Sergio Herman koopt villa in Knokke Wat is het huis hiernaast waard? Weinig kinderen onnodig thuis 4 ZEELAND Aanklager: Veehouder schuldig aan grove misstanden Boer Van Iwaarden houdt vol: er is niets mis met zijn koeien. De officier schetste een beeld van dieren die tot hun enkels in de urine staan. Sinds 1 oktober van dit jaar is de WOZ-waarde van alle huizen openbaar Veehouder Hans van Iwaarden uit Rilland mag de komende vijf jaar geen koeien meer houden. Dat heeft het Openbaar Ministe rie gisteren geëist bij de recht bank in Den Bosch. De boer heeft zich schuldig gemaakt aan grove misstanden ten opzichte van zijn koeien, stelt de aanklager. Bij Van Iwaarden heeft de Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA) in 2014 twee keer zijn koeien weggehaald. De eerste keer in februari ging het om 247 dieren. Hij kreeg ze terug, maar in juni nam de NVWA er weer 175 in beslag. De dieren had den volgens inspecteurs van de instantie infecties, te weinig scho ne, droge plekken om te liggen en in de stal waren scherpe on derdelen, waaraan de dieren zich konden verwonden. Bovendien zouden dieren onder de stront en viezigheid zitten en veel koeien waren kreupel. „Dit zijn typische plekken van haaruitval doordat mestklonten te zwaar worden en vallen", zei een arts eerder over de wonden bij sommige koeien. Volgens Van Iwaarden zelf was er helemaal niets aan de hand. Zijn koeien, van het ras Blonde d'Aquitaine, hebben een ander soort zorg nodig dan andere koeien en zeker anders dan bij melkkoeien, zei de boer. Hij sprak schande van de NVWA die in zijn ogen 'een vrijbrief heeft om het ene na het andere bedrijf leeg te roven'. En bovendien heb ben de artsen van de NVWA de benodigde kennis niet, aldus de boer. Gisteren gaf de officier van jus titie nog een beeld van hoe de stallen eraan toe waren. „De die ren stonden tot hun enkels in de mest, urine en stro. Als ze liepen, kon je het horen soppen." De offi cier ging ook in op het verweer van Van Iwaarden. „Ik ben eens gaan googelen op Blonde d'Aquit aine. Dan zie je mooie gespierde beesten, met een glanzende vacht en een flinke borstpartij. De koeien van Van Iwaarden wa ren zielige vale beesten. Dan zie je meteen al dat er iets niet in or de is." Behalve het verbod op het hou den van koeien eiste de officier van justitie 120 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijk in het geval hij stiekem toch koeien gaat houden. Advocaat Pieter Hoogendam wees erop dat Van Iwaarden al ge straft is doordat de boer is gekort op zijn subsidie. Ook stelde hij het onderzoek van de artsen van de NVWA ter sprake. Dat was vol gens de raadsman niet voldoen de. Maar hij pleitte ook voor vrij spraak van de feiten. Van Iwaarden heeft op dit mo ment nog een kleine vijftig run deren op zijn bedrijf. Hij heeft zich na alle problemen meer ge richt op akkerbouw. De rechtbank doet 17 oktober uitspraak. Volgens zakenblad Quote is de villa voor 700.000 euro gekocht en is er geen hypotheek voor af gesloten. Het huis heeft acht ka mers, waarvan zes slaapkamers, een badkamer en een aparte eet kamer. Er is een dubbele garage en een tuin op het zuiden. Herman, getrouwd met oud-presentatrice Ellemieke Ver molen, stopte in 2013 met zijn toprestaurant Oud Sluis, dat drie Michelinsterren had en daarmee internationaal bekend werd. Hij lanceerde het jaar daarop The Jane in Antwerpen, dat in middels ook twee Michelinster ren heeft. De topkok opende verder in Cadzand-Bad het restaurant Pu re C. Daarnaast werkt Herman aan een keten van frituurzaken onder de naam Frites Atelier. In Den Haag werd in juni de eerste geopend. Utrecht volgde twee weken geleden. Verder komen er nog Frites Ateliers in Amster dam, Antwerpen en Arnhem. Benieuwd wat het huis van de buren waard is? Of verderop in de wijk, of waar dan ook? Het kan nu dankzij het WOZ-waar- deloket, een website die de rijks overheid heeft gelanceerd. Daar op kan iedereen de waarde van een woning raadplegen. Het gaat om de waarde die de gemeente jaarlijks vaststelt in het kader van de Wet waarde ring onroerende zaken (WOZ). Die waarde bepaalt onder meer de hoogte van de