11 De leider van D66-fractie in Amsterdam Jan Paternotte komt hoog op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Gaat hij Alexander Pechtold opvolgen? Zijn naam valt dikwijls op partijcongressen, als het gaat over de toekomstige leiders van D66. 'Kroon prins' Jan Paternotte (32) grinnikt er om. Typerin gen als 'politiek lenig', 'am bitieus' of'mediageniek' laat hij liever aan anderen. Toch dingt de leider van de Amsterdamse D66-fractie - na een historische verkie zingsoverwinning in de hoofdstad in 2014 - straks mee om een plekje in de Tweede Kamer. Bij de volgende verkiezingen krijgt hij een hoge plek op de kandidatenlijst toe bedeeld, top-tien schat men, al moet de lijst nog bekend worden en moeten de le den hun fiat nog geven. „Dat klinkt altijd leuk. Kroonprins..en wij zijn niet eens zo van de monarchie." „Zo'n kwalificatie is vooral leuk voor mijn ouders. Ik moet eerst maar eens in Den Haag binnenkomen en dan vier jaar goed mijn werk doen." „Alexander is duidelijk onze nummer één, maar het is niet gek dat men ook verder kijkt. Maar ik zie ook veel Kamerleden die al veel bewezen hebben." „Pechtold was ook gewoon burgemeester van Wageningen voordat hij in 2005 minis ter werd. Als je mij deze vragen over vier jaar nog eens vraagt, dan ben ik blij, want dan heb ik mijn werk hier goed gedaan." „Niet alles is klaar, maar we hebben het overgrote deel van onze verkiezingsbeloftes uitgevoerd. Bovendien merk ik na elf jaar in de raad dat ik tegen dingen oploop die we in gemeenten willen doen, maar van Den Haag niet mogen. Vanaf dag één taalles aan vluchtelingen geven door professionele do centen, bijvoorbeeld. Of kijk naar het onder wijs. Het is door landelijke regels haast on mogelijk een nieuwe school te starten." „Ik weet niet of men er écht door heeft wat er in het land gebeurt. Neem de Syrische vluchtelingen die niet mogen werken en geen taalles krijgen. Die komen straks mas saal in de bijstand terecht als we niets doen. De WD is een uitkeringenmachine geworden." „Ja, maar die fractie loopt als ze iets willen soms ook op tegen Den Haag." Op gebied van integratie, onderwijs en veiligheid, denkt Paternotte 'dat er nog heel veel meer kan gebeuren'. Bang om ste vige uitspraken te doen, is hij niet. Hij noemde Mark Rutte, Lodewijk Asscher en Diederik Samsom 'een paar Haagse bijgoo- chems' toen zij hun bed, bad, brood akkoord voor asielzoekers presenteerden. Hij claimde dat de VVD 'gegijzeld wordt' door PW'ers: 'Je ziet de premier in hun kielzog klare taal spreken, maar dat levert niemand iets op'. „Ik heb van dichtbij gezien hoe gemeenten worstelen met wat men in Den Haag be denkt. Je ziet wel dat het tij aan het ke ren is. Kijk naar ons voorstel om de wietteelt te reguleren. Burgemees ters roepen daar al jaren om en nu is er een Kamermeerderheid. Er is beweging." „Dat ben ik gewend. Wij zit ten in Amsterdam immers in een coalitie met VVD en SP. Het gevaar is juist dat je geen compromis sluit, om dat niemand toegeeft." „Ja, maar die hebben elkaar echt in een houdgreep. Op veel gebieden staat het nu gewoon stil. De integratie van vluchtelingen is daar een voor beeld van. Dat gaat om tien duizenden men sen, waarvan een groot deel hier gaat blij ven. Zij zitten nu de hele dag te tafeltennis sen, terwijl ze meer willen en kunnen." „Hoe meer men sen er in Den Haag zitten die echt hebben meege maakt hoe beleid doorwerkt in gemeen ten, hoe beter. Het geld wordt Den Haag ver deeld, veel onderwijsbe leid wordt er gemaakt. Als je daar iets in wil bete kenen, moet je in Den Haag zijn." woensdag 5 oktober 2016 D66 maakt ruim baan voor kroonprins Tobias den Hartog Den Haag Komt de opvolger van Alexander Pech told na de verkiezingen naar Den Haag? Talent dan. U heeft de naam de volgende leider te zijn, dat kunt u niet ontkennen. Hun namen doen vaak geen belletje rinke len op verjaardagen. Kunt u Amsterdam wel achterlaten, een jaar voor de gemeenteraadsverkiezin gen? U bent niet de eerste die in Den Haag de boel wil omgooien. Met diezelfde VVD zit u in het Amster damse college? U kijkt nu nog vanuit een gemeente naar 'de Haagse kaasstolp'. Hoe voorkomt u dat u daar ook onderdeel van wordt? Uiteindelijk moet u ook com promissen sluiten. Dat doen coalitiepart ners VVD en PvdA nu toch ook? Dat geluid hoor je nu ook bij D66. Wat voegt u toe?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10