69.- 3 dagen Bergen Schattige robot moet babywens aanwakkeren Kinderboek scoort weer 4 NI Facebook moet informatie vrijgeven over verleider Facebook moet gegevens ver strekken over gebruiker 'Cindy' die een 48-jarige vrouw uit Cuijk verleidde om naaktfoto's op te sturen. Dat heeft de recht bank in Arnhem bepaald. Tijdens de rechtszitting heeft Facebook beloofd de gevraagde informatie over het profiel vrij te geven. Voor Facebook is het belangrijk dat de rechtbank uit spraak doet, omdat de organisa tie niet zomaar privacygevoeli ge informatie mag vrijgeven. De twee leerden elkaar eind 2015 kennen en deelden intie me foto's met elkaar. „Dat ge beurde niet van de ene op de an dere dag", zegt Stephan Mul ders, de juridisch medewerker die de vrouw uit Cuijk bijstaat. „Er gingen veel gesprekken aan vooraf. Mijn cliënt dacht dat Cindy écht bestond." De vrouw uit Cuijk begon argwaan te krij gen toen Cindy nooit wilde af spreken. Ze ontdekte dat de vrouw op de foto's die ze kreeg geen Cindy heet. In maart con fronteerde ze Cindy ermee. Daarop dreigde Cindy dat ze filmpjes op internet zou zetten. Alcoholgebruik kost miljarden STRAATSBURG Europolitici klagen over Neelie Kroes v? incl. diner 4 dgn Duitsland Sauna Elysium hotel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg „Waarom ben je treurig?" vraagt de meevoelende Kirobo Mini aan een jonge Japanse vrouw die voor een tafel op de grond zit en inderdaad eenzaam lijkt. Flet pro motiefilmpje vervolgt met een shot van een leeftijdsgenote die verwachtingsvol zo'n zelfde Kiro bo Mini in haar handen draagt. 'Ik wil een kind', is de overduide lijke boodschap aan haar vriend die niet echt geïnteresseerd naast haar loopt. Een robot als geboorteaanjager. Begrijpelijk dat er gisteren wat herrie was rond de presentatie door Toyota van de jongste telg in de familie schattige gezel schapsrobots. Kiribo Mini is een kleine uitgave van Kiribo, de eer ste pratende robot die drie jaar ge leden het levenslicht zag en de ruimte werd ingeschoten om de astronauten in ruimtestation ISS gezelschap te houden. Emotie Kirobo is een Japanse samentrek king van de woorden 'hoop' en robot' en het ding wiebelt niet voor niets als een baby. Volgens Fuminori Kataoka, manager robo tica bij de Japanse autofabrikant, is bij de ontwikkeling gedacht aan een ukkie dat zijn evenwicht zoekt. „De kwetsbaarheid is be doeld om een emotionele band op te roepen." Kiribo Mini gebruikt een came ra, microfoon en bluetooth om zijn/haar hoofdje te draaien naar wie hem/haar aanspreekt, ten minste wanneer tegen extra beta ling een app wordt gedownload. Dit virtuele kindje praat, rea geert, voelt als geen andere robot de stemmingen aan van het baas je en is toegerust met de intelli gentie van een 5-jarige. Je moet hem wel zelf opvoeden om alles eruit te halen. Een beetje als een Tamagotchi, het virtuele huisdier tje van de Japanse speelgoedfabri kant Bandai dat precies twintig jaar geleden de wereld veroverde. Toyota praat vooral over een pratende gezelschapsrobot die ui teraard ook meekan in de auto. Een gezellig kletsding voor lange, eenzame, ritjes. Kiribo Mini kan ook observeren, wat ons weer wat kan leren over het wegge drag van bestuurders. Dat in Japan juist veel wordt ge- Schokkend als ze worden verkocht om kinderen te vervangen maakt van de 'moederschapbevor- derende' kwaliteiten van het ro bot je is geen toeval. Het land ver grijst in rap tempo. De animo om kinderen te nemen kan wel een kunstmatig steuntje gebruiken. De Britse Kerstin Dautenhahn, professor kunstmatige intelligen tie aan de universiteit van Hert fordshire, reageerde op de BBC verontwaardigd. „Robots zijn geen mensen, maar mechanische objecten. Ze missen de humani taire dimensie die tot een echte relatie leidt. Ik vind het schok kend als ze worden verkocht om kinderen te vervangen." Speeltje Volgens Pieter Jonker, hoogleraar Vision Based Robotics aan de Technische Universiteit Delft valt het allemaal wel mee. „Dit klinkt meer als een speeltje. Het is interessant te weten hoe intelli gent hij is en hoever de spraak herkenning is ontwikkeld want vaak blijkt dat toch beperkt." De TH Delft is zelf al jaren be zig met het ontwikkelen van ro bots die bijvoorbeeld thuiszorgta- ken kunnen uitvoeren, kunnen leren en emoties tonen. Zo zijn er robots die ouderen aan hun medicijngebruik herinneren en