theresa May op het congres van de Conservatie ven bekend dat ze kiest voor min der innige banden dan Noorwe gen en Zwitserland met Brussel onderhouden. „We willen een vrij handelsakkoord voor goederen en diensten, maar tegelijk willen we zélf bepalen hoe ons immigratie beleid eruitziet", zei May. Met die woorden strijkt de pri me minister de markten tegen de haren in. „De afgelopen maanden was de Britse munt relatief sta biel", zegt Bert Colijn, die als eco noom van ING de ontwikkelingen rond de Brexit volgt. „Beleggers hoopten dat het allemaal wel mee zou vallen en dat May haar tijd zou nemen om vervolgens voor een zachte Brexit naar bijvoor beeld Noors model te streven." Die hoop boort de Engelse pre mier nu de grond in. Pas als de Britten een gunstige deal met Eu ropa weten te sluiten krijgt het pond sterling weer lucht. De Brexit lijkt nu pas écht door te dringen op de financiële markten. Het onderuitgaan van het pond is gunstig voor toeristen die een weekendje Londen doen om inko pen te doen voor de feestdagen. Vervelend is de daling van het pond voor de groothandel en voor agrariërs die veel exporteren naar het VK. Ook transporteurs zien hun omzetten onder druk staan. Groot-Brittannië is na Duitsland onze belangrijkste handelspart ner. De economische betrekkin gen zijn goed voor 300.000 banen en 4 procent van ons bruto bin nenlands product. Deutsche Bank is het grootste gevaar voor het financiële systeem schandaal. Het bleek de opmaat tot veel meer ellende: fraudeaffaires in Rusland, gesjoemel met rentederivaten in Italië en als kers op de taart de mon sterboete die de Amerikaanse autoritei ten willen uitdelen voor het aansme ren van rommelhypotheken aan klan ten in de VS. Wie wil weten hoe dergelijke moker slagen ook een grote bank als Deutsche uit zijn evenwicht kunnen brengen, moet eens kijken naar de staatjes die laten zien hoeveel vet ban ken op hun botten hebben. Stevig op de benen staan, is niet de grootste kwa liteit van Europese banken, maar tot en met 2014 liep Deutsche Bank in elk geval aardig in de pas met zijn branche genoten. Daarna lopen de paden uit een: concurrenten gebruikten hun mar- Het blijft vreemd. Juist in het land dat de eurocrisis met vlag en wimpel over leefde, dat sindsdien zo veel macht naar zich toetrok dat het dictatoriaal wordt genoemd, zit nu de grootste pro- bleembank van Europa. Deutsche Bank heeft momenteel veel weg van een bokser die staat te tol len op zijn benen. Een bokser die nog net niet smeekt om de verlossende knock-out, omdat die ellendige reeks van klappen hem te veel is. De boete van ruim 2 miljard dollar in 2015, vanwege het manipuleren van het tarief van de Libor-rente, was op zich al een ongekend Theresa May deed deze week het Britse pond kelderen met haar dreigement dat Groot-Brittannië desnoods met ruzie de Eu ropese Unie verlaat. Ze neemt de nee-stem tegen Europa serieus. Daarmee gaf May (60) na maanden stilte duidelijkheid over de koers van de Britse regering. <ien. studeer- zijn als het nodig de aeoarafie is. Peet Vogels lil CC UI Geboren 1 oktober 1956 in Eastbourne Opleiding diverse publieke en privéscho- len. Studeer de geografie in Oxford Getrouwd, geen kinde ren. De huizenmarkt in Amsterdam vertoont volgens De Nederlandsche Bank 'duidelijke te kenen van oververhitting'. Alleen in de hoofd stad liggen de huizenprijzen alweer hoger dan vóór de crisis. Buiten de grote steden gaat de huizenmarkt aanzienlijk minder sterk vooruit, aldus DNB. De helft van de huizen staat min der dan drie maanden te koop. De detailhandel, horeca en de recreatie sector kunnen volgend jaar flink profiteren van de aantrekkende binnenlandse consump tie. Dat stelt Rabobank in een rapport. O woensdag 5 oktober 2016 Beleggers rea geerden positief op een advies verhoging door Exane. M Het advies- en in genieursbureau neemt het Australische En vironmental Stra tegies over. Het concern doet zijn Ierse herverzekerings portefeuille NN Re over aan Ca nada Life. Het Amsterdam se mediacon cern kon de be leggers niet be koren. O o Deutsche Bank Het Britse pond krijgt harde klap pen sinds premier May bekend maakte dat Groot-Brittannië de scheiding met de EU doorzet en kiest voor een harde Brexit. David Bremmer Amsterdam -IMF ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS Mark van Assen Sander van Mersbergen Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15