'Het ambacht van vissen met fuiken mag niet verdwijnen' 6 WALCHEREN Orionis Walcheren doet het niet snel goed. De gemeenten klagen al jaren dat zij voortdurend extra geld op tafel moeten leggen om dat toch weer meer mensen een uitkering nodig hebben: de in stroom is groter dan verwacht en de uitstroom lager. Wat Orionis ook probeert, het lukt niet om de beloftes waar te maken. En zijn het niet de gemeenten die klagen, dan zijn het wel de uit keringsgerechtigden. Omdat ze lang moeten wachten op hulp bij het vinden van een baan; omdat ze verplicht een tegenprestatie (vrijwilligerswerk bijvoorbeeld) moeten leveren voor hun uitke ring; omdat ze werk moeten doen onder hun niveau. Het onderzoek dat bureau Be renschot heeft gedaan geeft ieder een gelijk. De belangrijkste conclu sie luidt dat Orionis 'op de goede weg' is. De organisatie staat, de kennis is er, het accent verschuift van het verstrekken van een uitke ring naar het vinden van werk voor cliënten. Dat neemt niet weg dat er nog steeds heel veel beter moet om zowel de gemeenten als de cliënten tevreden te stellen. Want als de gemeenten zich weer eens afvragen hoe het toch Orionis Walcheren moet veel verbeteren om zowel gemeenten als cliënten tevreden te stellen komt dat de instroom zo hoog is en de uitstroom zo laag, verwijst Orionis naar de arbeidsmarkt. Als banen verloren gaan, vragen meer mensen een uitkering aan. En als het werk er niet is, kun je het ook niet vinden voor de mensen die een uitkering hebben. Berenschot zet daar een belangrijke kantteke ning bij: Orionis heeft 'onvoldoen de zicht' op de oorzaken van die daling van het aantal banen. Er moet dus snel een goede analyse van de arbeidsmarkt komen. Deze externe factoren kunnen evenmin verhullen dat bij Orionis intern nog veel misgaat. Bij de aan vraag van de uitkering; bij het re gistreren van welk werk mensen wel/niet kunnen; bij het zoeken naar vast werk; bij de interne sa menwerking tussen afdelingen; bij het handhaven van afspraken. Dat geeft de gemeenteraden meer dan voldoende stof tot na denken, maar ook ruim voldoen de aanknopingspunten tot ingrij pen. Het bestuur (dat bestaat uit wethouders van de drie gemeen ten) heeft al wel de noodzaak inge zien om het beleid bij te sturen, maar voor directie en manage ment is dat minder evident. Dat legt in een reactie op het rapport van Berenschot de nadruk op de 'belangrijkste conclusie: Orionis is op de goede weg'. En toch ook weer op 'niet beïnvloedbare exter ne factoren' en op de vaststelling dat zij het werk 'met fors minder mensen' moet doen dan vergelijk bare organisaties. Terwijl de be langrijkste kritiek is dat Orionis juist intern veel moet verbeteren om te doen waar zij voor is: men sen snel(ler) aan werk helpen. Oud-staatssecretaris Economi sche Zaken Sharon Dijksma ver bood in 2012 het strandvissen met fuiken omdat er te veel paling in de fuiken zou verdwijnen. Dat ver bod werd begin dit jaar door de huidige staatssecretaris Martijn van Dam ingetrokken voor de Zeeuwse vissers, onder voorwaar den. Zo moet een onafhankelijk onderzoeksbureau bijhouden wat er gevangen wordt. Veere wil nu zeventig procent van die kosten voor haar rekening nemen. Vreeke is blij met die bijdrage. „De vissers betalen de rest. Maar daarmee is het niet opgelost. Ik heb het gevoel dat ze iedere keer wat anders verzinnen. Het minis terie wil ook dat we de plaats van de fuiken tussen Westkapelle en Domburg moeten aangeven. Maar dat is al in kaart gebracht." „We moeten ook keerwanten voor zeehonden en bruinvissen plaatsen. Maar dat belemmert het vissen. Dan houdt het gewoon op en verdwijnt die traditie. Ik doe er alles aan om het levend te hou den; demonstraties fuikenbreien, lezingen. Er zijn gelukkig ook jon gere vissers die zo willen vissen." Een woordvoerder van het mi nisterie verklaart dat een keer- want al sinds 1991 verplicht is bij het vissen in kustwater. Zeehon den kunnen verdrinken in fuiken die niet permanent onder water staan. Het ministerie wil nu in overleg met de Veerse vissers zoe ken naar een oplossing. i*Èr- Hij breit z'n eigen fuiken nog en vecht al jaren voor het behoud van de traditionele fuikenvisserij langs de Veerse kust. Voor strand