II maar geen mensen Ruim tweehonderd nieuwe arbeidsplaatsen Glastuinbouw in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone groeit als kool, maar het blijkt moeilijk er personeel voor te vinden. Sergio Herman koopt villa in Knokke Tractaatweg nu nog onveilig Kijkje achter de schermen bij AZ Alma Meer dan acht a negen mensen hebben we niet op de lijst staan Het is een luxe probleem. Het ja renlang kwakkelende glastuin bouwgebied bij Westdorpe loopt langzamerhand vol. Het areaal glas groeit van ruim vijftig naar bijna honderd hectare. De nieu we kassen moeten in december in bedrijf komen. Meer dan twee honderd arbeidsplaatsen komen erbij, maar het is moeilijk Neder landse of Vlaamse werkzoeken den te vinden. Speciaal voor de scholing van met name uitkeringsgerechtig den is in het kassengebied een Voorlichtings- en Opleidingscen trum (VOC) ingericht. Dat was ook altijd één van de doelstellin gen van het project. Het aantal ba nen waarvoor een beperkte oplei ding nodig is, neemt onder meer door de automatisering af. De glastuinbouw zou voor lager op geleiden kansen moeten bieden. „Maar", laat VOC-projectleider Denny Snel weten, „we hebben momenteel slechts acht a negen mensen op de lijst staan. Nor maal zijn dat er vijftien." Een reden voor de beperkte be langstelling kan Snel niet geven. Hij is onlangs bij het Werkservi- cepunt Zeeuws-Vlaanderen in het Terneuzense stadhuis ge weest om 'zijn' project extra on der de aandacht te brengen. Het VOC doet het als opleidingscen trum helemaal niet slecht. Van de mensen die dit jaar zijn opgeleid, is ruim zestig procent aan de bak gekomen. Dat is veel voor zo'n in stituut, maar de opgeleiden gaan niet uitsluitend naar de glastuin bouw. Velen werken als vorkhef- truckchauffeur in de logistiek. Jenny Crone is bij havenbedrijf Zeeland Seaports de vrouw die er voor heeft gezorgd dat het glas tuinbouwgebied bij de Axelse Vlakte de laatste jaren een sprint je heeft gemaakt. Ook zij kan er niet goed bij dat werkzoekenden niet staan te trappelen om in de kassen aan het werk te gaan. „Je verdient er uiteraard niet het sala ris van een directeur, maar de be loning en andere arbeidsvoor waarden zijn niet slecht. Het is fatsoenlijk productiewerk." Gebrek aan motivatie zie je niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen, al dus Crone. „Rotterdam trok jaren geleden met bussen vol werkzoe kenden het Westland in, twee zijn er gebleven. Echt zonde." De productie zal zeker op gang ko men in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. De bedrijven hebben contacten met uitzendbureaus die al veel Polen tewerkstellen. Crone: „Ook zij dragen bij aan on ze economie." De Sluise topkok Sergio Herman heeft voor 7 ton een nieuw huis gekocht in een van de duurdere wijken van Knokke- Heist. Het heeft acht kamers. zeeland 4 De voorbereidin gen van de ver dubbeling van de Tractaatweg zijn in volle gang. De route krijgt twee keer twee rijstro ken. ZEELAND 8 Het nieuwbouw- ziekenhuis AZ Al ma in Eeklo is een architectonisch hoogstandje met plaats voor 1200 bedden. zeeland 10 m dinsdag 4 oktober 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Op de voorgrond de in omvang verdubbelde kas van de Verenigde Groentetuinders (VGT) uit het Belgische Rijkevorsel, in totaal der tig hectare, foto peter buteijn Wervingsprobleem personeel kassen Harmen van der Werf Westdorpe Denny Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76