'Vijf jaar voor poging moord' Twy nstra-Gudde onderzoekt VRZ Boerinnen Kalender zonder Zeeuwse meid 2 NI ERNST JAN ROZENDAAL VANbAAS WEBEN&A6 Column Gisteren mocht ik op de Bel gische radio uitleggen dat Blof toch echt wel goede liedjes maakt. Dat kwam zo. Anderhalve maand geleden schreef ik hier dat ik met negentien andere Nederlan ders en twintig Vlamingen was uitverkoren een bijdrage te leve ren aan een top 100 van de beste Nederlandstalige liedjes van na 1945. Onder de titel Lage Landen lijst verscheen die gisteren online (lagelandenlijst.radi05.nl). De ko mende tien dagen kan het publiek erop stemmen en zo bepalen wie er op 1 komt en wie op 100. Het is een mooie lijst geworden, met veel bekende en een aantal volstrekt onbekende liedjes. Ooit gehoord van De Zji van de Ertebre- kers? Dat is West-Vlaamse hip hop. Mij zei het niks, maar zo zal het een muziekliefhebber uit Sint-Job-in-'t-Goor misschien zijn vergaan met de dialectrock van Skik in Opfietse, een van mijn suggesties. Uit mijn persoonlijke toptien zijn zes nummers op de stemlijst terechtgekomen. Naast Opfietse gaat het om liedjes van Armand, André Hazes, Raymond van het Groenewoud, Gorki en Clouseau. Mijn voorkeuren van De Dijk Dat zou mooi zijn), Boudewijn de Groot (Jimmy) en Typhoon Zand loperhaalden het niet, maar ande re liedjes van hen wel. En wie ik met pijn in het hart schrapte - zo als Maarten van Roozendaal en Bram Vermeulen - zijn gelukkig door anderen gekozen. Niks te klagen, zou je zeggen, ware het niet dat uitgerekend de popgroep waarvan ik de biografie heb geschreven ontbreekt. O iro nie, geen Blof in de Lage Landen lijst. Ik had Hier genomineerd. Er is nog één uitweg. Het pu bliek kan kiezen uit de honderd geselecteerde liedjes, maar er ook een toevoegen. 'Bepaal mee of het Zuiden of het Noorden de strijd der Lage Landen wint', luidt de aansporing op de site. Ik heb giste ren in het Zuiden maar vast gelob byd voor het liedje dat ook het Noorden niet heeft aangedragen. O ironie, geen Blof in de Lage Landenlijst DE STELLING TOOS HENK Zeeland toe aan kavelruil Voor altijd jong in Boekenweek Kunstmest uit afval aardappel AMSTERDAM Promes wil ook bij Oranje belangrijk zijn MIDDELBURG Met de vondst van een pistool bij een Goesenaar dacht de politie een schietpartij in 2013 opgelost te hebben, want het wapen was destijds gebruikt. Op 13 mei 2013 was geschoten door een ruit in een woning aan de Rooseveltlaan in Goes waarbij de kogel de borst van de bewoner trof. De man raakte maar licht ge wond omdat de kogel veel kracht was kwijtgeraakt bij het doorbo ren van de dubbele ruiten. De aangehouden Goesenaar verklaarde echter dat hij dat wa pen enkele jaren terug had uitge leend aan de buurman van het slachtoffer. Die D.B. (30), inmid dels woonachtig in Middelburg, moest gisteren voor de rechtbank verschijnen. Hij was in 2013 ook aangehouden maar mocht toen al snel de cel verlaten wegens ge brek aan bewijs. Deze keer meent officier van justitie Wilf red Suijkerbuijk dat er voldoende bewijs is om hem veroordeeld te krijgen wegens poging tot moord. Hij eiste vijf jaar cel en zei dat B. en zijn buurman die dag een gesprek hadden waarbij de verdachte kwaad werd en dreigde terug te komen met een machinegeweer en het huis te doorzeven. „En hij is teruggeko men en op het moment dat de buurman opstond, is er door het raam geschoten." De buurman was op dat moment telefonisch in gesprek met de politie zodat hij direct de aanslag kon melden. Kort daarop werd B. aangehou den. Tegenover de rechters ontken de B. elke betrokkenheid bij die Door de vondst van een pistool denkt OM de dader te hebben van een oude schietpartij in Goes schietpartij. Hij ontkende ook dat hij die dag kwaad was geworden op zijn buurman. Volgens hem had hij een