Kansen pakken Unieke ervaring Op eigen benen ZEELAND 17 ONDER MBO-ERS maandag 3 oktober 2016 Kevin Vahlenkamp uit Goes (19) wil na zijn studie ook graag naar het buitenland, foto marcelle davidse Ik miste het wel dat ik niet even wat met vrienden kon gaan drinken. Maar door mijn stage in Aguila weet ik zeker dat ik verder wil in de baggerwereld", zegt Kevin Vahlenkamp (19) uit Goes. De nu derdejaarsstu dent Infrastructuur deed zijn stage bij het internationale Bagger bedrijf De Boer. Hij woonde en werkte van half november 2015 tot begin februari 2016 in Zuid-Amerika. „Mijn vader kent de ka pitein van het bedrijf, zo kwam ik aan mijn sta ge. Het liefst ga ik na mijn studie ook in het buitenland werken, ik wil meer van de wereld zien. Al kon ik tijdens mijn stage niet echt de toerist uithangen: ik was vooral aan het werk. Maar daar kwam ik tenslotte ook voor." Vahlenkamp hielp met een project om een ha ven uit te baggeren, in stalleerde meetappara tuur en liep mee met de uitvoerder. Kosten maakte hij niet: zijn sta- gebedrijf betaalde al les. „Maar ook als ik mijn reis zelf had moe ten betalen, was ik ge gaan. Het was ongeloof lijk leuk en leerzaam. Ik raad het iedereen dan ook aan om een stage in het buitenland te doen. Als je die kans krijgt, moet je hem ab soluut pakken." Shannon de Booij (22) uit Rilland reed vorig jaar drie maanden lang iedere werkdag op en neer naar België. „Ik liep stage in het ZNA Jan Palfijn, een ziekenhuis in Merksem. Die plek werd me toe gewezen vanuit school, ik had aangegeven dat het me niet uitmaakte of ik mijn stage in Ne derland of in het buiten land zou doen." Achter af is ze blij dat ze in het Vlaamse ziekenhuis te recht kwam. „Iedere dag stond ik om vijf uur op, maar dat maakte me niets uit. Ik heb nu ervaring die ik niet zou hebben gehad als ik stage had gelopen in een Nederlands zieken huis. Sommige hande lingen, zoals bloed transfusies, mag je in Nederland als stagiaire namelijk niet doen. In België wel." Hoewel Shannon het erg naar haar zin had, viel het haar op dat de cultuur geslotener is dan in Ne derland. „Je moet daar als stagiaire sterk in je schoenen staan. Zelf op mensen afstappen en vragen wat je moet doen. Als je gaat zitten afwachten tot iemand het je vertelt, gebeurt er niets. Maar na een tijdje was ik echt onder deel van het team. Ze vroegen of ik terug wil de komen, dus mijn vol gende stage doe ik ook in België." Door een buiten- landstage leer je echt op eigen be nen te staan," zegt Yvette Ysebaert (20) uit Terneuzen. De studente Verpleeg kunde liep vorig jaar bijna vier maanden sta ge in het Sint Elisabeth Hospitaal op Curagao. „Er komt heel veel re gelwerk bij kijken en je ouders kunnen niet even langskomen als er iets is. Maar ik zat in een studentenhuis met twintig andere Neder landse studenten. Dat was heel gezellig. En je zit allemaal in hetzelfde schuitje, we hielpen el kaar als iemand even een dipje had." Yvette kreeg geen subsidie, die is alleen bestemd voor stages binnen Eu ropa. Haar stage kost te Yvette zeker dui zend euro. „Ik heb flink gespaard, mijn ouders hebben ook wat bijgelegd. Het was het helemaal waard, ik heb veel ge leerd. Het verschil tus sen de gezondheids zorg in Nederland en op Curagao is groot. Hier steek je een stek ker in de muur om het zuurstof aan te sluiten, daar liep ik met een gro te tank op een kar door de gangen.Laatst had ze een reünie met de mensen waarmee ze het studentenhuis deelde. „Dat was super, want je bouwt echt een band op met elkaar." Shannon de Booij (22) uit Rilland stond iedere morgen om vijf uur op om naar België te gaan. foto marcelle davidse Yvette Ysebaert (20) uit Terneuzen zat met twintig andere stagiairs op Curagao. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19