Op de eerste rij bij de wedstrijd y y y 5 Het Syrische meisje Bana bericht over de gruwelen van de oorlog in haar wijk in Aleppo. Ze heeft inmiddels, samen met haar moeder, duizenden volgers op Twitter. f k kan niet leren omdat H ik niet naar school kan. Daarvoor moeten de bombardementen stop- pen. Ik wil leven als een kind", twittert de 7-jarige Bana al-Abed. Steeds meer mensen vol gen dit Syrische meisje dat sinds een paar weken een nieuwe stem geeft aan de kinderen van Aleppo. Bana woont met haar ouders en twee broertjes in het oostelijke deel van de stad waar het - met uitzondering van een kort be stand - al maanden Russische en Syrische bommen regent. „Is het al ochtend?" vraagt ze haar moe der als ze vroeg in de avond wak ker schrikt. Fosforbommen zorgen voor bedrieglijk daglicht. Haar kinderlijke tweets raken menigeen. Bana vertelt over de in slag van een zware bom aan de overkant van haar straat. Vijf eta ges vallen als een kaartenhuis in een en verpletteren de bewoners. Onder hen Bana's vriendinnetje. „Ik denk vannacht aan haar. Ze ging bij haar grootvader op be zoek en nu weet ik niet of zij of haar broertje en vader nog leven. Ze liggen allemaal onder het puin." Haar wijk al-Shaar is al tijden doelwit van de Syrische en Russi sche luchtmacht. Rebellengroe pen hebben zich tussen burgers verschanst en bestoken op hun beurt regeringsgetrouwe wijken aan de andere kant van de stad. Het gezin al-Abed is samen met naar schatting 200.000 achterblij vers verstoken van schoon water en voedsel. Haar moeder Fatemah (26) helpt Bana met haar Engelse tweets en meldt zelf dat het gezin leeft op de pasta en rijst die ze hadden gehamsterd in augustus, voordat de troepen van president Assad de knoop rond de belegerde wijken aantrokken. Het was de laatste keer dat Bana vers fruit at. „Ik heb vrede nodig", zo begon het meisje haar tweets. Ze wil graag lerares worden, net als haar moeder. Soms doet ze live verslag van de aanvallen en de pogingen van de hulpdiensten om slachtof fers te redden. Weinigen durven nog te vluch ten uit angst voor de bommen of de kogels van sluipschutters. „Ba na vraagt me waarom de wereld ons niet hoort. Waarom niemand ons helpt", zegt moeder Fatemah in een skypegesprek met Engelse kranten. Bana slaapt met haar ouders in een kamer en legt uit dat er dan niemand alleen dood gaat als hun huis wordt geraakt, schrijft ze in simpel Engels. „Dit is schrijnend kinderleed", reageert Gerrit van den Berg van UNICEF Nederland. Hij noemt het triest dat zulke getuigenissen nodig zijn om de aandacht te vesti gen op Syrië. „Er zijn duizenden kinderen die meemaken wat zij beschrijft. Kinderen krijgen dage lijks te maken met mensen die omkomen. Ze zijn angstig en wor den in van alles belemmerd. Tij dens het korte bestand zag je kin deren buiten spelen, nu kan dat niet meer." Unicef onderstreept al tijden wat Bana opschrijft, aldus Van den Berg, namelijk dat duizenden kinderen in acute nood verkeren. Het binnenlaten van de hulpkon vooien die klaarstaan is urgent. „Vlakbij staan voorraden met voedsel, medische voorraden en schoolspullen klaar, maar ze ko men er gewoon niet in." Terwijl er veel sympathie op so ciale media is voor het meisje, worden haar tweets door anderen juist weer bestempeld als propa ganda van de rebellen. Haar moe der weerlegt dat met klem. „Wij leven in een hel. Als de aanvallen beginnen, huilen mijn kinderen en zeggen ze dat de piloten ons willen doden. Ik heb niks geschre ven ter ondersteuning van de re bellen, alleen wat ons overkomt." Thuis heb je FOX Sports 1 Eredivisie standaard in het TV Basispakket. vodafone.nl/thuis 10800 -1603 Vodafone Power to you Ik ben heel bang dat ik vannacht doodga Een wonder, we zijn veilig. Een bom raakte de zijkant van ons huis Laat me alsjeblieft gelukkig zijn en stop de oorlog Met Vodafone dinsdag 4 oktober 2016 Mij n vriendinnetj e ligt onder het puin, twittert Bana (7) Bob van Huët Rotterdam/Aleppo De jonge Bana al-Abed laat via Twitter haar wereld vol bomaan slagen zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5