Kustmarathon om te koesteren Afgebrande loodsen worden nu gesloopt Politie jaagt op auto 16 ZEELAND BUITENLANDSTAGE POPULAIR Soprano's Steeds meer mbo-studenten volgen een stage buiten Nederland. Scalda moedigt dat aan. „Zo leren ze Europees of internationaal denken. Kind gewond door hete thee Commentaar Natuurlijk gaat er veel aandacht uit naar de winnaars van de veertiende Kustmarathon. De Tsjechische Radka Churano- va deed er iets meer dan drie uur over om zich als winna res te laten optillen. En wat kan de organisatie zich nog meer wen sen met een Zeeuwse winnaar bij de mannen? Tim Pleijte uit Vlis- singen rende na 2 uur en 36 minuten als eerste door de Langstraat in Zoutelande. Prachtig. Maar vergeet alstublieft al die andere namen die u van daag in de krant kunt terugvinden niet. Neem bijvoorbeeld Wille nden Vette uit Nisse, die 17 seconden voor de tijdslimiet van zes uur finishte. Of Piet Verhage uit Westkapelle (5.43.42). Of Wim de Feijter uit Terneuzen (3.55.52). Om over alle deelnemers aan de La- diesrun en de Wandelmarathon nog maar te zwijgen. Allemaal hadden ze hun eigen reden om zich in te schrijven voor dit slopen de spektakel. Allemaal wisten ze dat ze serieus in training moes ten om hun doel te halen. Wie de beelden ziet van atleten die za terdag op blote voeten door de branding ploeterden, weet dat je geen loopje kunt nemen met de Kustmarathon. Alle atleten die u in het overzicht aantreft zijn winnaars. Kijk eens goed naar de lijst met namen en de conclusie is al snel dat elk jaar heel veel Zeeuwen de Kustmarathon aangrijpen om in bewe ging te komen of te blijven. Voor de een blijkt het doel gaandeweg te hoog gegrepen, een ander heeft het veel te licht opgevat. Zo was er vrijdag een opvallend verschil tussen het aantal inschrijvingen en daadwerkelijke deelnemers aan de Ladiesrun. Maar voor nog veel meer mensen is een inschrijving voor de Kustmarathon de route naar glorie. En niet te vergeten: naar een fit bestaan. Alleen daarom al is de Kustmarathon een evenement om te koesteren. Voor veel mensen is de kustmarathon de route naar glorie en een fit bestaan. De gemeente, eigenaar van de twee loodsen, is eind vorige week begonnen met de voorbereidin gen. De sloop neemt een paar we ken in beslag, aldus de gemeente. Beide ruimtes werden zondaga vond 28 augustus in de as gelegd door een grote uitslaande brand. De Stichting Evenementen Mid delburg (SEM), die haar spullen in één van de loodsen had staan, raakte door de brand alles kwijt. De jonge zzp'er Niklas Driessen van ZLD.IS gebruikte de andere loods als werkplaats en opslag van materiaal en gereedschap. Zijn be drijf ging ook in vlammen op. Vrijdagavond hielden vijf eta blissementen aan de Middelburg se Vlasmarkt een muzikaal bene fiet voor Driessen, georganiseerd door Ut Babbelaertje. SEM besloot niet te willen delen in de op brengst. Voorzitter Sjaak van den De sloop van de twee afgebrande loodsen op Ramsburg begint deze week Berge: „Het is te vroeg voor ons. We zijn volop in gesprek met de verzekering. Voor Niklas is dat an ders. Hij blijkt niet verzekerd. Hij is zijn broodwinning kwijt." De Mug, 't Fust, de Heeren en Bardot deden mee aan het benefiet met optredens van onder meer Bert Heerink and Friends. Almanak We zijn weer volop aan het re peteren met ons koor. Ook weer op de woensdagavond en dirigent Hans zet er de vaart in vanwege een concert binnen kort in Gapinge. Een van de uit voeringen wordt vierstemmig ingestudeerd, als Hans ineens knorrig opmerkt: „Heren teno ren, jullie zingen met de sopra nen mee en dat is niet de be doeling! Ik vind het geen pro bleem, maar doe dan volgende week wel een rokje aan." Vele dames wachten dus glunde rend op de volgende repetitie. Afsluiting door werken Axel Botsing stopt te snelle rijders Verkeershinder bij Antwerpen Gaslek op Hogeweg blijkt beheersbaar „Er is een duidelijke groei te zien in het aantal studenten dat een buitenlandstage volgt", zegt Scal- da-woordvoerder Ad van Hoek. „De wereld wordt groter voor stu denten, de tijd dat je automatisch een stage loopt binnen Nederland is voorbij." Vorige week meldden Samen werkingsorganisatie Beroepson derwijs Bedrijfsleven en EP-Nuf- fic dat steeds meer mbo-ers hun stage in het buitenland volgen. Dit jaar vroegen ruim honderd twintig Scalda-leerlingen een sub- sidiebeurs aan voor hun buiten landstage, in de vorige