Bergen op Zoom wil meer samen doen u Jong en oud vinden elkaar 8 ZE N62 VERKEERSONGEVALLEN A Vijf doden in vijf jaar tijd |^et jg nu een yan gevaarlijkste is augustus 2011 wegen in Zeeland: de N62 tussen vrachtwagen^o^rige'manuit Terneuzen en Zelzate. De verbreding Huist komt om het leven. maakt daar hopelijk een einde aan. Bergen op Zoom zet in op meer economische samenwerking met de Zeeuwse gemeenten Goes, Mid delburg, Terneuzen, Vlissingen (Z4) en het Belgische Gent. Die vijf gemeenten hebben daar ook oren naar. Dat bleek gisteren bij een tegenbezoek van de vijf burge meesters aan Bergen op Zoom. Daarbij moet gedacht worden aan meer samenwerking op het ge bied van werkgelegenheid, maar ook qua onderwijs en logistiek. „Eigenlijk op alles wat met econo mie te maken heeft", zegt burge meester Frank Petter van Bergen op Zoom. Hij is de initiator van deze sa menwerking. Petter bracht eerder dit jaar al een bezoek aan zijn vijf collega's, om te polsen wat de mo gelijkheden zoal zijn. Volgens Pet ter moet een gemeente die de slag zin 'daar waar Brabant Zeeland kust' hanteert, verder kijken dan de eigen provincie. „We zijn nog te veel op het westen gericht." Dat is te kortzichtig, vindt hij, want Bergen op Zoom heeft van wege haar ligging net zoveel met Zeeland als met Brabant. Dat geldt ook voor de relatie met Bel gië. Dat beamen zijn ambtsgeno ten. „We weten elkaar wel te vin den als het gaat om recreatie, maar waarom niet als het gaat om werkgelegenheid?", vraagt burge meester René Verhulst van Goes BRIEVEN In het redactioneel commen taar over streektaal (23 sep tember) staat: Tets minder overtuigend is het pleidooi voor de streektaal als cultuur drager.' De redactie lijkt hier te suggereren dat er Zeeuwen zijn die pleiten voor de streektaal als uitsluitende dra ger van cultuur. Ik zou echter niet weten wie in Zeeland dat idee zou aan hangen. Er zijn hoogstens mensen die vinden dat Zeeuws en Nederlands naast elkaar zouden moeten kun nen voortbestaan. Dat is een alleszins verdedigbare visie die ook niets afdoet aan de waardering voor het Neder lands. Iets heel anders is: dat een streektaal zoals het Zeeuws nu eenmaal cultuur goed is. Dat zal voor iedereen die iets weet van geschiede- zich af. Maar hoe die verdere sa menwerking exact ingevuld moet worden, is na gisteren nog niet duidelijk. Die ontmoeting moet vooral gezien worden als een te genbezoek en een nadere kennis making. Er zijn wel voorzichtige ideeën, zoals het opzetten van een infopunt over grensoverschrij dend werken. In Terneuzen wor den daarmee mensen met succes (weer) aan een baan geholpen. Zo iets zou ook in Bergen op Zoom kunnen. En waarom een beroep Bergen op Zoom heeft vanwege haar ligging net zo veel met Zeeland als met Brabant doen op studenten uit Breda als er in Gent een universiteit zit met 74.000 studenten die net zo be kwaam zijn? Bergen op Zoom kan op haar manier de samenwerking verder invullen met haar experti se op het gebied van biobased, denkt Petter. Enkele van deze ideeën worden nu verder uitgewerkt om te zien of en hoe er winst te halen valt. De zes gemeenten willen eens in de zoveel tijd bij elkaar komen om de voortgang daarvan te bespre ken. nis, volstrekt duidelijk zijn. Elke (streek)taal is de weer slag van vele honderden jaren verleden en is alleen al daar om uiterst waardevol. Jan Zwemer Bisschopstraat 4, Seroos- kerke Dat de Westerscheldetunnel een succesvol project is blijkt wel uit de jaarlijks stijgende inkomsten. Het loffelijk stre ven van wethouder Liefting van Terneuzen (20 septem ber) om de tunnel vervroegd tolvrij te maken heeft vol gens mij weinig kans van sla gen. Waarom niet beginnen om voor de meest gedupeer den, de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen dus, de tunnel tolvrij te maken of een flinke reductie op de tol heffing te bereiken, net als vroeger in de tijd van de veer boten. Hopelijk lukt de actie van de wethouder maar het is beter om een realistischer stand punt in te nemen om enige kans van slagen te hebben. De Kinderboekenweek 2016 begint! Vanaf morgen tot zondag 16 oktober staan opa's en oma's centraal onder het motto 'Voor altijd jong!' Het boek Oor log en vriendschap van Dolf Ver men en