Liegen tegen beter weten in 44 Even voelen datje leeft- en weer door 2 RENÉ DIEKSTRA 7Het Zussen )oeK Dieet Toen journalist Harry van Dooren ontdekte dat kater Karei aan de insuline moest, ging hij op onderzoek uit. Vandaag, op Dierendag, presenteert hij de uitslag: we weten niets over het verband tussen dierenvoer en ziektes. Column Hoeveel moet je je aantrekken van wat ande ren over je denken? Ik heb zeker de eerste twintig, dertig jaar van mijn leven gedacht of in ieder geval gereageerd alsof wat anderen over me dachten minstens zo belangrijk, of zelfs be langrijker, was dan wat ik over mezelf dacht. Met als gevolg dat ik niet zelden naar buiten iets toegaf of een mening bijstelde, terwijl ik het daar inner lijk niet mee eens was. Waardoor ik er een pro bleem bij kreeg en mezelf verweet dat ik een slap janus was die geen voet bij stuk kon houden bij iets wat ik werkelijk meende of vaststelde. één gebeurtenis is geweest waarbij ik dat uiterst pijnlijk heb ervaren, dan is het de volgende. Ik had samen met collega's een onderzoek uitgevoerd naar hoe jongeren die een niet-dodelijke suïci depoging hadden ge daan op de eerstehulpaf- deling in ziekenhuizen werden behandeld. Daaruit bleek onder meer dat als jongeren vaker voor een suïcide poging door middel van het innemen van een overdosis kwamen, ze soms wat de verpleeg kundigen noemden 'therapeutisch gespoeld' wer den. Dat wil zeggen dat er een volgende keer een extra dikke slang voor maagspoeling werd gebruikt want dat was pijnlijker en zou die jongere wel le ren om zoiets niet nog eens te doen. Wij hadden dat beschreven in een artikel dat in een medisch tijdschrijft werd gepubliceerd en waarvan ik eerste auteur was. Dat heb ik geweten. Nauwelijks was het artikel gepubliceerd of eerst mijn directe baas en vervolgens het halve universiteitsbestuur stortte zich op me. Ze verweten me belangrijke samen werkingsrelaties op het spel te zetten en eisten ex cuses of vonden dat ik die aan moest bieden. Ik was zo geschrokken van de commotie die ik, mogelijk heel naïef, absoluut niet verwacht had, dat mijn eerste reactie inderdaad was aan diverse zieken huisbestuurders excuses aan te bieden. Ik liet we ten dat we het mogelijk te veralgemeniserend had den opgeschreven. Hoewel ik dat in werkelijkheid niet vond en hoewel enkele eerstehulpverpleeg- kundigen in de media lieten weten dat 'therapeu tisch spoelen' inderdaad vaker voorkwam. Een maand later vertrok ik naar de VS voor een deel van mijn opleiding tot psychotherapeut. Ik had het geluk dat mijn opleider daar een van de meest invloedrijke psychotherapiedeskundigen van de afgelopen eeuw was: Albert Ellis, grondleg ger van de rationeel-emotieve en cognitieve ge dragstherapie. In een van onze eerste gesprekken vertelde ik hem over het schandaal en hoe ik er mee was omgegaan. Hij heeft me alle hoeken van de kamer laten zien. En tot op de dag van vandaag dreunt af en toe nog zijn instructie uit die sessie na: 'René, bied never ever excuses aan voor feiten omdat ze onpopulair zijn.' Ze eisten excusus of vonden dat ik die aan moest bieden LEESTIPS VAN DE WEEK 4*1 O K pmAie SjiEN TALENTEN LEKKER IN BALANS Karei de kater drinkt al weken als een tempelier en plast zo veel dat de kat tenbak drie keer per week blank staat. Er is duide lijk iets mis met mijn huisgenoot en al lijkt hij er niet onder gebukt te gaan, medische hulp is gewenst. Een blaaspunctie en een glucose- meting bevestigen het vermoeden van de dierenarts: diabetes. Ze kijkt er zorgelijk bij: '28 millimol is erg hoog.' Een gezonde glucosewaarde ligt tussen de 3 en 7. Karei moet aan de insuline. Ik krijg spuitinstructies, een ampul insuline, een