subsidiepe riode (2014-2015) waren dat er on geveer zeventig. Van Hoek: „Het kan ook meespe len dat de subsidieregeling nog niet zo lang bestaat. Studenten moeten natuurlijk ook een plek om te slapen hebben en vervoer regelen, dat is allemaal best duur." De subsidieregeling geldt alleen voor studenten die binnen Europa blijven. Het bedrag dat ze krijgen verschilt, omdat het een 'potje' is dat verdeeld wordt onder alle leer lingen die een buitenlandstage vol gen. Scalda stimuleert zijn studen ten om de grens over te steken. VLISSINGEN De Nieuwstraat in Vlissingen is zaterdagochtend vroeg opgeschrikt door een wilde achtervolging van de politie van een zwarte personenauto. De ach tervolgde auto botste daar rond 05.00 uur boven op een paar gepar keerde auto's. De inzittenden wer den door de politie gearresteerd. Volgens een getuige was de ach tervolging drugsgerelateerd. Een bewoner van de Nieuw straat zag de inzittenden van de auto zaterdagmiddag weer terug keren op de plaats delict. Volgens hem liepen de verdachten la chend weer verder, nadat ze hun drugs onder een geparkeerde auto vandaan haalden. Van Hoek: „Zo leren studenten Eu ropees of internationaal denken. Ze kijken buiten hun eigen we reldje." Buitenlandstages zijn tra ditioneel voornamelijk populair bij studenten met een opleiding in de richting toerisme en sport, zegt Van Hoek. „Zo gaan ClOS-studenten regelmatig naar het buitenland om activiteiten in de sneeuw of op het water te doen." Maar nu is die trend bre der. Zo vertrekken nu ook veel Zorg-studenten een paar maan den naar het buitenland. De tijd dat je automatisch stage in Nederland liep, is voorbij Van de 160.000 mbo-ers in Ne derland doet 5,8 procent buiten landervaring op. Daarmee lijkt het Europese doel gehaald om voor 2020 om zes procent van de mbo-ers buitenlandervaring te la ten opdoen. Wel blijft dat percen tage achter op het aantal hbo- of wo-studenten (een op de vijf) dat kiest voor een buitenlandstage. ZOUTELANDE Een kind heeft zaterdagavond hete thee over zich heen gekregen in een wo ning in Zoutelande. Het slacht offer is met een traumahelikop ter naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk gebeurde rond 19.20 uur in een woning aan de Bosweg. Van daaruit werd het patiëntje onder poli tiebegeleiding met spoed door een ambulance naar de Schiet baan in Middelburg gebracht, dichtbij gevangenis Torentijd. Op de Schietbaan stond een traumahelikopter klaar, die was opgeroepen uit Rotterdam. Over de medische toestand van het slachtoffer is verder nog niets bekendgemaakt. maandag 3 oktober 2016 li De door brand verwoeste lood sen op het Middelburgse indus trieterrein Ramsburg worden de komende weken gesloopt. Annemarie Zevenbergen Middelburg Tip? redactie@pzc.nl AXEL Vanwege werkzaamheden wordt het zuidelijk deel van de Kanaalkade in Axel tus sen Crijnssenstraat en Eer ste Verkorting gefaseerd af gesloten. De bus rijdt tijde lijk door de Buitenweg, Van Gistellelaan, Buijzestraat en Sint Maartenlaan. Het werk start vandaag en duurt naar verwachting tot medio fe bruari. Delta gaat gelijktijdig omvangrijke werkzaamhe den uitvoeren aan haar ka bel- en leidingnet. VLISSINGEN Twee mannen zijn in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden voor het met hoge snelheid rijden door het centrum van Vlis- singen. Bij de Lomardstraat verloor de 25-jarige bestuur der uit Vlissingen de macht over het stuur en kwam te gen een geparkeerde auto tot stilstand. De bestuurder en 23-jarige bijrijder zijn aangehouden en voor ver hoor naar Torentijd in Mid delburg gebracht. ANTWERPEN Er is vanaf vandaag tot en met donderdag lichte ver keershinder op de E19 ten noorden van Antwerpen. Tussen de grens met Neder land en het op- en afritten- complex Meer wordt in de richting van Antwerpen ge werkt aan het wegdek. Er blijft steeds een van beide rijstroken open. De werk zaamheden vinden steeds plaats tussen 20.00 en 06.00 uur. Overdag zijn bei de rijstroken open. VLISSINGEN Op de Hogeweg in Vlissin gen, bij het ZRTI, is zaterdag middag een gaslek ontdekt. Twee brandweerploegen rukten uit, maar het lek bleek goed beheersbaar te zijn en werd gedicht door een monteur van netwerkbe drijf Enduris. Een gedeelte van de Hogeweg werd tijde lijk afgezet. Grenzen zijn open voor mbo Joanne Karkdijk Vlissingen —Ad van Hoek, Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18