illustrator Charlotte De- matons is gratis bij aankoop van ten minste 10,- euro aan boeken. Floor Rieder illustreerde speciaal voor de Kinderboekenweek het boek Waar is Ludwig? In Zeeuwse boekhandels, bibli otheken en theaters worden de komende tien dagen vele activi teiten georganiseerd. Theater De Stenge Heinkens- zand: woensdag 5 oktober 13.30 tot 15.00 uur en 16.00 tot 17.00 uur, Jacques Vriens met de muzi kale theatervoorstelling De Kindertemmer. Een 'onfortuinlijke in haalmanoeuvre', zo noemde de politie het eufemistisch. De ba lans van het ernstige ongeval zaterdagmiddag rond half vier op de Tractaatweg was echter uiterst triest. Een 60-jarige man uit Brouwershaven kwam om het leven. Vijf andere betrokkenen werden gewond naar de zieken huizen in Terneuzen en Gent ver voerd. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 21-jarige man uit Goes, die het ter plaatse geldende inhaal- verbod negeerde en de situatie ver keerd inschatte. Hij kon niet op tijd terugkeren naar de rechter weghelft, waardoor een botsing met een tegenligger onvermijde lijk was. Die wagen ramde vervol gens een derde auto. De weg was urenlang afgesloten om de ravage op te ruimen en voor sporenonder zoek. De tragische gebeurtenis beves tigt de beruchte status van de Tractaatweg. Alleen al in de afgelo- Bibliotheken Terneuzen, Hulst en Oostburg, woensdag 5 okto ber van 13.30 tot 15.30 uur: 'de Leeselixer Mixer' - kinderen wor den uitgenodigd om samen met opa en oma in kinderboeken op zoek te gaan naar ingrediënten voor een krachtig leeselixer. Nieuwe Kerk Zierikzee: vrijdag 7 oktober vanaf 19.30 uur, Paul van Loon en Andere Snuiters. Van Loon brengt zijn boekfigu ren tot leven in de show 'De kunst van het lezen'. Na afloop signeren. Kaartjes a 10,- euro bij Boekhandel de Vries of bij de Oosterschelde Bibliotheek. 't Spui Vlissingen: Zaterdag 8 ok tober vanaf 14.00 uur geeft Rieks Veenker een (doorlopende) pre sentatie voor kinderen (van 5 tot 10 jaar) over zijn kinderboek De Tuinen van Ginder. pen vijfjaar kwamen er vijf men sen om het leven. Daarnaast lie pen zeker dertien mensen ernsti ge verwondingen op. Daarmee is het op dit moment een van de ge vaarlijkste verkeerstrajecten van Zeeland. En dat voor een tracé van amper tien kilometer lang. De weg is nu De tragische gebeurtenis bevestigt de beruchte status van de weg tweerichtingsverkeer. Een dubbe le doorgetrokken streep met een groene baan in het midden geeft aan dat inhalen verboden is, maar fysiek wordt dat niet onmogelijk gemaakt. Omdat de Tractaatweg een be langrijke 'regionale stroomweg' is, geldt er een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. De Koperen Tuin Goes: Zater dag 8 oktober, 10.00-10.30 uur prij suitreiking knutselwedstrij d; 15.00 -16.00 uur: Gitte Spee te kent en signeert. Woensdag 12 oktober geeft San dra Konst van 15.00-15.45 uur een gratis workshop kinderyoga. Zaterdag 15 oktober 14.00 uur: workshop met vertelling door Jea- net Kingma, schrijfster van het boek Mosselvogel, geschikt voor schelpenrapers vanaf 8 jaar. Drvkkery Middelburg: zondag 9 oktober kinderboekenfeest tus sen 13.00 en 17.00 uur. Program ma: 15.00-17.00 uur: Monsters ma ken met de Braziliaanse kunste nares Renata Bueno. 13.00-15.00 uur: Knutselen met Loes Ripha- gen. 14.30-16.30 uur: Vertelshow en workshop Yoko Heiligers. 13.00-14.00 uur 15.00-16.00 uur: Vuurtorens maken met Gabi dinsdag 4 oktober 2016 T ractaatweg blijft nog even zeer riskant Coen Hagenaars Bergen op Zoom U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Streektaal Westerscheldetunnel Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil 22 januari 2013 49-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst overlijdt nadat ze op de verkeerde weghelft is beland en op een vrachtwagen is gereden. 14 september 2014 33-jarige man uit Terneuzen rijdt tegen een boom en bezwijkt aan zijn verwondingen. 23 februari 2015 Drie auto's met elkaar in botsing, met meerdere gewonden als gevolg; één slachtoffer (een 35-jarige man uit Gent) overlijdt een dag later. 1 oktober 2016 Frontale botsing na inhaal manoeuvre: 1 dode (een 60-jarige man uit Brouwers haven) en vijf gewonden. Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82