3 Ik vraag de dierenarts hoe ze denkt over rauw vlees of goed natvoer uit blik als therapie. Ze heeft er geen uit gesproken mening over, maar zegt wel: 'als Karei op een hoogwaardig vleesdieet overstapt, hoefik minder insuline te spuiten'. Royal Canin reageert ontwijkend op mijn vraag om opheldering over de insulinedosis in combinatie met de koolhydraatrijke samenstelling van zijn dieetvoer. Het 'kenniscen trum' van het bedrijf meent dat de kat in het wild het moet doen met een prooi die qua voedingswaarde niet kan tippen aan hun 'volledige, uitgebalanceerde voeding'. Runderhart Voerexperiment één is rauw runder hart. De brokken dieprood vlees wor den door Karei grommend begroet, met de klauw uit het bakje getild, maar na inspectie verder genegeerd. Poging twee, onwelriekende 'vers vlees' uit de diepvries van de super markt, ondergaat eenzelfde afwij zing. Experiment drie is natvoer dat aan de bijgestelde eisen voldoet: zo veel mogelijk proteïne uit herleid bare vleesbron, geen koolhydraten, groenten, fruit en andere overbodige ingrediënten, maar wel essentiële toevoegingen ter aanvulling. Er gaat een wereld open waarin de aanprijzingen zich meer op de culi naire voorkeuren van de baasjes dan op die van de kat lijken te richten. Het prijspeil beweegt zich tussen snackbar en sterrenrestaurant, maar ergens rond de 4 euro per kilo kun nen alle eisen worden afgevinkt. Voor zover de etiketten de waarheid spreken en er zich geen dubieuze za ken bevinden onder de niet-opge- voerde ingrediënten. Optellen tot 100 procent lukt vaak niet. Soms wordt de 100 procent (royaal) overschreden. Net als bij ons eten zit er van de geëtiketteerde smaak (rendier, eend, garnalen of zalm) vaak maar een mespuntje in het blik. 4 procent is volgens Europese wetten genoeg om het als smaak te mogen vermelden. Daar ook het betere blikvoer voor zo'n 80 procent uit water bestaat, moet vier keer zoveel in het bakje worden geschept als van droge brok jes, waarmee Karei ook een vier keer duurdere kostganger wordt. Nog steeds slechts één euro per dag. Er zijn voeders met een kiloprijs van 30 euro. Of ze beter zijn? Als je het door de fabrikanten gefinan cierde onderzoek moet geloven wel, maar prijs en merknaam vormen geen enkele garantie, weet ik dankzij de verontrustend lange lijst van te rugroepacties die wordt bijgehouden door dierenvrienden. De petfood-industrie is deson danks profijtelijk. Procter Gamble (Eukanuba), Mars (Whiskas, Pedi gree), Nestlé (Purina, Friskies) en Colgate-Palmolive (Hill's) hebben 80 procent van de markt in handen en laten zich niet in de kaart kijken. Tv-programma De Keuringsdienst van Waarde kreeg in een aflevering over het mysterieuze ingrediënt 'dierlijk bijproduct' bij geen van de grootmachten een voet tussen de deur. Een destructiebedrijf sugge reerde dat dierlijk bijproduct een on navolgbaar en wisselend mengsel is van koeienlongen, volle varkensdar men en dode boerderijdieren. Dat laatste heeft de EU verboden. Zieke of niet door slacht gestorven dieren mogen niet worden verwerkt. Maag en darm mits ze leeg en schoon zijn. Hoe je dierlijke bijproducten aan de kat slijt? Bijvoorbeeld door er vet- smaak en leverspray bij te doen. Aro ma's en 'acceptatiestoffen' maken het slachtafval pruimbaar voor kat én baas, want die smakelijk uitziende patévormpjes en smeuïge saus zijn er vooral om de mens te plezieren. Test De Consumentenbond testte dit jaar 34 soorten natvoer. Slechts vijf pro ducten bleken vrij van granen en plantaardige ingrediënten en kregen vijf sterren voor voedingswaarde en vier sterren voor de kwaliteit van de ingrediënten. De goedkoopste dag portie uit de top-5 is die van Aldi: 35 eurocent. Sheba kost bijna 5 keer zo veel. Opvallend zijn de lage klasse ringen