Je voortdurend meten met anderen verstoort je geluk 5 Soa-thuistest scoort slecht Geluksprofessor „Ik zie het meer als een ge- reedschapkist, waaruit ie dereen kan pakken. De één vindt zich te pessimistisch om zich gelukkig te voelen, de ander heeft weinig ener gie of maakt lastig contact. Ik probeer mensen hun mo gelijkheden te laten ontdek ken. Een doel houdt je bezig en zorgt dat je wat hebt om naar uit te kijken. Een op- laadpunt ontstrest ons. Zo als we onze mobieltjes op geladen houden, zo doen we dat met onszelf vaak niet. Keer op keer blijkt dat we te weinig uitrusten om ener gie te krijgen. Onze aller sterkste bron van geluk ont lenen we aan anderen. Door relaties te onderhouden en open te staan voor nieuwe voelen we ons gelukkiger." „Het probleem is dat men sen het wel weten, maar er te weinig mee doen. Lief hebben, contact maken, je verbonden weten, is een ba sisbehoefte. Dat wordt vaak vergeten. Uit een onderzoek naar gedag zeggen geeft 99 procent van de ondervraag den aan dat prettig te vin den, maar 44 procent noemt het ook eng. Een hand op steken kost niets, roept mijn oma van 99 altijd." „Ik denk van niet. 9,6 mil joen Nederlanders zitten 5 uur per week op Facebook. In een onderzoek onder dui zend gebruikers zegt maar rr procent er energie van te krijgen. Het gros gebruikt Facebook om te pronken of gluren. Je voortdurend me ten met anderen maakt dat je minder geluk ervaart. We kijken gemiddeld 20 uur tv, en als dat vooral op zappen neerkomt, maakt ons dat apathisch. Een boek lezen of vrienden bellen laadt meer op en biedt een grotere kans gelukkiger te worden." Maak typische voornemens voor de herfst: vaker naar het bos of spelletjes doen „Door een groot doel op te breken in kleine, haalbare lukt je meer. In plaats van je op 1 januari voor te nemen 6 kilo kwijt te raken, val je in één seizoen gemakkelijker anderhalve kilo af. Nu het najaar is, kun je typische herfstvoornemens maken: vaker naar het bos of spelle tjes doen. Zelf wil ik aan een blessure werken, zodat ik kan sporten. En ik train con tact te maken door te glim lachen. Ik heb op mijn 15de mijn voortanden verloren. Ik durf niet meer te lachen en daar wil ik vanaf." „Ik probeer altijd te doen wat bij mij past en te laten wat niet bij mij hoort. Ik stop energie in waar ik goed in ben. En ik laad me op tijd op. In een drukke week ga ik gerust om negen uur naar bed. Ik beschouw mijn mas- terclasses in Cambridge ook als een bron om energie op te doen. Contact met ande ren maakt mij gelukkig. Zo als Shakespeare zei 'geluk is een parfum, je kunt het niet op een ander gieten zonder ook een paar druppels op je zelf te morsen'." Geluk is D.O.M. verschijnt morgen (Boekerij, 10). ONDERZOEK Getal accepteert zoals ze zijn, dan accepte ren zij jou ook." Je hoeft niet altijd bereikbaar te zijn „Ik begrijp niets van computers. Aan de ene kant vind ik de huidige tech nologie goed, omdat je elkaar makke lijk kunt bereiken. Maar als ik men sen op het terras zie die constant be zig zijn met hun smartphone.Ze praten niet meer met elkaar. Dat is niets voor mij. Ik heb ook nog steeds een vaste telefoon. De hoognodige dingen doe ik wel op de computer, maar verder houdt het op. En als mijn zus met haar zoontje op vakantie is naar Frankrijk, dan vind ik het wel belangrijk dat ik weet dat het goed met haar gaat. Maar sommige men sen zijn verslaafd aan hun smart phone. Iedereen verwacht ook dat je altijd bereikbaar bent. Maar ik ben dat niet hoor! Als ik ga wandelen met de honden laat ik mijn telefoon ge woon thuis. Vroeger was je toch ook niet constant bereikbaar?" We zijn niet voor niks op de wereld gezet „Ik geloof dat er meer is dan het aardse leven, dat er na dit leven nog iets anders komt. Ik ben katholiek opgevoed, maar ben niet praktise rend. Als ik in een kerk kom, steek ik wel een kaarsje aan. En ik bid ook als er iets gebeurt, bijvoorbeeld toen met mijn enkel. Daar kan ik houvast aan hebben. We zijn hier niet voor niks. We zijn met een doel op de wereld gezet en moeten een taak volbrengen. Mijn taak was om zo goed mogelijk voor de kinderen op mijn werk te zorgen. En thuis nu voor mijn hondjes en voor mezelf. Waar ik mensen kan helpen, zal ik het zeker doen. Ik geloof echt dat dat mijn taak is." Kinderen zijn niet minder dan een volwassene „Ik wilde altijd graag kinderen hel pen in het buitenland, maar dat is er helaas nooit van gekomen. Als ik op tv zie wat er allemaal gebeurt met sommige kinderen.Daar kan ik last van hebben. Hoe kun je zo met mensen omgaan? Ik begrijp niet dat kinderen mishandeld en misbruikt worden. Ik had er vaak mee te ma ken op mijn werk. Ik vind het be langrijk dat kinderen krijgen wat ze verdienen. Je bent niet meer dan hen, je bent gelijk. Ze moeten kun nen zijn wie ze zijn." dinsdag 4 oktober 2016 Cathérine van der Linden Patrick van Hees (47) coacht, spreekt en schrijft over geluk. In zijn nieuwe boek 'Geluk is D.O.M.' vat hij 5 jaar aan onderzoek praktisch samen: In de kern komt ons geluk voort uit doelen in ons leven (D.), oplaadpunten (O.) en de mensen om ons heen (M.). Is dit de route naar geluk? Dat zal niet verrassen. U schrijft: De kortste weg naar een gelukkiger leven is je tijd slimmer besteden. Doen we dat niet? Maak elk seizoen voorne mens, adviseert u. Wat draagt dit aan geluk bij? U geeft uw geluksgevoel een 9+. Wat doet u dan? Online testen om zélf te bepa len of je een sek sueel overdraag bare aandoening (soa) hebt, zijn niet betrouw baar. Beter sco ren zelftesten waarvan een la boratorium de uitslag vaststelt. Dat blijkt uit on derzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu en Soa Aids Nederland. Er komen steeds meer online soa- testen, zodat de gebruiker niet naar de huisarts hoeft. Reden voor beide organisa ties om de kwali teit te analyseren van alle aanbie ders: 8 thuistes- ten en 12 lab-zelf testen. Hanna Bos, arts bij Soa Aids Ne derland: „We heb ben gekeken naar de informatie vooraf, de be trouwbaarheid en goede nazorg. Alle thuistesten scoorden onvol doende, vijf van de acht lab-zelf testen een vol doende. Onze boodschap blijft daarom: ga naar de huisarts of GGD." Medio december adviseert de or ganisatie gerich ter over testen. Zie ook soaaids.nl/nl/soa- zelftesten De ReceptorlVFity, een test die voorspelt of ivf zin heeft, is 2e geworden bij de Medi sche Inspiratorprijs van ZonMW. De test om infecties op te spo ren bij darmfalen, won. ▲Patrick van Hees wil meer lachen, fotomarcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45