u Doorbreken van barrières tijdens Hulster tattoobeurs N 19 Vogels spotten is spel van ogen en oren M Op meerdere plaatsen telden vogelaars zaterdag het aantal trekvogels. Goed kijken en vooral de oren gebruiken Die vliegen echt altijd dezelfde route. Echt gewoontedieren eigenlijk Huub Bun kan even niet op de vraag antwoord geven. Hij kijkt afwezig omhoog, terwijl de hand in zijn jaszak rit misch beweegt. Hij moet zich con centreren op de teller in zijn zak. Van alle kanten worden hem con tinu cijfers doorgegeven. „Vijf of zes lepelaars. Zijn het jonge vo gels?" „Vijftien graspiepers. Heb je die Huub?" Huub Bun uit Hulst staat zater dagochtend al vroeg op de zeedijk bij het Campen Gemaal bij Osse nisse. Een groep van een stuk of tien vogelliefhebbers doet mee aan de nationale trekvogeltelling. Ook bij De Griete en bij Breskens staan vogelaars te tellen. Met grote kijkers kijken ze richting 't Helle gat; naar het noorden want de trekvogels zoeken nu het warme zuiden op. Als Bun een momentje heeft kan hij uitleggen hoe de groep niet alle vogels dubbel telt. „Ze vliegen allemaal dezelfde rich ting. Ze vliegen niet weer terug naar het noorden." Hij wijst naar de dijken in de verte. „Ganzen bij voorbeeld. Die kijken naar lijnen in het landschap. Die vliegen echt altijd dezelfde route. Echt gewoon tedieren eigenlijk." De groep werkt als een geheel. Iedere spotter houdt een eigen richting in de gaten en geeft op wat gedempte toon door wat hij of zij over ziet vliegen. Maar wan neer een visarend overvliegt, is het even gedaan met de rust. Een stuk of zes kijkers gaan simultaan naar hetzelfde stukje hemel, maar de vogel is al weer snel gevlogen. Voor de leek is moeilijk te begrij pen hoe de liefhebbers te werk gaan. Kleine stipjes in de verte worden al snel herkend. Rob Rem- merts uit Axel legt uit dat ook het geluid van belang is. Op zijn tele foon heeft hij een groot aantal vo- gelgeluiden verzameld. Trekvogels tellen heeft meer nut dan alleen in kaart brengen hoeveel vogels overvliegen. Het zegt soms iets over het klimaat. Dat die dag een aantal ijsvogels gezien wordt is te danken aan de laatste flauwe win- ters.Grauwe ganzen ziet Rem- merts niet vaak meer bij Ossenis se. „De ganzen kwamen altijd van uit de Oostzee naar Saeftinge en vlogen van daar verder naar Span je. Maar de Oostzee vriest de laat ste tijd niet meer dicht in de win ter. Veel vogels blijven daar omdat er nog genoeg voedsel te vinden is." Huub Bun houdt intussen de score bij. Een baardman, spreeu wen, brandganzen en honderden graspiepers. Een slechtvalk grijpt een duif en een groenpootruiter wordt herkend door het tjutju-ge- luid. Huub Bun zelf is de enige die die ene gele kwikstaart zag. „Een gele kwik? Hoe zag je dat?", vraagt een collega aan Bun. „Ja, dat hoor ik. Ik heb iets met de gele kwik." Op zijn teller in zijn zak loopt het aantal snel op. Om 09.37 uur is het totaal aantal gespotte vo gels al opgelopen tot 971. Aan het eind van de middag zijn 3.773 vogels geteld bij 't Helle gat bij Ossenisse. Bun en zijn colle ga's zagen 35 soorten waarvan de graspieper veruit het meest voor kwam. Tijd om de laatste barrières te doorbreken, vonden de organisato ren van de Tattoo, Retro Vinyl- beurs in Hulst dit weekend. Den Dullaert lijkt meer een Amerikaanse samenkomst van ta- toeëerders, vinylliefhebbers en an dere geïnteresseerden. De rockabil ly komt je tegemoet en valt als een warme jas over je heen. De muziekliefhebber kan er talloze bakken met platen afstruinen. Ook hebben 92 tatoeëerders uit de Het imago van tatoeages is gelukkig verbeterd, maar we zijn er nog niet hele wereld hun naalden en inkt meegenomen. Een paar decennia geleden te rug waren tatoeages het domein van zeelieden, bikers en bajesklan ten. Tegenwoordig wordt de ta toeage omarmd. Door de gestegen belangstelling groeide het aantal erkende tattooshops van 465 in 2009 naar bijna 1.200 nu. Deze beurs is voor medeorgani sator Sven Groenwals een logisch vervolg op deze ontwikkeling. „Het imago van tatoeages is geluk kig verbeterd, maar we zijn er nog niet. We zouden graag willen dat deze beurs een vrijplaats en brug wordt tussen de tattoo-neutrale persoon en de liefhebber." Liefheb bers lopen er zeker en de naalden maken overuren in de hal. En hoe druk ze ook zijn: iedereen staat open voor een praatje. Ook de Ter- neuzense tatoeëerder Gillis Ver- herbrugge die onder de naam Ro ze Barbaar een tatoeage zet bij een klant. Gevraagd naar zijn opvallen de naam: „Ik houd van bloemen en enge dingen, toen was deze te genstrijdige naam gauw bepaald." Je hoeft, platgezegd, niet meer Tat too Bob te heten als studio. De eer ste editie was volgens Groenwals een test om 'verder te werken aan het concept'. maandag 3 oktober 2016 'Ik heb iets met de gele kwik' Guido van der Heijden Ossenisse Huub Bun, vogelteller Info: Voor meer resultaten kijk op www.trektellen.nl De wereld van de tatoeages is een tweeledige. We zien ze op de armen van voetballers, maar tegelijk zorgt een zichtbare ta toeage voor een drempel tijdens het solliciteren. Jessy de Cooker Hulst Sven Groenwals, tattoobeurs Het Engelse tattoomodel Lauren de Broek wordt geschoren door Hulster barbier Kjeld Van Riemsdijk, fotocamileschelstraete Huub Bun (rechts) kijkt naar het noorden, waar de trekvogels vandaan komen, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81