8 Niersteen kwijt na ritje in de achtbaan Goed nieuws: de eetstoornis boulimia komt minder vaak voor dan 25 jaar geleden Amerikaanse patiënten met nierstenen verras ten hun uroloog David Wartinger: na een ritje in een achtbaan lukte het om een niersteentje uit te plassen. Hierdoor geïnspireerd ontwierp Wartinger een 3D-mo- del van een nier en vulde die met urine en enkele niersteentjes van verschillende grootte. Verborgen in een rugzak maakte zijn siliconen nepnier in to taal zestig ritjes, ver deeld over drie soorten achtbanen: 20 keer voorin, 20 keer in het midden en 20 keer ach terin. Marineman Bert van derJagt (56) hing zijn uniformpet voorgoed aan de kapstok. Vier jaar was hij chauffeur op een rolstoeltaxi. Nu bezorgt hij streekproducten. et veel genoegen zat ik 32 jaar bij de marine. Tijdens mijn hele loopbaan bleef Yerseke, mijn geboortedorp, mijn thuishaven. Eigenlijk had ik met ingang van 1979 mijn dienstplicht moeten vervullen bij de landmacht. Maar zandhaas spe len en kamperen in een bos in een krappe, koude tent en schuttersput jes graven, leek me helemaal niks. Varen, zoals diverse vrienden van me deden, sprak me meer aan en uitein delijk vervulde ik mijn vervangende dienstplicht bij de marine. Daar ben ik gebleven. Ik kreeg wat vakopleidingen waarin de opvoeding die mijn ouders me hadden meegegeven werd omge vormd tot een praktisch militair vaardighedenpakket: orders strikt opvolgen, elke ochtend strak in het pak met gepoetste schoenen en stipt op tijd op appel staan, mijn bed op maken volgens de voorschriften, van die dingen." Verkering „Twee jaar later vertrok ik voor negen maanden naar de west. Kort daarvoor had ik een meisje leren kennen met wie ik tijdens de reis heftig corres pondeerde. Appen en mailen kon toen nog niet en telefoneren was te duur. Ondanks de vele brieven en kaarten die over en weer gingen, overleefde onze verkering de lange reis niet. Lilian, de vrouw met wie ik nu al jaren samen ben, had er geen problemen mee dat ik zo veel weg was. Het was niet anders. Mijn leven als marineman was avontuurlijk en ik heb veel gezien van de wereld, mooie en minder mooie dingen. Eind 20tr ging ik met functioneel leeftijdsontslag, zoals dat heet. Ik was 51 jaar en in principe klaar met werken. Daar zat ik dan, na 32 jaar grotendeels afwezig te zijn ge weest, opeens alle dagen thuis in Yer seke. Ik keek wat tv, klooide met de computer of liet de honden voor de zoveelste keer uit. Je zag die beesten denken: 'daar heb je die vent met die riemen weer'." Schelpdieren „Om weer structuur in mijn leven te brengen, me maatschappelijk nuttig te maken en mijn wachtgeld aan te vullen, werd ik chauffeur op een rol stoeltaxibus. Prima werk, maar ook eentonig. Na vier jaar vond ik het mooi geweest. Daar komt bij dat mijn Daar zat ik dan, opeens alle dagen thuis in Yerseke werkdagen 'verknipt' waren, met een ochtend- en een middagrit. Ik keek uit naar iets anders en sinds kort le ver ik vanuit Yerseke met een bestel bus vlees, vis, schaal- en schelpdieren af bij restaurants in de regio rond Antwerpen. De chefs zien me graag komen met die mooie, Zeeuwse pro ducten. Voor een rasechte Zeeuw als ik is dat natuurlijk leuk. Moest ik me met de rolstoeltaxibus houden aan een strak rittenschema, nu ben ik een stuk vrijer. Ik vertrek 's morgens op tijd uit Yerseke en tegen een uur of drie ben ik weer thuis. Kan ik lekker relaxen en erop uit met Lilian en de hondjes. Helemaal prima." ONDERZOEK Straatbeeld Mooi Vergruisd De uitkomst? In de voorste wagen kwamen de steentjes in 16 pro cent van de gevallen los, achterin was dit maar liefst 64 procent. Waarom het stoeltje waarin je zit van in vloed is, blijft onbekend. Harde conclu sies wil de uro loog niet trekken na dit kleinschalige experiment. Al kan het geen kwaad om eens achterin een achtbaan te stappen na een eerdere niersteen vergruizing in het zie kenhuis: vernietigde grotere steentjes laten soms restjes achter die vast blijven zitten. Even flink heen en weer schudden in een rollercoaster kan een doktersbezoek schelen. dinsdag 4 oktober 2016 PZ Last van kleine nier stenen? Stap dan eens in het achterste karretje van een acht baan. Grote kans dat u erna weer pijnvrij plast. 'Zandhaas spelen leek me niks' Paula Koster —Bert van der Jagt In 25 jaar tijd is het aantal nieuwe gevallen van de eetstoornis bouli mia nervosa met twee derde afge nomen. Maat schappelijke ver anderingen dra gen daar mogelijk aan bij. Dat blijkt uit promotie-on derzoek naar eetstoornis sen van psychiater Frédéri- que Smink aan de Rijksuni versiteit Groningen. Zij be studeerde de gegevens van bijna 150.000 patiënten van ruim 80 huisartspraktijken, verzameld in drie periodes vanaf de jaren 80. „Boulimia gaat gepaard met eetbuien en methoden om gewichtstoename te voorko men, bijvoorbeeld door laxeermiddelen te gebruiken, overmatig te sporten of te braken", aldus Smink. Bekend was al dat boulimia waarschijnlijk meeverandert met maatschappelijke ont wikkelingen. „Nederlanders zijn de afgelopen kwart eeuw gemiddeld dikker geworden. In het straatbeeld is overge wicht veel normaler gewor den. Mensen met eetbuien voelen hierdoor mogelijk minder drang dan voorheen om te compenseren, bijvoor beeld om het eten na afloop uit te braken." Als tweede mogelijke verkla ring noemt de psychiater de opkomst van preventiemaat regelen en zelfhulp, versterkt door de toegenomen be schikbaarheid van internet. „Eetbuien zijn een enorm taboe. Online kunnen patiën ten inmiddels laagdrempelig, anoniem en al vroegtijdig hulp zoeken." Uit een andere studie van Smink komt bovendien naar voren dat als 13-jarige kinde ren mooi worden gevonden door veel klasgenoten, dan beschermt ze dat tegen eet problemen op jongvolwassen leeftijd. Smink: „Positieve beoordelingen in die periode leggen wellicht een basis voor een positief eigen lichaamsbeeld in de toe komst." - Arnoud Kluiters Arnoud Kluiters ^Chef koks zien Bert graag komen met zijn streek produc ten. „Als Zeeuw vind ik dat na tuurlijk leuk." FOTO MARCELLE DAVIDSE Bert van der Jagt Was militair bij de marine en chauffeur van een rolstoeltaxi Is nu bezorger van Zeeuwse streekproducten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48