Weggestuurde ING'er komt moeilijk aan baan De powerwall van T esla verkoopt niet SNS Bank past boeterente hypotheken toch aan E 17 Bijzonder zuur voor de werkne mers noemt Rob Witjes, hoofd arbeidsmarkt informatie en ad vies van het UWV, de laatste ont slagronde bij ING. „De economie draait goed, de arbeidsmarkt gaat steeds beter, maar voor de finan ciële sector geldt dat allerminst. Daar wordt al voor het achtste jaar op rij fors gesneden." Waar vallen de klappen precies bij ING en om welke functies gaat het? Hoewel Nederlands grootste bank dat pas later ont hult, is het personeel op het hoofdkantoor in Amsterdam vrij wel zeker de klos, zegt FNV-be- stuurder Gerard van Hees. Hij werd gistermiddag met an dere bonden door ING bijge praat. „Denk aan administratieve, HR- en IT-medewerkers." Een deel van de ICT wordt waar schijnlijk naar lage lonen landen overgeplaatst. „Zoals de Filipij- nen, waar ING in Manila al een grote vestiging heeft." Op basis van eerdere reorgani saties - bij banken gingen sinds 2008 tienduizenden banen verlo ren door de crisis en digitalise ring - ziet het UWV veel finan cieel specialisten de dupe wor den. Ook boekhoudkundige me dewerkers, receptionisten en in kopers zitten op de schopstoel, stelt Witjes. Zij kunnen via uit zendbureaus werk proberen te vinden. De beste jobkansen zijn er voor de financiële specialisten: die kunnen bij detacheerders of financiële dienstverleners te- recht. Alle opties ten spijt is het UWV somber. „Bankpersoneel komt gewoon lastig aan de slag", vertelt Witjes. Slechts 40 procent van de werknemers die zich mel den, vindt snel een baan. Dat komt ook doordat het veelal oude re werknemers betreft. Vier op de tien zijn 50 jaar en ouder. „Ze werken vaak al twintig, dertig jaar bij de bank en missen de digi tale vaardigheden om voor een nieuwe baan in aanmerking te ko men", zegt Reinier Castelijn van vakbond De Unie. Uitzendbureau Randstad, dat afgelopen jaren talloze reïntegra- tietrajecten voor banken deed, is beduidend positiever. „90 pro cent van de begeleide werkne mers raakt weer aan de slag", zegt Suzan Bloemscheer van Randstad Nederland. Ze moeten daar wél veel voor over hebben. „Zoals omscholingstrajecten of langer reizen naar de werkplek." ICT'ers hebben de beste vooruit zichten, aldus Randstad. Finan- cieel-adminsitratief personeel moet zich vaak omscholen. „Zij kunnen terecht in beroepen met veel klantcontacten als klanten services of webcare. Of ze wor den hypotheekadviseur of bud- getcoach." 40 procent van de werknemers die bij Randstad ko men, vindt in het eigen netwerk een baan. Nog eens 50 procent slaagt binnen een jaar. Ze willen het eigenlijk niet zeg gen, maar ze hadden bij Eneco op zoveel meer gehoopt. Eind vorig jaar verwierf het Rotterdamse energiebedrijf het exclusieve recht om Tesla's nieuwe Power wall in de Benelux te slijten. De belangstelling voor de bijna 7.000 euro kostende thuisbatterij, die energie uit zonnepanelen opslaat, was enorm. „Honderden Neder landers toonden serieuze interes se om er een aan te schaffen en thuis te installeren", vertelt Dirk Jan Middelkoop, manager innova tie bij Eneco. Driekwart jaar later is de container met Powerwalls die eind maart per schip uit Ame rika arriveerde echter nog groten deels gevuld. „Mensen schrikken van het totale prijskaartje, we heb ben nu dertig exemplaren in Ne derland verkocht", zegt Ronald Bo- hte, manager energieopslag. „Ne men we andere merken mee, dan hangen er hoogstens vijftig thuis- batterijen in Hollandse huizen." Backup Dat huishoudens niet warm lo pen voor het futuristisch ogende gevaarte is niet enkel vanwege de kosten. Het Nederlandse stroom net is allereerst zeer betrouwbaar, storingen doen zich zelden