Stage over grens Actie Geopark Jonker Roelants: Miskenning van waarde van Rijksmonumenten Zorgen bij eigenaren van particuliere Rijksmonumenten. Het plan om de fiscale aftrek voor onderhoud af te schaffen, gaat hen veel geld kosten. Steeds meer mbo-studenten vol gen een stage buiten Nederland. Net als Shannon de Booij. Pastoor Bornhijm zegent zondag allerlei huisdieren en knuffelbeesten. Veel honden, maar ook goudvis sen, een kip en konijn komen met hun baasjes langs. Het is de vijfde dierendagviering in de katholieke kerk van Ovezande. fotomechteldjansen Het bijzondere van het gebied is dat het de overgang van zand naar klei laat zien. „Dit is een miskenning van de waarde van monumenten voor de gemeenschap", zegt Jan Jonker Roelants, eigenaar van het Jacob Catshuis (Munnikenhof) in Grijps- kerke. Jonker Roelants is net als ruim tweeduizend andere Zeeuw en eigenaar van een particulier Rijksmonument. Hij betaalt jaar lijks 'duizenden' - nu nog gesubsi dieerde - euro's aan onderhoud voor het huis waar staatsman en dichter Jacob Cats in de zeventien de eeuw woonde. Maar vanaf 2017 moet hij die kosten voor het groot ste gedeelte zelf ophoesten. Tenminste, als het op Prinsjes dag gepresenteerde plan van mi nister Bussemaker en staatssecre taris Wiebes doorgaat. Zij willen de fiscale aftrek van onderhouds kosten aan particuliere Rijksmo numenten afschaffen. Eigenaren die in een Rijksmonu ment wonen of werken, kunnen onderhoudskosten nu nog voor tachtig procent aftrekken van de belasting. Straks kunnen ze wel een subsidie aanvragen, maar zon der zekerheid dat ze die daadwer kelijk krijgen. Jonker Roelants: „Ik was heel boos toen ik hoorde over dit plan. Het onderhoud van een Rijksmonument kost veel geld, daar draaien we straks zelf voor op." Lobby Ook erfgoedvereniging Heem schut maakt zich zorgen. De le den voeren een lobby tegen het plan van Bussemaker en Wiebes. Ze schrijven brieven naar parle mentariërs met het dringende ver zoek dit plan in de prullenbak te gooien. Ze vrezen dat eigenaren van particuliere Rijksmonumen ten het onderhoud straks uit- of afstellen, omdat ze er simpelweg geen geld voor hebben. Daarnaast wordt het dan minder aantrekke lijk om te investeren in een Rijks monument. Want dat kost alleen maar geld. Beleidsmedewerker Mathijs Onderhoud van een monument is duur, daar draaien we straks zelf voor op Witte: „Het overviel ons dat dit op Prinsjesdag werd aangekon digd. Dit is zonder overleg op een namiddag besloten. Er komt wel een subsidieregeling, maar dat is een 'potje', waar een maximaal be drag in zit. Dan bepaalt het minis terie van OCW dus of het onder houd nodig is." Jonker Roelants zal zijn huis niet laten versloffen. „Maar het is niet te voorkomen dat anderen dat wel doen. Als je huis drie keer zo groot is als het mijne, moet je ook meer onderhouden. Als je zorgkosten stijgen, wacht je als het kan ook even met naar de dok ter gaan." Hobby Ook steekt het hem dat het bezit ten van een particulier Rijksmonu ment nu wordt afgedaan als een 'soort hobby' die je zelf maar moet betalen. „Ik zie het namelijk niet als mijn huis. Het is van de hele gemeenschap, het is gezichts bepalend voor de omgeving. Op open dagen komen er honderden mensen kijken." maandag 3 oktober 2016 pzc.nl email: schouwen-duiveland@pzc.nl P16 Eigenaar moet straks betalen voor onderhoud erfgoed Joanne Karkdijk Vlissingen —Jan Jonker Roelants

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50