Sinterklaas verblijft dit jaar weer in Stadhuismuseum fci Verdwenen dorpen 'poppen' op in landschap SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Scharendijke denkt na over de toekomst Als er toch een rondweg komt in Scharendijke, zegt de dorpsraad, maak het rondje dan gelijk compleet met een boulevard. Kan iedereen zien hoe mooi het dorp eigenlijk is gelegen Die gaat hier geld verdienen. Daar mogen wij best iets voor terug Het zijn spannende tij den in het anders zo rustige Scharendijke. De supermarkt is ver huisd van de Dorps straat naar de dorpsrand, de nieu we Recreatieverdeelweg haalt de verkeersdruk weg en Brouwersei land komt steeds dichterbij. Dan mag het dorp toch wel iets terugverwachten, vindt de dorps raad. Wat, dat heeft die al bedacht. „Een boulevard", glundert dorps raadvoorzitter Rob Venrooij. En dan niet één van stenen, met mooie lantaarns en sjieke winkels. „Nee, gewoon een leuk wandel paadje achter het monumentale muraltmuurtje. Daar kun je nu niet lopen. En fietsen al helemaal niet. De meeste fietsers rijden ons dorp dan ook voorbij. Vanaf Den Osse en Brouwershaven is er nog een stukje dijk en dan houdt het op. En dan zijn ze weg." Niet dat er zo veel moois in Scha rendijke te tonen valt. „Het dorp is niet heel mooi", geeft Venrooij grif toe, „maar het ligt wél heel mooi. En dat willen we de toeristen graag laten zien." En als de dorpsraad dan toch be zig is... „Het strandje bij Westen wind", noemt secretaris Tanny de Rooij. „Ooit opgelapt door Room pot, ligt er totaal verwaarloosd bij. Een enkele surfer start daar en er loopt wel eens iemand zijn hond uit te laten, maar verder komt er niemand. Toch zonde." Wie dat allemaal moet betalen? „De ontwikkelaar van Brouwersei land", zeggen de twee stellig. „Tja, die gaat hier geld verdienen. Daar mogen wij als dorp best iets voor terugzien. Zo werkt dat toch?" Kennelijk, want de ontwikkelaar van Brouwerseiland, Matthijs Zee- lenberg, heeft de opknapbeurt voor het surfstrandje bij Westenwind al in de begroting staan. „Op het mo ment dat wij Brouwerseiland aan leggen, als we dan toch met machi nes bezig zijn, lappen wij dat strandje op. Dat doen we dusdanig, dat er twintig campers kunnen staan. Daarnaast zullen we de toe gangsweg naar het strand verhar den. Dat is ons geschenk aan het dorp. En aan surfers, die dan beter vanuit Scharendijke kunnen star ten. De suggestie wordt soms ge wekt dat ons plan slecht is voor de surfbaai, maar het tegendeel is waar. Wij nemen juist veel maatre gelen om de surfbaai in de Greve- lingen te bevorderen. Dat strandje is daar één van." En de boulevard? „Daar ben ik ook groot voorstander van, maar die gaan wij niet betalen. Wij gaan veel erfpacht betalen. Dat geld blijft in de Grevelingen en wordt omgezet in natuur en recreatie. Over de sturing ervan gaan het Gre- velingenschap en Staatsbosbeheer." Regiohoofd Frans van der Meer van Natuur- en Recreatieschap Zuidwestelijke Delta zegt de wens te kennen. „En er gaat ook gecom penseerd worden, alleen weten we nog niet hoe en waar. Eerst de ont werpfase maar eens afronden." Na aankomst in Nederland zal Sinterklaas dit jaar wederom wo nen, werken en slapen in het Zie- rikzeese Stadhuismuseum. De or ganisatie zoekt vrijwilligers die daarbij willen helpen. De Goedheiligman meert ver moedelijk -naar goed Zierikzees gebruik- medio november met zijn boot aan in het centrum. Na een ereronde door de stad zal hij, net als vorig jaar, zijn intrek ne men in het Stadhuismuseum. Het is de tweede keer dat Sin terklaas huis houdt in het Stad huismuseum. Vorig jaar werden de voormalige Thesauriërskamer en de raadszaal in het oude stad- De organisatie zoekt nog vrijwilligers die willen helpen het verblijf tot één groot feest te maken huis gebruikt als respectievelijk kantoor en slaapvertrek. Daar kwamen zoveel kinderen op af dat de gemeente Schouwen-Dui- veland onlangs heeft besloten voortaan 1.500 euro vrij te maken voor het initiatief. Ook is er een lange lijst van sponsoren die het feest steunen. De organisatie van het Huis van Sinterklaas in Zie rikzee, zoekt nog vrijwilligers die willen helpen het verblijf van de Goedheiligman tot één groot feest te maken. Zierikzee Er komen zestien 'doorkijkbor- den', die gekrompen en verdron ken dorpen op Schouwen-Duive- land weer zichtbaar maken. Het plan is die borden begin volgend jaar te plaatsen. Als er voldoende geld beschikbaar komt, wordt ook een folder met historische achter grondinformatie over die dorpen uitgebracht. Nu zie je op die plaatsen hoog uit een boerderijtje of wat huisjes staan. Straks zijn er doorzichtige borden te zien met -als er een af beelding beschikbaar is- de con touren van kerk en andere gebou wen die er ooit hebben gestaan en wat informatie. „Waardoor je een landschap beleefbaar maakt", zegt Caroline Geluk van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). De dorpen verdwenen door over stromingen, oorlog en beleid na de Watersnoodramp, schetste ge meentearchivaris Huib Uil gistera vond tijdens een informatieavond. Maar er zijn ooit hele - dat is juist zo intrigerend- levens geleefd. dinsdag 4 oktober 2016 Een boulevard graag, en een anknanbeurt voor het strand ■,'A'r Rob Venrooij en Tanny de Rooij van de dorpsraad in Scharendijke willen óók aan de andere kant van het muraltmuurtje kunnen wandelen, foto marieke mandemaker Wendy Wagenmakers Scharendijke Rob Venrooij, dorpsraad Wendy Wagenmakers Zierikzee Mail: pieten@huisvansint.nl Esme Soesman Wie info of prenten heeft kan dat melden bij SLZ: 0113 230936.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55