gewoon gesprek en was er geen reden om wraak te nemen. Raadsman Mark Duns- bergen zei ook dat er geen enkel overtuigend bewijs is dat B. daad werkelijk heeft geschoten. Het bureau Twynstra-Gudde is door de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) uitgekozen om de organi satie door te lichten. Doel is om 'inzicht te krijgen in de huidige stand van zaken op het gebied van cultuur, struc tuur, leiderschap en kwaliteit van samenwerking. De VRZ had vijf bureaus om een offerte voor het onderzoek gevraagd. Twynstra-Gudde no digt deze week de eerste betrok kenen uit voor een gesprek. Het organisatieadviesbureau wordt bij zijn onderzoek bege leid door een commissie onder leiding van Piet Bruinooge, bur gemeester van Alkmaar, voorzit ter van de Veiligheidsregio Noord-Holland-Noord en oud-wethouder van de gemeen te Middelburg. In de commissie zitten vertegenwoordigers van het bestuur, het management, vrijwilligers, medewerkers en de ondernemingsraad. Directe aanleiding voor het on derzoek is de vertrouwenscrisis binnen de Veiligheidsregio Zee land. Sexy boerinnen, ze zijn er onge twijfeld in Zeeland. De provincie is echter een witte vlek in De Boe rinnen Kalender van 2017. Belangstelling was er voldoen de. De initiatiefnemers kregen een recordaantal van 240 inschrij vingen. Echter geen van de vijf tien landbouwmodellen komt uit Zeeland. Ook niet uit Zuid-Hol land en Flevoland trouwens. Aantrekkelijk agrarisch Zee land is sowieso magertjes verte genwoordigd in de veelbesproken kalender. Vorig jaar kon Neder land genieten van Jacolien van Dijke uit Borssele, maar het was ook alweer even geleden dat de liefhebbers van de kalender hun nieuwsgierigheid naar een pronte Zeeuwse boerendochter konden bevredigen. Je moet terug naar 2011, toen Johanna Pladdet uit Aagtekerke voor de Boerinnen Ka lender poseerde. Hoewel de plattelandsschonen in zinnenprikkelende outfits en poses worden afgebeeld, is de ka lender juist gelanceerd om stereo typeringen over boerinnen in de kiem te smoren. dinsdag 4 oktober 2016 Laae Landen Vandaag: Ik geef mijn dier iets extra's op dierendag reageer op pzc.nl Gisteren: Een Zeeuwse winnaar hoort bij de Kustmarathon 250 stemmen EENS ONEENS PAUL KUSTERS BE BAKKER ZEI MET NO© BAT BE SLAGROOMTAART VERS VAN VANOCHTEND WAS GOES Om de Zeeuwse landbouw en veeteelt te versterken, is een provinciebrede kavel ruil nodig. Ondanks eerdere verkavelprojecten is land bouwgrond in Zeeland nog te versnipperd, stelt Jan van Rheenen, adviseur ver kaveling bij het Kadaster in Nieuwe Oogst. Akkerbouw bedrijven hebben gemid deld zes veldkavels van ge middeld 6 hectare. Dat moet volgens Van Rheenen 10 tot 15 hectare zijn. MIDDELBURG Het thema van de nationale kinderboekenweek (5 t/m 16 oktober) is: 'Voor altijd jong!' Het boek Oorlog en vriendschap van schrijver Dolf Verroen (foto) en illus trator Charlotte Dematons is het boekenweekge schenk bij aankoop van 10 euro. Floor Rieder illustreer de het boek Waar is Ludwig? (7,50 euro). Voor Zeeuwse activiteiten zie: pzc.nl/kinderboekenweek Zeeland 8 KRUININGEN Struviet, een restproduct van de aardappelverwer king, is een goed en duur zaam alternatief voor kunst- mestfosfaat. Dat blijkt uit onderzoek van CE Delft en CLM in opdracht van de Rijksdienst voor Onderne mend Nederland. In Neder land wordt jaarlijks 3,5 mil joen ton aardappelen ver werkt. Daarbij komt blancheerwater vrij, waaruit struviet is te winnen. Dat is een goede meststof. Hij is een ster in de Russi sche voetbalcompetitie, maar moet bij het Neder lands elftal nog over een drempel heen. Dat wil aan valler Quincy Promes de ko mende week doen in de WK-kwalificatiewedstrijden tegen Wit-Rusland en Frank rijk. Theo Giele Middelburg Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2