Nieuw festival Oktoberlicht brengt musici samen in Veere II M tt Plein 1940 op momenten een vol fietsparkeerplein WALCHEREN 7 Op een e-bike fietsen, gaat nèt even anders, merken ouderen die het bij Baskensburg in Vlissingen proberen. Steppen is gevaarlijk. „Vooral dames stap pen vaak steppend op de fiets, omdat ze dat als klein meisje leer den. Maar met een e-bike is het veel te gevaarlijk, omdat het rij wiel gelijk wegrijdt als je je voet op een trapper zet. Eerst met een been over de fiets stappen, trap per schuin omhoog, je voet er in één keer goed op zetten en wegrij den maar", doceert Ary Joosse van fïetsspecialist Piet Voskamp. De fietsenmaker heeft makke lijk praten, vindt Rineke de Veij uit Oost-Souburg. Zij stapt op haar 68-ste nog steeds steppend op, omdat ze bang is anders over de stang van haar fiets te struike len. Ook met een nog lagere in stap als bij haar eigen fiets is Rine ke niet gelijk weg. De ruimte tus sen stuur en zadel is te krap en haar kunstknie maakt het nog wat moeilijker soepel op te stappen. „Ik hoor net van de fietsenma ker dat-ie binnenkort een fiets met een nog lagere stang binnen krijgt. De ruimte tussen zadel en stuur is misschien ook nog wat groter. Dus daar wacht ik nog maar even op", zegt De Veij. Deelneemster De Veij en fietsen maker Joosse zijn op een e-bike- dag van de Zeeuwse afdeling Vei lig Verkeer Nederland (WN). Mensen die al een elektrische fiets hebben of overwegen een exem plaar aan te schaffen, kunnen een paar proefrondjes rijden in de buurt van sporthal Baskensburg. Vlissinger Wijnand Nijs (83) kwam ook maar eens kijken. Hij fietst op zijn gevorderde leeftijd nog zonder veel problemen. „Maar het kan geen kwaad eens even te proberen of zo'n e-bike be valt." Na een paar rondjes tussen dicht op elkaar staande pilonnen door heeft Nijs al ervaren dat elek trisch fietsen echt heel wat gemak kelijker gaat. „Maar je moet wel even wennen. De fiets wil direct weg als je je voet op de trapper zet en je moet ruimschoots voor een bocht afremmen en de elektrische ondersteuning in een lagere stand zetten. Anders ga je zo onderuit." Die ervaring delen meer proef- fietsers. Vooral fietsen met voor wielaandrijving zijn bochtgevoe- lig. „Als je de fiets een bocht in stuurt, lijkt-ie nog even vooruit te willen. En dan val je om. Je moet altijd een beetje vooruit denken als je een bocht om moet of als je op tijd wilt stoppen voor een ver keerslicht", oordeelt Jaap van Klin ken. Met 58 is de Vlissinger een van de jongste proefrijders. „Ik heb nog niet echt een e-bike no dig, maar ik wil me wel alvast oriënteren. Voorwielaandrijving vind ik nu minder, maar een e-bi- ke met de aandrijving in het mid den of achter is een stuk duurder. Je moet maar drie mille over heb ben voor een fiets." Oost-Souburger Piet Boone (69) vergelijkt alle modellen en prij zen. „Er zit flink wat verschil in comfort, rijgemak en veiligheid van verschillende fietsen. Voor ik een e-bike aanschaf, wil ik eerst weten welke fiets het meest ge schikt voor me is." Het trapt net even anders, maar ik wil met mijn voeten bij de grond kunnen Je moet vóór de bocht echt op tijd afremmen, anders ga je zo onderuit Het is wennen. Als je op de trapper gaat staan, fietst zo'n e-bike al weg Het festival moet een andere in vulling geven aan de jaarlijkse Week van de Amateurkunst (WAK) die tot 2014 in Veere ge houden werd. De organisatie is in handen van Museum Veere, Kunsteducatie Walcheren en de Zeeuwse Muziekschool. Ruud Backx van Museum Veere schetst de achtergronden van het festi val. „We zijn vorig jaar klein be gonnen met Festival Veere. Dat was de opmaat voor Oktober- Kerk en museum in de ban van muziek tijdens festival Oktoberlicht Veere licht. Er zijn masterclasses saxo foon en piano, concerten, lezin gen en een workshop Dichten op muziek door de Zeeuwse rappers Virgiel en Dylan. Douwe Eisenga is de 'hoofdcomponist'. Volgend jaar willen we verbreden en ver diepen. Met meerdere componis ten. Daan Manneke en Christan Blaha staan ook op ons verlang lijstje." Op het programma onder anderen saxofoniste Femke Steke- tee, pianist Francesco Di Fiore en Valeria Di Matteo (videokunst), Jos Vogel en het Haags saxofoon kwartet. Masterclasses en work shops zijn in Museum Veere, de concerten in de Grote Kerk. MIDDELBURG Plein 1940 veran dert de donderdag en zaterdagmid dag in een openbare fietsparkeer- plek. Daardoor missen onderne mers aan de zuidkant klandizie. De loop naar hun zaken is bijna onmogelijk door de vele geparkeer de fietsen. Die zorgen er ook voor dat de loop vanaf de Markt rich ting het Geeregebied wordt onder broken, zo bleek gisteravond tij dens een discussiebijeenkomst over het fietsparkeerbeleid van de gemeente Middelburg. Volgens cijfers van de gemeente staan op donderdag en zaterdag middag veel meer fietsen op dat plein dan er fietsbeugels zijn. Het gaat vaak om een verdubbeling waardoor het middenstuk van het plein, dat bedoeld is voor flane ren, spelen en wandelen, hele maal verstopt raakt. „Als we activi teiten organiseren ziet niemand ze", merkte de uitbater van Bar American op. Misschien is het een idee om de terrassen te verplaatsen, zei be leidsambtenaar Jac Dooms toen gevraagd werd naar wensen om de problemen van de vele gepar keerde fietsen aan te pakken. Van de kant van de horeca-onderne- mers werd die suggestie niet om armd omdat er dan geen contact meer is met het eigen bedrijf en er wel heel ver gelopen moet wor den met consumpties. dinsdag 4 oktober 2016 Bas Vroonland van VVN legt Rineke de Veij uit hoe ze veilig op de e-bike stapt, fotos dirk jan gjeltema 'Niet steppen met je e-bike' René Hoonhorst —Jaap van Klinken (58), Vlissin gen —Wijnand Nijs (83), Vlissingen Irene Kockx (73), Middelburg Barok en rap; profs en ama teurs, jong en oud moeten sa menvloeien tijdens het nieuwe festival Oktoberlicht in Veere. Annemarie Zevenbergen Veere Festival Oktoberlicht 16 t/m 23 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31