voor. Er zijn bovendien vrijwel geen ge bieden in Nederland zonder stroomkabel. Een thuisbatterij als backup of om in de natuur zelf voorzienend te zijn is dus niet no dig. Een financiële prikkel is er eveneens niet: dankzij de salderingsregeling mogen huis houdens hun zelf opgewekte, niet verbruikte zonnestroom terugleve ren aan het elektriciteitsnet. De meter loopt dan terug. Uiteraard wist Eneco dat het geen vele dui zenden Powerwalls zou slijten, maar toch: gezien de wereldwijde hype rond het apparaat - de charis matische Tesla-baas Elon Musk noemt het de start van een ener gierevolutie - is dertig stuks rond uit teleurstellend. De nieuwe dienst CrowdNett moet daar verandering in breng en. Idee is dat een groot netwerk van thuisbatterijen het landelijke stroomnet in evenwicht kan hou den. Bij pieken of dalen - als turbi nes door weinig wind nauwelijks stroom leveren - heeft hoogspan ningsnetbeheerder TenneT extra capaciteit nodig. „Die stroom ko pen ze in bij kolen- en gascentra- les, wij willen dat helpen verduur zamen", zegt Bohte. In eerste in stantie wil Eneco 400 Powerwalls gaan verkopen. „Op die manier kunnen we wekelijks een Mega watt, een procent van Tennet's re servebehoefte, leveren." Korting Huishoudens die aan CrowdNett meedoen, kopen een Powerwall waarvan ze een derde van de op slagcapaciteit aan Eneco ter be schikking stellen. In ruil krijgen ze een flinke korting op de aan schafprijs en ontvangen ze jaar lijks 450 euro terug. Middelkoop: „Op die manier denken we dat het aantrekkelijk wordt een thuis batterij aan te schaffen." De reden dat Eneco hiervoor kiest, is dat het sterk in de markt voor thuisbatterijen gelooft. „Nu elektriciteit steeds vaker duur zaam wordt opgewekt, zijn batte rijen nodig om stroom op te slaan voor als de zon niet schijnt of het niet waait." De kans is groot dat de salderingsregeling vanaf 2020 wordt aangepast of wellicht ver dwijnt. „Wat er ook gebeurt, het lijkt aannemelijk dat de vraag naar thuisbatterijen gaat groeien." AMSTERDAM SNS Bank past zijn berekeningen voor boete rente bij het oversluiten van een hypotheek aan. Dat beves tigt een woordvoerder van de bank gisteren naar aanleiding van berichtgeving van Radar. Sinds half juli zijn er nieuwe Europese regels met betrekking tot het berekenen van boeteren tes. Drie weken geleden toonde Radar aan dat banken de boete rente niet altijd goed bereken den. SNS gaat klanten die sinds dien te veel hebben betaald, compenseren. De bank gaat ver der bij het oversluiten van een hypotheek rekening houden met aflossingen die de klant in zijn nog resterende contractpe riode zou doen. Daarnaast gaat SNS een gewogen gemiddelde hanteren als het gaat om de res terende rentevaste periode. Toe zichthouder AFM is momenteel bezig met een breder onder zoek naar hoe banken de over- sluitboetes berekenen. De stich ting Oversluitclaim wil via de rechter geld terug vragen dat mensen de afgelopen twintig jaar te veel zouden hebben be taald. Het zou gaan om bijna 5 miljard euro. dinsdag 4 oktober 2016 naar de bank? De 2.300 ING-medewerkers die op straat belanden, zullen er volgens experts hard aan moe ten trekken om een nieuwe baan te vinden. De financiële sector wordt sinds 2008 geteis terd door de ene ontslaggolf na de andere. David Bremmer Slechts 40 procent van de werknemers die zich melden, vindt snel een baan. Dat komt ook doordat het veelal oudere werknemers betreft. Vier op de tien zijn 50 jaar en ouder. Slechts dertig stuks verkocht Eneco tot nu toe van Tesla's veel gehypte thuisbatterij: de Po werwall. Om dat teleurstellende aantal flink te verhogen komt het energiebedrijf met een nieu we dienst. David Bremmer Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15