diep bij Colombianen 11 Toen SP-leider Emile Roemer te rugkwam van het zomerreces, viel hij op door zijn slanke ver schijning. Hij heeft de vakantie gebruikt om fitter te worden. Nu het parlementaire seizoen een paar we ken op streek is, houdt hij het nog steeds vol. „Het is gezond om af te vallen", vertelt Roemer. „Ik heb thuis een goed voorbeeld van hoe het is om af te vallen. Als je het sa men doet, dan helpt dat." Resultaat mag er zijn. Het nieuwe pak dat Roemer droeg bij de algemene politieke be schouwingen vorige week stond niet op zichzelf. „Niets past nog, ik heb een nieuwe garderobe moeten kopen." Roemer is niet over één nacht ijs gegaan. Hij ging in gesprek met een diëtiste die hem vertelde wat gezond is en wat niet. „Ie dereen weet van zichzelf of hij overgewicht heeft of niet. Voor mijn gezondheid vond ik het van groot belang. Een beetje fitter worden en een beetje gezonder eten, dat werkt niet. Je doet het goed of je doet het niet. Als politicus zit ik veel, maak lange da gen en eet veel buiten de deur. Als je niet oppast, prop je van alles naar binnen." Roemer werkt nu ook aan zijn fitheid. Hij wandelt vaker om zijn vetten te verte ren, gaat veel naar de sportschool. En als hij tijd heeft, speelt hij een potje voetbal met de veteranen. „Als je met discipline echt je levensstijl aanpast, dan lukt dat. Ik heb in elf weken een kleine 12 kilo verloren. Vroe ger heb ik veel gesport en had ik een goede conditie. Die wilde ik terug." Ravijn Het verhaal van de SP-leider moet jaloers- makend zijn voor andere politici op het Bin nenhof. Als de campagnetrein op stoom komt, de mediadruk groeit, de peilingen moeizaam gaan, de partijafdelingen alle maal aan hun held trekken, dan dreigt het ravijn met snacks en te weinig slaap. Dan vliegen de kilo's eraan en slinkt het zuur stofreservoir. Gert-Jan Segers, lijsttrekker van de Chris tenunie weet het: „Het komende jaar is ge woon een marathon. Ik loop al langer met het probleem dat ik te veel met mijn hoofd bezig ben, te weinig met mijn lijf." Met de fractie heeft Segers onlangs een bootcamp gedaan. „Hollen, bruggen bou wen. De dagen erna voelden we spieren waarvan we niet wisten dat we ze hadden." Goede voornemens heeft Segers wel. „Colle ga Carola Schouten heeft me aangestoken met hardlopen. En met de fractie gaan we vaker een bootcamp doen." Degenen die wel weten hoe je het goed President Juan Manuel San tos stuurt opnieuw zijn onderhan delaars naar Cuba voor overleg met de rebellenleiders. Hij zal ook de tegenstanders in Colombia raadplegen. De vraag is of hij even tuele aanpassingen opnieuw bij re- Voor de FARC is de afwijzing een signaal dat de bevolking het bloedvergieten niet zomaar wil vergeven ferendum aan de bevolking zal voorleggen. De kans bestaat dat hij die mogelijk ter goedkeuring zal voorleggen aan het parlement om het gevaar van een tweede 'nee' in te dammen. De FARC, die nooit een voor stander is geweest van het nationa le referendum over het akkoord, zegt dat zij nog altijd vrede wil. Haar 7.000 strijders zullen niet op nieuw naar de wapens grijpen. Maar onduidelijk is of zij bereid zijn om te praten over aanpassing van gemaakte afspraken na vier ui terst moeizame jaren van onder handelen. De onderhandelaar van Santos waarschuwt voor een 'ramp' als het akkoord wordt open gebroken. Beide partijen lijken geen trek te hebben in