De Tien van Renesse op dvd Hotel blij met 9,4 19 Levende modetentoonstelling van Vera de Jong van Nummer 11 Zwierende capes, korte jackjes en doorzichtige materialen. Met een levende modetentoonstelling in de kerk van Noordgouwe laat Vera de Jong van atelier Nummer 11 zien wat ze op creatief vlak in huis heeft. Kenmerkend voor haar werk is het veelvuldig gebruik van doorzichtige materialen Acht modellen die in totaal in vierenzestig verschillen de outfits door de kerk in Noordgouwe zwieren. Vera de Jong van atelier Nummer 11 in Noordgouwe liet zaterdag met een modeshow zien welke kwaliteiten ze in huis heeft. „Een levende modetentoonstel ling waarin de kledingcreaties van Vera, muziek en deze indrukwek kende omgeving spannend samen komen", introduceerde zwager Fulco Fritz De Jong voorafgaand aan de show. De Jong Janceerde creaties onder twee eigen labels. In beide gevallen gaat het om kle dingstukken die volledig gemaakt zijn van tweedehandsmaterialen. Onder het label Vera de Jong pre senteert ze volledig eigen ontwer pen en het label 'Eigen draai Om mezwaai' staat voor bestaande ont werpen waar ze -door toevoeging van onder meer kragen- een eigen twist aan geeft. Met beide labels geeft De Jong de boodschap af zui nig om te gaan met het milieu. Kenmerkend voor haar werk is verder het veelvuldig gebruik van doorzichtige materialen. Eigen draai Ommezwaai staat ook voor De Jong zelf. Afkomstig uit de danswereld stapte ze jaren gele den de levensmiddelenbranche binnen en begon een dorpssuper in Noordgouwe. Toen die winkel een paar jaar geleden sloot wist De Jong haar toko gaandeweg in een atelier te transformeren. Nu verkoopt ze daar eigen werk. Naast kleding zijn er ook allerhan de zelfgemaakte objecten te koop: van modeaccessoires tot licht- en wandobjecten. Voor de show valt ze op haar ervaring als dansdocen- te terug. Honderden uren film in tweeën vijftig minuten samengeperst. In december komt een dvd uit met fragmenten die niet in de film zijn te zien. Onder meer een in terview met Gert Slings (zie: jan- verhoeff.nl), volgens Muller een 'autoriteit op het gebied van de Tien van Renesse'. „Die heeft alle getuigenverklaringen en docu menten gedigitaliseerd." Op de dvd wordt ook materiaal opgeno men van de ontmoetingen die Muller had met leerlingen van de Renesser basisschool 't Staepel'of, die het monument dat voor de op- Verbazingwekkend, omdat het zo'n aangrijpend en boeiend verhaal is gehangen verzetsstrijders is opge richt, hebben geadopteerd. Zelf hoorde Muller zo'n anderhalf jaar geleden het verhaal voor het eerst, toen hij met zijn zoon een wandeling door het Slotbos in Haamstede maakte en hem de bunker werd gewezen waar de tien Schouwen-Duivelandse man nen vastzaten. Het maakte in druk, temeer omdat hij ontdekte dat maar weinig mensen de ge schiedenis kennen. „Verbazing wekkend, omdat het zo'n aangrij pend en boeiend verhaal is." Het kostte Muller veel moeite om de nabestaanden -die nooit over hun verlies spraken- ervan te overtuigen aan de film mee te doen. Maar Mario en Leendert Jonker en Daan Lazonder (de twee Jaatsten waren bij de verto ning aanwezig) gingen de con frontatie met hun verdrongen ver driet aan. Dat maakte ook dat de vertoning in het Zierikzeese fiZi voor Muller 'als thuiskomen' voel de, vertelde hij het publiek. Om dat het vlakbij de plek is waar de geschiedenis zich heeft afge speeld. En bovenal: „Er is een soort vriendschap tussen ons ont staan. Het is een heel proces ge weest die film." De feiten over de documentai re op een rij: er kwamen meer dan tweeëntwintig draaidagen aan te pas, driehonderd uur mon tage en vier dagen audio-nabe- werking. Dat resulteerde (tot nu toe) in tweeënvijftig minuten film. Alleen op 18 en 25 oktober zijn nog stoelen in fiZi vrij. Info: fizi.nl BURGH-HAAMSTEDE Geweldig, vindt hotelmanager Jelle Land man van Grand Hotel Ter Duin in Burgh-Haamstede de Zoover Award Orange die het hotel in de wacht heeft gesleept. Op basis van de reviews die gas ten achterlieten kreeg Ter Duin een 9,4 als cijfer. Daarmee haalt het hotel wat cijferhoogte betreft de vierde plaats in Nederland. „We zijn nu anderhalf jaar bezig. Vorig jaar waren we niet eens ge nomineerd. Dit is een boost voor het team en een enorme motiva tie om door te gaan." Persoonlijke service staat voor op, licht Landman de nieuwe aan pak toe. Ook is het 'hart' van het hotel vernieuwd. maandag 3 oktober 2016 Over de catwalk in de kerk Hélène Fennet als model op de catwalk van Vera de Jong. Terugkerende items in de collectie van De Jong zijn doorschijnende stoffen en vormen die het lichaam accentue ren maar ook de ruimte geven. Een erfenis uit het verleden, waar dans bij Vera de dienst uitmaakte foto marieke mandemaker Esme Soesman Noordgouwe Info: nummerU.info. Heel bijzonder voelde het voor de Utrechtse filmmaker Tjeerd Muller om zaterdag zijn docu mentaire De Tien van Renesse voor het eerst op Schou- wen-Duiveland, in fiZi, te verto nen. Esme Soesman Zierikzee —Tjeerd Muller, filmmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52