Uniek kijkje in leven Veerse rederijkers Smarten van de menselijke ziel 8,11 of 12 dagen Canarische Eilanden Madeira 20 ZEELAND of bel 088 - 70 70 600 Semi All-Inclusive cruise Het vers is één van de duizenden in de zeven verzenboeken van de Veerse rederijkerskamer Missus Scholieren (1681-1795) uit het ge meentearchief van Veere, nu onder- Dit is heel bijzonder. Je voelt je bijna tussen de Veerse rederijkers zitten deel van het Zeeuws Archief De he dendaagse transcripties ervan zijn zaterdag gepresenteerd in Museum Veere. De verzen bieden een blik in leven en werk van de Veerse re derijkers. Die bleven actief tot de Fransen de Veerse kamer in 1795 dwongen tot opheffing. Lang nadat andere rederijkerskamers al verdwe nen waren. Waarom de Veerse mannen nog tot ver in de achttien de eeuw actief bleven, blijft de vraag. Duizenden gedichten in honderd jaar; een schatkamer aan materiaal, door de transcriptie voor een gro ter publiek ontsloten. De werk groep Walcheren van het project Rederijkers in Zeeland voltooide als eerste 'grote werk' die omzet ting naar modern schrift. Projectleider Arjan van Dixhoorn van Rederijkers in Zeeland, profes sor van de geschiedenis van Zee land bij de University College Roos evelt, benadrukt zaterdag het bij zondere karakter van de verzenboe ken. „Dit is het eerste resultaat van jarenlang onderzoek. Een unieke in kijk in hoe het er aan toeging in die gemeenschap van rederijkers. Hun levenswijze, hoe ze zich vermaak ten. Je voelt je er bijna tussen zit ten. Het is geen hoogstaande litera tuur, maar wel heel boeiend." „Dit verhaal is nog niet over. Het project wil ieder spoortje van rede rijkers in Zeeland blootleggen. Vrij willigers dragen dit project overi gens. Een mooie manier om het ma teriaal met de samenleving te ver binden. Het is ons voornemen om alles ook online te zetten. Voor ie dereen bereikbaar." Het cantateconcert door BachPlus onder leiding van Bart Naessens, giste ren in Aardenburg, kreeg als titel De smarten van de menselijke ziel mee. Drie werken vol contrasten, er werd gesmeekt, gejubeld en de tranen, zuchten en de vrees voor de dood werden afgewend door troost en berusting. BachPlus zorg de voor een topuitvoering. Opval lend waren de expressieve contras ten, de evenwichtige balans en de enorme inzet van alle musici. De cantate Liebster Jesu, hör mein Flehen van Johann Michael Bach is een minitheaterwerk. Vo caal is het een aaneengesloten ge heel waarin de sopraan en de bas een groot aandeel hadden. De een voudige begeleiding van strijkers en kistorgel was passend en onder steunend. Het motet Bone Jesu, care Jesu van Johann Kuhnau voor sopraan, twee violen en Basso Continuo is een juweeltje. De tekst van dit mo tet is vurig en smartelijk tegelijk. De omspelingen van de tonen doen ingewikkeld aan en de enke le esclamazione (uitroep) deed denken aan de vocale techniek van de vroege barok. De twee vio len brachten een stimulerende te genpartij en de Basso Continuo klonk rustig en ondersteunend. Sopraan Griet De Geyter zong met een heldere zuivere stem en overtuigde met een juichend alle luja. Ich hatte viel Bekümmernis BWV 21 van Bach is een van zijn mooiste cantates. De tweedeling in het werk: zorgelijke delen in mi neur en bevrijdende delen in ma jeur kwam goed uit. Opvallend zijn de afwisseling van dramatiek en sereniteit en de mooie obligate partijen (hobo en cello). Na de smartelijke dialoog tussen hobo en viool in de Sinfonia volgde een tweedelig koor vol contrasten. De Geyter zong de aria Seufzer, Tranen strak en met een ingehou den smartelijke ondertoon, gehol pen door een mooie tegenpartij door de hobo. Tenor Reinoud Van Mechelen heeft geen groot volu me, maar hij zong zijn aria's vol expressie. Het duet tussen so praan en bas (Ziel en Jezus) was een menselijke discussie (welles/ nietes) en ten slotte de verzoe ning. Het koor Sei nun zufrieden met een ingewikkelde structuur werd knap vertolkt en dat gold ook voor het slotkoor waar het feestelijke extra uitkwam door de inbreng van trompetten en pauk. PZC ONLINE Petra @PdelaCousine Doet me gelijk weer aan decem ber 2014 den ken. De schrik om m'n hart normaal VA9y nu v.a. Incl. vliegreis, transfers 8-daagse cruise per 4* AIDAsol o.b.v. volpension service-charge/fooien t.w.v. €70 en tafeldranken t.w.v. min. €115 p.p (ma. t/m vr. 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) v.a. 999* v.a. 759 v.a. 749 v.a. 839 v.a. 839 v.a. 909 v.a. 989 maandag 3 oktober 2016 'Iedere burgemeester mocht wil len dat er een vereniging in zijn gemeente bestaat die een burge meester zo het graf in kan dich ten'. Veers burgemeester Rob van der Zwaag doelt op een re derijkersvers, gebruikt bij de be grafenis van een Veers oud-bur gemeester Johannis de Vriend. Annemarie Zevenbergen Veere —Arjan van Dixhoorn, projectleider Jeanette Vergouwen RECENSIE TWITTER Een meisje is zaterdag gewond geraakt toen ze vroeg op de middag van een paard viel in Vrouwen polder. ONLINE TOP 5 1. Dode na inhaalmanouvre op Tractaatweg; 5 perso nen gewond 2. Wandelaars trotseren kou, wind en regen (video's) 3. Uitslagen Kustmarathon 4. 'Automobilisten maakten gewoon rechtsomkeert na ongeval in tunnel' 5. Henk Geelhoed flikt het en loopt de marathon uit Madeira Al A, AIDAsol Cruisen voor een habbekrats 749 Cruise verlengen met een verblijf op Gran Canaria? Stip Reizen biedt u de mogelijkheid om uw cruisevakantie te verlengen met een verblijf in hotel Dunas Mirador in Maspalomas o.b.v. All Inclusive. U kunt 3 hotelnachten voorafgaand, of 4 nachten na afloop van de cruise bijboeken. In het hotel met vele faciliteiten zoals 2 zwembaden, whirlpool, Spa Center en animatie voor jong en oud zal het u werkelijk aan niets ontbreken! Zie stipreizen.nl/ cralpb cragcb crag4b Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut/kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigin gen voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. *Gebaseerd op een buitenhut met balkon 11 dagen uitverkocht v.a. 989 v.a. 929 v.a. 979 v.a. 1049 v.a. 1119 uitverkocht 12 dagen uitverkocht v.a. 1019 v.a. 999 v.a. 1069 v.a. 1099 v.a. 1169 uitverkocht Maak deze winter een prachtige 8-daagse cruise per 4-sterren AIDAsol en ontdek de Canarische eilanden Gran Canaria, Lanzarote, La Palma en Tenerife. Maar ook het Portugese bloemeneiland Madeira passeert de revue. Aan boord van dit prachtige cruiseschip beleeft u dé ultieme cruise beleving. Er zijn diverse restaurants, een zwembad, een Spa en in het theatrium geniet u van spetterende shows. Uniek is dat naast de vlucht, en transfers ook de fooien/servicebijdrage en tafeldranken tijdens de buffetmaaltijden bij de cruiseprijs zijn inbegrepen!! 8 dagen Lanzarote reisduur oktober november december januari februari maart april La Palma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22