een nieuwe oorlog. Alle reacties wijzen erop dat de par tijen zich zullen blijven houden aan het staakt-het-vuren. Maar een andere, aanvullende eis van de tegenstanders van het vredesak koord zal op zijn minst zorgen voor interne ruzies binnen de FARC: de eis om met onmiddellij ke ingang te stoppen met de drugshandel en afpersingspraktij ken. Twee uiterst lucratieve geld- machines voor de FARC die nog altijd op de Amerikaanse lijst van terroristische groeperingen staan. moet aanpakken, zijn vaak eerst de fout in gegaan. Neem Marianne Thieme, lijsttrek ker van Partij voor de Dieren. In 2003 deed ze voor het eerst mee als lijsttrekker. Maar ze was ook secretaresse, beleidsmedewer ker, voorlichter en chauffeur. Thieme: „Ik zat in de campagne achter het stuur en dacht: nu val ik in slaap. Dat was echt niet goed. Heb mijn auto aan de kant gezet en ben gaan slapen. Dat is echt een schrikbeeld." Dwangvoeding Thieme heeft nu in verkiezingstijd een chauffeur of gaat met de trein. „Mijn colle ga Natascha dwingt me te eten, het is nog net geen dwangvoeding, anders vergeet ik het. En de zaterdagen, daar staat een groot hek omheen. Mijn gezin, dat is een vlucht heuvel in de tijd. Dan doe ik leuke dingen met de kinderen, dat laadt me op." Ook Jesse Klaver, lijsttrekker Gro liep eerder tegen de muur tijdens de vorige verkiezingen. „Na de verkiezingen van 2022 had ik een dip. Ik ging maar door en door en door. Niet opgelet. Ineens stond daar de man met de hamer." Nu is hij gefocust en scherp. Probeert vol doende te slapen, maar met een klein kind is dat lastig, ,,'s Middags knap ik een uiltje." Twee keer per week gaat hij naar de sport school met een paar fractiemedewerkers. Klaver: „Eten is nog het moeilijkst. Regel maat is het belangrijkst en dat heb ik niet. Roken doe ik niet en de komende tijd drink ik bijna nul alcohol." D66-leider Alexander Pechtold doet aan houthakken, joggen en gaat twee keer per week naar de sportschool. „Het ontspant me, geeft rust." Hij slaapt veel en let nog be ter op zijn eten. „Ik ontbijt en lunch nu minder. Als ik een terugvalmomentje heb, gaat het om zoute chocolade." Het is hem niet aan te zien, maar 5oPlus-lijsttrekker Henk Krol is 66. Hij heeft zich voor de partij medisch laten door meten. „Dat was eerlijk tegen de partij, ik heb een paar jaar gelden darmkanker ge had." Volgens zijn arts is Krol nu topfit. Zijn geheim: „Iedere avond probeer ik thuis in mijn trainingspak te snelwandelen. Het ziet er niet uit, ik heb een raar loopje." De man die er ondanks alle beproevin gen immer patent uitziet, is kandidaat-lijst trekker Diederik Samsom. De PvdA'er zegt: „Ik leef gewoon. Vroeger heb ik heel veel ge sport. Ik kan zo ro kilometer rennen als je dat vraagt. Als je gezond leeft, niet rookt en weinig drinkt, kun je veel hebben. Ik slaap genoeg, zes uur per nacht. Thuis heb ik een hometrainer staan. Maar laten we wel we zen: dit is geen topsport, er zijn veel zwaar dere beroepen." dinsdag 4 oktober 2016 Jan Hoedeman 4 Hoe reageren de regering en de FARC? 5 Leidt dit 'nee' mogelijk tot hervatting van de gevech ten tussen regeringsleger en het marxistische verzet? Nee-stemmers vierden zondag in Bogota de uitkomst van het re ferendum. Een kleine meerderheid stemde tegen, fotogetty ILLUSTRATIES RUBEN L. ...en nu volhouden tot 15 maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10