,70 euro: Rondkomen van 1 Niet te warm, niet te koud Eentje voor de herfst 12 NI Halen we de winterjas al uit de kast? Of doen we nog een paar weken langer met het zomerjackje? Veel mensen wikken en wegen wat af nu de herfst is aangebroken. Maar er is een oplossing: de tussenjas. En die wint in rap tempo terrein. Hij moet vooral niet te dik zijn. Maar je moet het er ook niet te koud in krijgen. Te lang is niet fijn, maar te kort evenmin. De beste jas voor de herfst is eigenlijk van zomer en winter allebei een beetje. En zie daar: de tussenjas. Winkeliers zullen de jas zel den zo noemen, maar er is volgens kle- dingstylistes steeds meer vraag naar, nu de seizoenen vervagen. „Vroeger zag je in september al de warme winterjassen in de schappen liggen", zegt fashionon- dernemer en imagoconsultant Dyanne Beekman. „Maar de afgelopen jaren had den we in de vroege herfst nog regelma tig dagen met temperaturen rond de twintig graden." Met zulke temperaturen willen men sen niet zo'n dikke jas, maar iets wat er tussenin zit. Iets waarin ze niet verkleu men op een regenachtige herfstdag. Maar waarin ze ook niet bezweet rondlopen als de zon wél een keertje uitbundig schijnt. Sommige mensen lossen het dilemma op met een vestje en een sjaal. Of een colbert. Maar kledingstyliste Astrid Toussaint merkt dat veel mensen juist heel bewust op zoek gaan naar een licht gevoerde en trendy 'tussen jas' en daar ook wat geld voor over hebben. „De winters worden steeds zachter dus je kan het heel lang dragen. Veel langer dan een zo- merjas." Winkeliers spelen daar handig op in. In steeds meer najaarscollecties hangt niet de warme winterjas maar de 'tussenjas' promi nent in de rekken. Zowel Beekman als Toussaint verwachten dat de echte zomerjas zijn langste tijd heeft ge had en langzaam wordt verdrongen door de tussenjas. „Vroeger had je een jas voor de win ter en de zomer. Maar ik vraag me af wat die zomerjas nog toevoegt", zegt Beekman. „Ja, misschien als bescherming tegen de regen. Maar dat geeft een tussenjas ook. En die is bo vendien comfortabeler op de wat koudere da gen." houdens die 1,70 euro per persoon per dag te besteden hebben, stel len Unicef en de Wereldbank. De helft van alle armen die van dit bedrag moeten rondkomen, woont in de Afrikaanse landen. Dertig procent probeert te overle ven in India. Voedsel is een van de belangrijk ste uitgavenposten. In Congo hou den de allerarmsten zich in leven met maniok, rijst en bananen. Haï- tianen, de minst bedeelde bevol kingsgroep in Latijns-Amerika, voeden zich met maispap. In India schrapen gezinnen geld bijeen om brood, linzen en kikkererwten te kunnen kopen. „De omstandighe den verschillen nogal", zegt Thea Hilhorst, hoogleraar humanitaire Voor 1,70 euro kan een Congolees net een kilometer met de taxi. Dan is al zijn geld voor die dag op. Of hij koopt een brood voor 1,20 en belt voor de vijftig cent die overblijft zes minuten met zijn moeder. Juist in Congo, een van de armste landen van Afrika, kam pen de armsten met torenhoge prijzen, blijkt uit cijfers van Num- beo, dat wereldwijd de kosten voor het levensonderhoud bij houdt. Het gebrek aan inkomen dwingt de allerarmsten dan ook tot een levendige ruilhandel, zegt Yves Willemot van Unicef vanuit Congo. „Wie een stukje zeep no dig heeft biedt vijf eieren aan. In ruil voor het schooluniform dat de dochter van jouw buurman toch niet meer past, verzorg je zijn geiten een paar dagen." Wereldwijd leven bijna 385 mil joen kinderen in extreme armoe de. Bijna 20 procent van alle kinde ren in arme landen woont in huis- woensdag 5 oktober 2016 De herfst breekt aan: het is tij d voor de 'tussenjas' Verkoopster Marion Vonk (49) uit Castri- cum had maar één eis toen ze haar tussenjas kocht en daar voldoet de ze jas van Airforce uitste kend aan. Twee jaar heeft ze hem nu en hij komt niet alleen in de herfst uit de kast. Als het in juli of augustus te koud is, draagt ze deze jas liever dan haar spij kerjasje. Aan de kapstok hangt ook nog een war me winterjas. Per dag wordt bekeken welke aan gaat. Raymond Boere Utrecht Studente Social Work Luna Voorham (26) uit Rotterdam zou niet we ten wat ze zonder haar herfstjas moest. Haar zo merjas vindt ze te kort. En de winterjas is nu nog veel te warm. Deze groene, halflange jas van Bershka heeft ze net twee weken en bevalt dus uitstekend. Eigenlijk koopt ze elk jaar wel een jas voor in de herfst. Dat is niet alleen praktisch: een halfjaar in dezelfde jas is ook maar saai. Bijna een derde van de mensen die in extreme armoede leven, wo nen in India. Hier twee kinderen in New Delhi, foto adnan abidi/reuters Wereldwijd leven bijna 385 mil joen kinderen in extreme armoe de, blijkt uit nieuw onderzoek van het VN-kinderfonds Unicef en de Wereldbank. De kinderen maken deel uit van gezinnen die maximaal 1,70 euro per persoon per dag te besteden hebben. Daar komen ze bepaald niet ver mee. Gerben van 't Hof Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11