van de speciaalzaakmerken Hills en Royal Canin met een portie- prijs van dik 3 euro. Overigens is de aanbevolen portie grootte van de fabrikanten voor de meeste katten aan de hoge kant. In combinatie met onze neiging huis dieren te verwennen loert obesitas. Die trend is ingezet. En dat is weer spekkie voor het bekkie van de voer- industrie: het schap met prijzig lightvoer dijt rap uit. Vetmesten en afromen lijkt het credo. Eendagskuikens Je zou kunnen zeggen dat onze huis dieren worden vermenselijkt. We projecteren onze eetgewoonten op ze en dat veroorzaakt onze welvaarts- ziekten. Dat leidt tot bizarre voe dingstrends als vegetarisch katten voer en fusiongerechten met lam, courgette, venkel en yoghurt. Het ligt nog net niet op een bedje van iets. Het goede nieuws is dat de glucosemeter al snel gezonde waarden aangeeft, terwijl de insuline wordt beperkt Aan de andere kant staan de rawfoo- dies die terug naar de natuur willen en in de weer gaan met eendagskui kens en babymuisjes. Karei is daarvoor te verfijnd. Zijn instinct laat hem grommen bij rauw vlees, maar hij lijkt niet te snappen dat hij er zijn tanden in kan zetten. Dus doen we het met kant-en-klaar natvoer - het liefst brokjes in saus, want hoe je samengeperst blikvoer te lijf gaat, begrijpt meneer ook nauwe lijks. Het goede nieuws is dat de gluco semeter al snel gezonde waarden aangeeft, terwijl de insuline tot een minimum wordt beperkt. In de zo mermaanden kan Karei zelfs zonder injecties. Helaas krijgt hij in septem ber een terugval en is de voorlopige conclusie dat alleen een ander dieet de oplossing niet is. Aan de wetenschap hebben we het afgelopen halfjaar niet zoveel gehad. De voedingskennis van de dierenarts schiet tekort en haar relatie met Royal Canin is niet zuiver. Groot schalig onafhankelijk onderzoek naar het verband tussen voer en ziekten is er niet, dus ook de universiteit heeft geen kant-en-klare antwoorden. Sterker nog: dr. Esther Hagen-Plan- tinga, diervoedingspecialist van de Faculteit Diergeneeskunde in Utrecht, verbindt haar naam tegen woordig aan dieetvoer met volgens de opvallend vage ingrediënten declaratie onder meer bietenpulp, gerst, aardappelzetmeel en mais. Oh ja, ook nog 34 procent eiwit (het enige vermelde percentage) voor de ex-jager. Food for thought. Medisign dinsdag 4 oktober 2016 GO weer inademt. Ik leef! En zo voelt dat dus, als je goed vanuit je onder buik ademt en niet hoog in je borstkas. Wat een gemakkelijke oefening om snel te ontspannen. Waarom laat Bridgeman het daar niet bij? Ik hoef mezelf niet 'op een diep niveau terug te vinden', zoals de achterflap be looft. Maar af en toe in de baas zijn tijd deze oefening doen, dat lijkt me een prima plan. Merel Dado Helder praktisch Fysiologische, neuro logische en psycholo gische achtergron den afgewisseld met heldere oefeningen. Het boek van Robert Bridgeman telt 176 pagina's, maar de instructie past best op één A4'tje. Inspirerend motiverend Makkelijke oefeningen maken het gemakke lijk volhouden. Bridgeman slaat door in beloftes over transformaties en blokkades opheffen en contact met je werkelijke ik. Ontspannend Instant ontspanning voor wie even de tijd neemt. Dan moet je die tijd dus wel nemen, ga ik het volhouden elke dag de oefeningen te doen? Prijs- kwaliteit Geen cursus nodig, alleen de aanschaf van het boek a 14,99 euro is genoeg. Wellicht een idee om de instructie voor weinig digitaal aan te bieden? A Langer uitademen is het doel van de methode, fotoshutterstock A De glucosewaarde van Karei de Kat daalt aanvankelijk van het veel te hoge 28 milli- mol naar minder, maar de spinnende vriend van Harry van Dooren krijgt een terugval. FOTO'S SHODYCAREMAN MM1000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43