Broer en zus langer vast voor cokezaak Geld voor dijkherstel ZEELAND 5 NIOZ Yerseke focust zich nu volledig op deltasystemen Na een ingrijpende reorganisatie wil onderzoeksinstituut NIOZ in Yerseke meer dan ooit te voren zijn bestaansrecht aantonen. ten en een warm huis. In de basis zijn dat de twee zaken die de mens nodig heeft om te overleven. De wetenschappers van het Konink lijk Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) in Yerse ke lijken misschien met heel an dere dingen bezig te zijn. Toch is de kennis die zij produceren vol gens afdelingshoofd Klaas Tim mermans zeker voor de langere termijn onmisbaar. Zo is het instituut betrokken bij een proef om getijdenenergie op te wekken bij een doorgang in de Grevelingendam. „We kunnen op deze wereld niet zo doorgaan. Fossiele brandstoffen raken onver mijdelijk op. Getijdenenergie ver vangt dat niet allemaal, maar is wel onderdeel van de oplossing." Ook houdt de in Yerseke geves tigde afdeling Estuariene en Del tasystemen zich bezig met vra gen die raken aan werkgelegen heid en veiligheid in de regio. Im mers, als de natuur in ons omrin gende wateren verandert, heeft dat gevolgen voor bijvoorbeeld visserij en kustverdediging. Vertegenwoordigers van overhe den en natuurorganisaties kregen gisteren een inkijkje in dit werk. Dat past volgens Timmermans he lemaal in het doel om 'het grote re plaatje' te laten zien. „We wer ken hier niet vanuit een ivoren to ren en willen werken aan bin ding met de omgeving." Deltabarometer Ook voor gewone Zeeuwen wil het instituut toegankelijker wor den. 'NIOZ 2.0', noemt Timmer mans dat. „Bijvoorbeeld voor scholieren die een profielwerk stuk maken. En we werken aan een Deltabarometer, waar je kunt zien hoe het gebied ervoor staat." Het veel meer uitdragen wat het instituut doet, was één van de voorwaarden van moederorga nisatie NWO (Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) om de Yersekse vesti ging na de grote financiële proble men en de daaropvolgende reor ganisatie open te houden. „Voor de reorganisatie waren we feitelijk failliet", zegt Timmer mans. „Voor NWO was dat hét moment om de stekker uit het NIOZ te trekken. Gelukkig heb ben ze dat niet gedaan. En te recht, een land als Nederland kan niet zonder een onderzoeksinsti tuut dat zich richt op de zee." Deze locatie heeft veel meerwaarde. In Utrecht komt er echt geen zout water uit de kraan! Bij de reorganisatie zijn de ta ken tussen Yerseke en Texel her verdeeld. Op het waddeneiland zijn nu drie afdelingen gevestigd, in Yerseke één. Sommige mensen moesten verhuizen, anderen wer den ontslagen. Timmermans: „Geen prettige tijd, maar nu ie dereen op z'n plek zit, kunnen we weer vooruit kijken." Een andere belangrijke voor waarde van NWO was dat in Yer seke een volwaardige wetenschap pelijke afdeling zou overblijven. „We zijn volop bezig die op te bouwen. Het is een multi-discipli- naire afdeling, waar ecologen, bio logen en natuurkundigen samen werken om hele complexe vraag stukken op te lossen." Het aantal wetenschappers is zelfs iets toegenomen tot twaalf. „Met alle ondersteunende dien sten en tijdelijke mensen, wer ken hier zo'n 6o a 70 mensen. Het NIOZ is alive and kicking." De blijdschap in Zeeland dat het NIOZ in Yerseke kon blijven, heeft Timmermans aangenaam verrast. „Iedereen stond te jui chen, maar nu begint het pas. Als we over vijf jaar niet weer voor dezelfde vraag willen staan, moet de wisselwerking tussen verschil lende partijen in Zeeland echt op gang komen", betoogt hij. MIDDELBURG Twee familieleden blijven nog in voorarrest wegens mogelijke betrokkenheid bij de in voer van duizend kilo coke. De broer (J.B., 53) en zus (C.B., 45) uit Steenbergen en Mijdrecht werden zes maanden geleden, samen met hun 79-jarige vader, aangehouden toen ze op hun bedrijf op Sint Phi- lipsland twee containers aan het lossen waren. Daarin zat, tussen het oud papier, de coke verstopt. De vader mocht drie maanden geleden van de rechters de gevan genis verlaten. De raadsmannen van de kinderen pleitten gisteren ook voor schorsing van het voorar rest. Gerard Spong zei dat tot nu toe uit niets blijkt dat de familiele den daadwerkelijk wisten dat er drugs in de containers zaten. Hij vertelde dat drugshandelaren heel vaak hun goederen verstoppen in een container met een legale la ding. Hij wees er ook op dat het niet ongewoon is oud papier uit Zuid-Amerika in te voeren. Vol gens het Openbaar Ministerie kan die handel nooit winstgevend zijn en ging het van meet af aan om een dekmantel. Spong stelde ech ter dat uit de mailwisseling van het bedrijf blijkt dat ze nog heb ben zitten afdingen op de kilo prijs voor het oud-papier. „Welke drugshandelaar doet dat nu?" Officier van justitie Gunnar van der Hofstede verzette zich met succes tegen schorsing. Hij stelde onder meer dat bij de familiele den een 'enorme hoeveel contant geld is gevonden'. Ook zou, na de vondst van de coke, een andere container die op weg was naar Ne derland, snel zijn leeggehaald om te voorkomen dat die lading ook zou worden onderschept. Op 15 december wordt opnieuw gekeken of de verdachten nog in voorarrest moeten blijven. OUDDORP Er komt Europees geld om de dijken op de Zuid-Hol landse eilanden te versterken. De Europese Investeringsbank (EIB) leent 120 miljoen euro aan het Wa terschap Hollandse Delta. Het geld wordt niet uitsluitend gebruikt voor dijkverzwaringen, maar ook om rioolwaterzuive ringsinstallaties te verbeteren, maakte het waterschap gisteren bekend. In Zeeland is tussen 1997 en 2015 in totaal 325 kilometer aan dijkglooiingen vernieuwd. Het grootste waterveiligheidsproject sinds de Deltawerken was een sa menwerking tussen Rijkswater staat en het waterschap Schelde- stromen. Hun Projectbureau Zee weringen werd vorig jaar opgehe ven. De Zeeuwse dijken voldoen nu aan de hoogste veiligheidsnor men. dinsdag 4 oktober 2016 NIOZ is 'alive and kicking' in Y erseke Joeri Wisse Yerseke Klaas Timmermans, NIOZ Onderzoeker Jim van Belzen van het NIOZ praat vertegenwoordigers van overheden en natuurorganisaties bij over het belang van planten en dieren voor schorontwikkeling, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29