Vrouw leert dat ze lief moet zijn 44 F 6 STEVEN PONT l Vraag het de deskundige af fr- Psychologen hebben eens onderzocht hoe volwassenen op baby's reageren. Ze trokken een baby roze kleren aan en vertelden dat ze Jacqueline heette. Dezelfde baby kreeg later blauwe kleren aan en werd tijdelijk Bas gedoopt. De volwassen proefpersonen reageerden verschil lend op hetzelfde kind. Als ze dachten dat de baby een meisje was zeiden ze dingen als: 'Zo, jij bent lief!' Waren ze in de veronderstelling dat het een jongen was, dan maakten ze opmerkingen als: 'Zo, jij knijpt al hard in mijn vinger!' Dit proces noemen we socialisatie: de manier waarop de wereld op je reageert en waarop je leert hoe je je kennelijk hoort te gedra gen. Dat verschil maken we zelfs al voor de ge boorte, want roze ge boortekaartjes zijn altijd voor meisjes en blauwe voor jongens. Je wordt dus al voor je geboorte gesocialiseerd. betekent dat ze eerder dan mannen leren dat verleiden de manier is om dingen voor elkaar te krijgen. Een van de manieren van verleiden is laten zien dat je voor de ander geen bedreiging vormt, zoals een puppy geen agressie oproept door zich kwetsbaar te maken. De reden waarom je vrouw geleerd heeft haar stem aan te passen is omdat ze denkt (lees: heeft geleerd) dat ze dingen zo het best voor elkaar krijgt. Ze wordt dan een beetje een puppy, want dat is in haar leven effectief gebleken. Mis schien heb jij daar in haar volwassen leven ook zelf wel aan meegewerkt. Misschien heb je haar gedrag vaak beloond door tegemoet te komen aan wat ze op die manier aan je vroeg. Neem haar dus niet kwalijk dat ze dit doet. Je zou haar wel kunnen ver tellen dat ze wat jou betreft kan leren op een vol wassen manier te vertellen wat ze wil. Jouw taak is haar dan vervolgens geen kenau te noemen. Want dat is de andere kant van de me daille. Zodra vrouwen op de meer mannelijke ma nier kenbaar maken wat ze willen, wordt dat min der gewaardeerd. En dus misschien ook wel door jou. Wie weet verlang je dan wel terug naar de vrouw die juist op zo'n niet bedreigende, verleidende en puppy-achtige manier aan je vertelt wat ze wil. Dus: be careful what you wish for. HET PANEL Als een vrouw haar stem aanpast, wordt ze even als een puppy dinsdag 4 oktober 2016 Psycholoog Steven Pont beantwoordt f'X lezersvragen. Waarom praat mijn vrouw vaak met een kinderstemmetje als ze iets gedaan wil krijgen? Ik (man) vind dat knap irritant. Vrouwen leren dus eerder dan mannen vooral lief te zijn en dat Reageren? hartenziel@persgroep.nl HI VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho UISARTS jtger srhoeff RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Vergeet niet:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46