terugpraten om het verstand te prikkelen. „Robots werken goed bij dementerende ouderen. Die kunnen langer en rustiger leven met dit soort aanspraak. In Japan zijn ze vrij ver met gezelschapsro bots. Ik vraag me af of die echt de kinderwens kunnen bevorderen. In de Nederlandse cultuur zou den dit soort robots mensen nog eenzamer maken, denk ik." Toyota heeft dan ook geen plan nen om Kirobo Mini te exporte ren. Vanaf volgend jaar wordt de robot in de markt gezet in Tokio. De best verkochte titel tot nu toe: De waanzinnige boomhut van 65 verdiepingen van de Australische auteur Andy Griffiths. De stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) noemt die omzetstijging van 13,2 procent ten opzichte van 2015 positief en veel beter dan verwacht. Ook signaleert de CPNB aan de vooravond van de Kinderboekenweek dat jeugdver halen scoren in bibliotheken. Woordvoerder Peter Rosen- daal: „Liefst 46 procent van de ti tels in de top too van meest uitge leende boeken blijken kinderboe ken." Opvallend: in de top 20 van meest uitgeleende boeken bezet Amerikaan Jeff Kinney met zijn serie Het leven van een loser de bo venste negen plekken. De Austra liër Andy Griffiths (auteur van de Boomhut-serieen de Ameri kaanse Rachel Renée Russell (schrijfster van de Dagboek van een muts-reeks) verdelen de overi ge plekken in de uitleen top 20. In de lijst van best verkopende titels van 2016 komen wel Neder landse namen terug: Jochem My- jers De Gorgels (3), Guusje Neder- horsts Woezel Pip (5) en Annie M.G. Schmidts Jip Janneke (9). Ook Dolfje Weerwolfje van Paul van Loon staat nog in de top 20. Hoogleraar jeugdliteratuur Hei- ma van Lierop over de opvallen de verschillen in kopen en lenen: „In de bibliotheken kiezen kinde ren wat zij zelf willen lezen. In de winkels bepalen ouders en grootouders vaak de aanschaf." Tijdens de Kinderboekenweek staan opa's en oma's centraal on der het motto 'Voor altijd jong'. De 62ste editie begint morgen en duurt tot en met 16 oktober. De 87-jarige Dolf Verroen schrijft het kinderboekenweekgeschenk 2016. Het prentenboek van de Kinderboekenweek wordt ge maakt door Floor Rieder. ONTBODEN dinsdag 4 oktober 2016 ARNHEM MOSKOU De Nederlandse ambassadeur in Rusland, Renée Jo- nes-Bos, verlaat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Mos kou. Ze kreeg er te horen waarom Rusland de onderzoeksresul taten over het neerhalen van de MH17 niet accepteert, fotoepa DEN HAAG De samenleving is jaarlijks miljar den aan alcoholgebruik kwijt. Dat heeft het RIVM berekend. In 2013 kwam het saldo van baten en lasten uit op 2,3 tot 2,9 miljard euro negatief. Kosten door alco holgebruik kunnen ontstaan door een lagere arbeidsproductiviteit als gevolg van ziekteverzuim, door inzet van politie en door ver keersongevallen. De kosten zijn verminderd met de baten van al coholgebruik, bijvoorbeeld in de vorm van accijnzen. Ruim veertig sociaaldemocrati sche Europarlementariërs heb ben een klacht ingediend bij de Europese Commissie naar aanlei ding van de affaire rond oud-me- dedingingscommissaris Neelie Kroes. In haar 'Brusselse' perio de had zij tegen de regels ver zwegen dat ze directeur was van een offshorebedrijf op de Baha ma's. De gedragscode voor huidi ge en voormalige EU-commissa- rissen moet worden aange scherpt, vinden parlementariërs. Voor maar: n r Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Hotel Marijke (8,1) -> Q 1 keer een 3-gangendiner /y^lTÏTfr/tls/L Gratis gebruik van wifi en wandel- en fietsroutes f Ju4z Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! I f 1 4* Hotel Clostermanns Hof (8,4) 3* Tulip Inn Bodegraven (7,8) 3 nachten incl. ontbijt 1 nacht incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren sauna q 1 dag Elysium t.w.v. 32,50 /|Q5f» Tip! Kerstmarkt in Keulen O V. - Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting In Japan heeft een nieuw robot- je het levenslicht aanschouwd: Kiribo Mini. Er is ophef om de 'wiebelende baby die zijn ba lans nog niet heeft gevonden'. Bob van Huët Rotterdam/T okio Gezelschapsrobot Kiribo Mini fototoshifumi kitamura/afp Kerstin Dautenhahn, professor Kinderboeken vliegen weer over de toonbank. De Stichting CPNB verwacht dat Nederlan ders er dit jaar 90,4 miljoen eu ro aan uitgeven, tegen 80 mil joen in 2015. Annemart van Rhee Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4