visser Wim Vreeke (72) uit Dom burg voelt dat soms als vechten te gen de bierkaai. „Maar het oude ambacht mag niet verloren gaan. Het is cultureel erfgoed", zegt hij strijdlustig. De gemeente Veere steunt hem daarin. Het college van burgemees ter en wethouders wil ruim 1.300 euro bijdragen aan de onderzoeks kosten voor de recreatieve fuiken visserij. Een eis die het ministerie van Economische Zaken stelt. IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD AAGTEKERKE HONINGJAGERS A dinsdag 4 oktober 2016 De goede weg is nog lang voor Orionis Orionis Walcheren is op de goe de weg. Maar de gemeentera den hebben vanavond nog ge noeg harde noten te kraken met het bestuur en de directie van de sociale dienst. Maurits Sep ANALYSE Wim Vreeke is strandvisser in hart en nieren. Hij vecht al jaren voor het behoud van de traditie van het fuikenvissen. foto ruben oreel Annemarie Zevenbergen Domburg VEERE Handwerkwork- shop Museum Veere houdt vandaag een handwerkwork- shop. Tijdens deze workshop maken deelnemers een ge breide tas gecombi neerd met hun lieve lingsstof. De start van het werkstuk is een ge dessineerde stof die deelnemers zelf meebrengen. Ook een haaknaald num mer 2, een rondbrei- naald nummer 2 en een stuk stof van 50 bij 50 centimeter moet meegebracht worden. De handwerkwork- shop begint om 13.30 uur. Om 16.00 uur zijn de deelne mers klaar. De kos ten bedragen 17,50 euro. Aanmelden via museum@ museumveere.nl. SEROOSKERKE Lezing over Chinese kruiden in de tuin Groei en Bloei houdt vanavond een lezing in Seroosker- ke over Chinese kruiden in de tuin. Tijdens de lezing worden alleen krui den van plantaardi ge, dierlijke of mine rale oorsprong be sproken. De bijeenkomst be gint 19.30 uur in ver enigingsgebouw de Zandput. Niet-leden betalen een bijdra ge van 5 euro. MIDDELBURG Wijkagent bezoekt Koffiehuis de Ontmoeting De wijkagent van de Stromenwijk in Mi- delburg brengt vrij dag 7 oktober een bezoekje aan Koffie huis de Ontmoeting. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 11.00 uur bij hem terecht met vragen en opmerkin gen. Om 9.30 uur staat de koffie klaar. MIDDELBURG De Vereniging Middelburgs Theater speelt za terdag 8 oktober de première van het stuk Honingjagers. Het stuk gaat over liefde, botsende emoties en bemoeizucht en is geschreven door Peer Wittenbols. De regie is in handen van Dini den Butter. De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 11,50 euro en zijn te reserveren via middelburgsminitheater.nl. Op de website zijn ook andere speeldata te vinden. FOTO MARJA VAN LOON Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00-16.30 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en koersbal- len DOMBURG Ooststraat 10a, 13.00-17.00 uur - Zomertentoonstel- ling met als thema Het Zeeuwse land schap GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 18.30-19.30 uur - Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 t/m 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur - Middag voor sociaal contact, waar ge handwerkt wordt MIDDELBURG Café De Vriend schap, 19.30 uur- Dialoogcafé; De Ver gulde Baars, 19.30 uur - Informatiebij eenkomst Afval apart levert wat op; Hof van Buren, Oranjelaan 19,19.45 uur - Lezing Bert Gardien over Zeeuwse munten vanaf 1580; Nieuwe Kerk, 19.45 uur - Ne derland Zingt met optredens van o.a. Sharon Kips, Jong Mannenkoor Salo mo en Vocaal En semble Voice Four; Cinema Middelburg, 20.00 uur-Verto ning Les Ogres OOSTKAPELLE De Halve Maan, 14.00-16.30 uur- Koersbal SEROOSKERKE FysioFitness De Driehoek, Noord- weg 125,14.30 uur- Informatiebijeen- komst valpreventie- cursus; De Zandput, 19.30 uur - Lezing Juul Vaessen Chine se kruiden in eigen tuin VEERE Museum De Schot se Huizen, 13.30- 16.00 uur-Work shop Tas breien VLISSINGEN Ter Reede, 10.00-12.00 uur- Workshop Kunst en Cultuur voor 55-plussers; Gym zaal Theo Thijssen, Troelstraweg 473, 16.00 uur - Kleuter- gym; Stadscafé De Dighter, Bel- lamypark 30, vanaf 17.00 uur - Benefiet diner voor Dierena siel Walcheren i.v.m. dierendag WESTKAPELLE Vuurtoren Het Hoge Licht, 18.00-20.00 uur - Expositie Zee ansicht door meer dan 50 kunste naars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30