onroerende- zaakbelasting en de waterschaps lasten en speelt een rol bij de be lastingaangifte. De WOZ-waar- de verschilt van de marktwaar de, maar geeft wel een indicatie. Sinds 1 oktober is de WOZ- waarde van alle woningen open baar. Een deel is al rechtstreeks te raadplegen via het WOZ-waar- deloket. Het gaat om de gemeen ten die zijn aangesloten bij Lan delijke Voorziening WOZ. In Zeeland zijn dat vooralsnog vier van de dertien gemeenten: Mid delburg, Schouwen-Duiveland, Veere en Vlissingen. Het WOZ-waardeloket is met een populair gebleken. Om te voorkomen dat de website over belast raakt, kunnen bezoekers maar een beperkt aantal huizen binnen een bepaalde tijdsperio de raadplegen. Behalve de meest recente WOZ-waarde (peildatum: 1 ja nuari 2015) is ook het bouwjaar van de woning te zien, evenals de woonoppervlakte. Alle gege vens zijn afkomstig van de Basis registraties Adressen en Gebou wen. De gemeenten zijn daar voor verantwoordelijk. Ook de gemeenten die nog niet in het waardeloket zitten, moeten nu op verzoek WOZ-waarden verstrekken. Voor de gemeenten Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Reimers- waal, Sluis, Terneuzen en Tho- len gaat dat - per e-mail of telefo nisch - via Sabewa Zeeland. Goes In Zeeland zit maar een handvol leerplichtige kinderen onnodig thuis. Het zijn er momenteel ne gen, geven de drie regionale leer plichtbureaus in de Oosterschelde- regio, Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen aan. Dat geringe aantal staat haaks op de bevindingen van voormalig Kinderombudsman Mare Dullae- rt, die de afgelopen maanden de 'thuiszittersproblematiek' onder zocht. Zijn conclusie: duizenden leerplichtige kinderen in het voortgezet onderwijs gaan niet naar school omdat een deel van de scholen en gemeenten verzaken. Soms denken scholen niet die plek te kunnen leveren waar het betreffende kind behoefte aan heeft. Ook zijn enkele bang dat hun slagingspercentages zakken omdat deze groep kinderen onder maats zou kunnen presteren. Dullaert reisde enkele maanden door het land. In sommige ge meenten zijn kinderen de dupe van een gebrek aan samenwerking tussen scholen, gemeenten en Zeeland telt tien thuiszitters per jaar. We zitten er bovenop jeugdzorg. Die thuiszitters zijn overigens niet ziek. Het gaat vaak om kinderen met psychosociale problemen. Bijvoorbeeld als ge volg van de scheiding van hun ouders, financiële problemen thuis, drugsgebruik en mishande ling. De drie Zeeuwse leerplichtbu reaus begeleiden jaarlijks enkele duizenden kinderen. Ze weten bijna iedereen op school te hou den. „We zitten er bovenop. Daar om hebben we er maar gemiddeld tien per jaar. Momenteel zijn dat er vijf in de Oosterschelderegio, twee op Walcheren en twee in Zeeuws-Vlaanderen. En ja, we hebben de aantallen goed in beeld. Dit is niet het topje van de ijsberg", zegt len Blaasse, hoofd van het leerplichtbureau in de Oosterschelderegio. Dat Zeeland zo goed scoort, komt door de intensieve samen werking tussen onderwijs, ge meenten, leerplichtbureaus en de centra voor jeugd en gezin, zegt Blaasse. „De lijnen zijn kort." Los van die korte lijnen zoeken de in stanties ook creatieve oplossingen, waardoor kinderen weer sneller naar school terugkeren. „Een ang stig kind dat het niet kan opbren gen naar school te gaan, laat je bij voorbeeld door een klasgenoot op halen. Dat voelt veiliger. Ook kun je een kind geleidelijk laten terug keren. Eerst eens een uurtje. Ver volgens bouw je dat op." dinsdag 4 oktober 2016 Eis: boer mag vijf jaar geen koeien houden Pieter van Klinken Den Bosch De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) haalde twee keer koeien weg bij Van Iwaarden. De eerste keer ging het om 247 dieren. KNOKKE-HEIST De Sluise top kok Sergio Herman heeft een nieuw huis gekocht in Knok- ke-Heist. Het optrekje kostte 700.000 euro, ligt in een van de duurdere wijken van Knok- ke-Heist en heeft acht kamers. Rolf Bosboom Vlissingen www.wozwaardeloket.nl Frank Balkenende len Blaasse, RBL O'schelderegio LEVIN DEN BOER/ANP Sergio Herman en Ellemieke Vermolen, foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79