zak speciale brokken en de rekening van 230 euro. Thuis krijgt Karei weer praatjes. Ik kijk naar mijn spinnende vriend en vraag me af hoe ik het insulinere- De brokken dieprood vlees worden door Karei grommend begroet en na inspectie genegeerd gime moet inpassen en of ik van de buurman kan verlangen dat hij in mijn afwezigheid de catering en de de mantelzorg overneemt. Dokter Google wijst de weg naar 'patiëntenfora' die het over één ding eens zijn: droge brokken gemaakt van te weinig en inferieur vlees (pro teïne) en een overdaad aan goedkope granen (koolhydraten) deugen niet. De granen maken katten dik en ver oorzaken (mogelijk) diabetes. Wouter Hendriks, hoogleraar dier geneeskunde in Wageningen beves tigt het gelijk van fora in de Consu mentengids: „Granen horen niet thuis in het oorspronkelijke dieet. Ze vormen een goedkoop vulmiddel." Ik bekijk het etiket van het voer dat ik geef, Purina, en dat van Royal Ca- nin Diabetic uit de dierenapotheek. In het dieetvoer van 15 euro per kilo zit weliswaar meer proteïne dan in het supermarktvoer van 4 euro per kilo, maar het bestaat toch voor ruim de helft uit koolhydraten en vezels. De dierenvoedingsfora zweren bij kant-en-klaar-vers-vlees of biolo gisch adequate rauwe voeding (barf). Hardliners bereiden het dierenmenu zelf, maar je kan het ook online be stellen of bij de dierenwinkel om de hoek. Kerngedachte: proteïne, pro teïne en nog eens proteïne. Een At- kins-dieet voor katten, zeg maar. Achter de ronkende promotie van eendagskuikens, lamshart en verma len botten zit één aanname die zo lo gisch lijkt dat hij het uitspitten waard is: een kat in het wild is een carnivoor die al zijn voedingstoffen uit het met huid en haar verslonden prooidier haalt. De kat eet geen granen, aardap pels, groente of fruit. Hooguit wat gras als hij last van zijn maag heeft. dinsdag 4 oktober 2016 Diekstra buigt zich over de menselijke geest. René Diekstra bood eens excuses aan voor onderzoeksresultaten die niet goed vielen bij ziekenhuizen. Daar heeft hij nu spijt van. Inslikken wat je werkelijk vindt om zo conflicten te voorkomen, ondermijnt je zelfrespect. Als er Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO Ongelooflijke vriendschappen - honden - Jenni fer S. Holland Over honden met een groot hart voor andere die ren (Kosmos, 15) CHANTAL TRIGALLEZ man Ontdek je passie en talenten - Chantal Trigallez Doeboek voor jongeren om hun dromen te ont dekken (Lannoo, 19,99) Zussenboek- Lotte en Stine Jensen Onvoorwaarde lijke liefde en onderlinge com petitie (De Geus, 19,95) 'Begin vandaag nog met ademen', is de lichtironische titel van een boek over een ademtechniek die leert ontspannen. De Bridgeman Ademmethode belooft 'con tact met je werkelijke ik'. Er was eens een col lega die bij grote drukte adviseerde: blijven ade men. Het hielp, in alle eenvoud, om even stil te staan - en dan weer door te werken. De ademmethode van Ro bert Bridgeman belooft veel meer: diepe ont spanning, blokkades oplossen en de ontwik keling van persoonlijke kracht. Dus daar zit ik, op het puntje van mijn stoel en zeg heel hard 'fffffff' om zo veel mogelijk lucht uit mijn longen te krijgen. Want ja, ik wil best wat spanning kwijtraken zo aan het eind van de werkweek. Ik concentreer me op de uitademing, want langer uit- dan inade men is de kern van de BAM, de Bridgeman Ademmethode. Na de 'ffffff' wacht ik zo lang mogelijk en laat dan bewust mijn buikspie ren langzaam los en voel hoe mijn lijf vanzelf Maak dat de kat wijs Harry van Dooren Blijft Karei de Kat ge zond bij wat de diervoe- dingsindu strie hem voor schotelt? 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42