N 9 4 Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde jij in het leven en zou je aan anderen willen overdragen? Vandaag: Lisette Schellekens (54) uit Vogelwaarde. Werken kan veel voldoening geven Lisette: „Ik verhuisde in 1991 van Breda naar Terneuzen, omdat ik bij De Sterre ging werken met kinderen met een verstandelijke beperking. De overgang was groot, het was een cul tuurshock. Breda is gemoedelijker. Bij ons thuis was het altijd: 'Kom binnen, drink of eet wat mee!' Dat was hier toch anders. De mensen zijn hier iets stugger. Daar is niets mis mee hoor, maar ik was het anders ge wend. Ik heb dan ook vaak overwo gen om terug te gaan, maar ben uit eindelijk toch gebleven. Het scheelde dat mijn werk erg leuk was. Mijn job was erg belangrijk voor mij, maar he laas ben ik sinds drie jaar arbeidson geschikt vanwege een kapotte enkel. Ik mis het werken, de kinderen en de collega's. Ik werkte in een heel leuk team. Mijn werk was mijn lust en mijn leven, mijn hobby. Je komt in een isolement terecht als dat ineens wegvalt. Maar ik doe nu één middag in de week vrijwilligerswerk bij het Leger des Heils en dat vind ik heel leuk om te doen. Je bent onder de mensen en je betekent weer iets voor een ander." Jezelf nuttig voelen is belangrijk „Het is voor mij belangrijk om nuttig te zijn. Ik wist als kind al dat ik men sen wilde helpen, vooral kinderen. Ik heb voor een gevangenis gewerkt, een kinderdagverblijf, een huis van bewaring en verschillende instellin gen voor mensen met een verstande lijke beperking. Dat je respect moet hebben voor anderen, heb ik van thuis meegekregen. Je moet mensen nemen zoals ze zijn en geen vooroor delen hebben. Ik heb thuis ook altijd de handen uit de mouwen moeten steken. Mijn ouders hadden een café en ik moest daar vaak helpen. Dus hard werken zit in me. Nu heb ik daar soms last van en kom ik mezelf vaak tegen, omdat ik niet meer kan wer ken. Terwijl ik niet iemand ben die stil blijft zitten, ik moet bezig zijn. Gelukkig heb ik twee hondjes waar ik nu voor kan zorgen, daar ben ik veel mee bezig. Maar ik hoop dat ik in de toekomst toch ook weer kan wer ken. Hoe ouder je wordt, hoe meer waarde je hecht aan familie „Mijn ouders leven allebei niet meer, dus dan sta ja ineens dichter bij je broer en zus. Ik vind het heel belang rijk dat ik weet hoe het met ze gaat. Mijn broer woont in Brabant en mijn zus in België. Ik zie ze weliswaar re gelmatig, maar niet iedere maand. Mijn zus en ik bellen elkaar wel vaak. Ik heb een goede band met mijn broer en zus, dat verbetert als je wat ouder wordt." Ik heb zelf nooit problemen gehad met mijn geaardheid, maar thuis is daar toch heel wat over te doen geweest WIE? Accepteer de ander zoals hij is, dan accepteert hij jou ook „Mensen moeten kunnen zijn wie ze zijn, dat vind ik belangrijk. Ik heb zelf nooit problemen gehad met mijn ge aardheid, maar thuis is daar heel wat over te doen geweest. Ik was ook nog maar zeventien toen ik ervoor uit kwam. Ik ben thuis de oudste. De tijd was toen anders. Maar ik ben nooit uitgescholden en op het werk heb ik er ook nooit problemen mee gehad. Als er een nieuwe collega was, zeiden de kinderen meteen: 'Oh ja, Lisette valt op vrouwen.' Geweldig, kinde ren zijn zo eerlijk! Misschien dat er achter mijn rug wel wat over werd gezegd, maar dan hoorde ik het toch niet." „Ik vind het belangrijk dat mensen elkaar respecteren en laat mijn me ning niet beïnvloeden door wat er gebeurt in de wereld. Maar ik begrijp wel dat mensen die iets meegemaakt hebben, zoals een aanslag of een be dreiging, wantrouwiger worden. Ik heb veel mensenkennis, weet meestal snel met wie ik te maken heb. Dat kan ook weieens tegen je werken natuurlijk, maar daar leer je dan weer van. Als iedereen elkaar ge woon met rust laat, zou er veel min der haat en nijd zijn. Als jij mensen dinsdag 4 oktober 2016 'ledereen heeft een taak in deze wereld' Gertie de Boey 44 —Lisette Schellekens Lisette Schellekens (54) uit Breda, woont in Vogelwaarde. Werkte met kinderen met een verstande lijke beperking, doet nu vrijwilligerswerk bij het Leger des Heils. Houdt van wandelen met haar honden, biljarten, fietsen en tuinieren. Lisette Schellekens: „Als ik ga wandelen met de honden laat ik mijn telefoon thuis. Vroeger was je toch ook niet constant be reikbaar?" FOTO'S PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44