J a o 9 Ga weg. Er is er hier maar één fout en dat is de gemeente je school afmaken? Dan helpen we je daarbij." Wijkagent Nielen: „Jeugd werk is van alles gaan organiseren voor die meelopers. Zaalvoetbal, mu ziek maken. Ze zijn echt van de straat naar binnen getrokken." En er gebeurt meer. In de buurt worden camera's opgehangen, de ge meente belegt bewonersavonden. Paaltjes en bosjes moeten voorko men dat de jongens met hun scoo ters door de stegen scheuren. Nielen ontdekt nóg een prikkel die de jon gens kan worden ontnomen. „Ik vroeg een keer: waarom staan jullie nou toch altijd bij de flat, en niet een stukje verderop? En toen zei eentje: 'Hier hebben we gratis wifi'. Een be woner bleek zijn wifiverbinding open te hebben staan. Die hebben we laten afsluiten, en toen werd de hangplek een stuk minder interes sant." Langzaam maar zeker begint de reeks ingrepen effect te sorteren. In 2012 krijgt de politie nog 201 meldin gen van overlast rond het winkelcen trum, een jaar later zijn het er 94, en in 2014 nog 54. Niederer: „Ik ben blij dat we dit voor elkaar hebben gekre gen, met de inzet van heel veel men sen. Al weet ik dat het gevoel van on behagen nog niet weg is. De meeste jongens wonen hier nog. En daar hebben sommige mensen nog steeds moeite mee." Dat blijkt. Want de bewoners die willen praten - de meesten zeggen niet te durven - hebben allemaal de zelfde boodschap: het is hier een stuk beter dan vijfjaar terug, maar we voelen ons nog steeds niet veilig. „Als u nou vraagt wat hier gebeurt, weet ik het eigenlijk ook niet", zegt Safiye Kochan (30), die met haar twee dochtertjes langs het winkel centrum wandelt. „Maar door die jongens voel ik me gewoon niet vei lig. Misschien zit het ook wel in mij. Toen u net kwam aanlopen, dacht ik ook meteen: wat moet die van me?" De bewoner die zijn schutting vol waarschuwingsborden heeft gehan gen, noemt de situatie zelfs 'een hel'. Al moet hij toegeven dat er veel min der incidenten zijn dan vijfjaar te rug. „Maar wij kunnen hier niet in de tuin zitten. Ze zitten hier om het hoekje, op die speeltoestellen, en gil len de hele avond." In de zomer, ver telt hij, moet de tv op volumestandje tien. „Ik denk wel eens: óf we verhui zen, óf ik pak een keer een flink stuk hout." In het schemerdonker, langs het voetbalveld, hangen zes Marokkaan se jongens rond een auto waar mu ziek uit klinkt. Ja hoor, ze willen best praten - tot het onderwerp ter sprake komt. 'Zwijgrecht, zwijg recht!', schreeuwt een van de jon- gens, een jaar of 20. „Jij verdraait toch alles. Jij wilt Zaandam. Rot op." Een ander: „Jij wilt gewoon geld ver dienen met een stukje, ja toch? Ga weg. Er is er hier maar één fout en dat is de gemeente." Wat die dan verkeerd doet? Twee jongens schreeuwen 'Niet antwoor den!', maar een derde reageert toch. „Ze doen hier alles fout, broer. Ner gens hangen camera's in Roosendaal, hier hingen ze wel. Waarom dan? Wat doen wij dan?" Hij gaat op de dorpel van zijn auto staan, maakt weidse gebaren. De jongens roepen nu allemaal door elkaar heen. „Ga dan Wilders stemmen!", roept één. Om de hoek komen twee scooters met elk twee jongens. „Ga maar weg", mompelt de oudste van het stel. „Dit heeft geen zin." Vandaaltjes Honderd meter verder, bij de ingang van de supermarkt, staat een groep Marokkaanse jongens rond twee au to's. Geen naam in de krant graag, maar praten: prima. Ze staan hier el ke avond, vertellen ze. „Wij zijn ook jong geweest, en vandaaltjes", zegt één van hen, 32 jaar oud. „Maar die jongens waar jij net mee sprak, die verander je niet meer. Die leven in hun eigen wereld." Zijn vriend (29) begrijpt de angst bij de buurtbewoners. Ook al is de overlast afgenomen, de groep jon gens intimideert nog steeds. „Dat praat ik niet goed. Maar er is een an dere kant. Ik heb een paar honderd sollicitatiebrieven moeten sturen voor ik een goede baan kreeg. Dat we ten die gasten ook: als je Marokkaan bent, sta je met 1-0 achter. Ze heb ben niks te verliezen, hebben alleen hun status: deze plek is van ons." De strenge aanpak van de gemeen te, zegt hij, was terecht. Het heeft ge werkt. „Maar weet je: die kloof blijft. Die neem je met camera's niet weg." Beelden uit Roosendaal, waar de hangjeugd vijfjaar geleden een buurt onveilig maakte. De situatie is sindsdien verbeterd, ook al blijven er bewoners die last houden van de jongeren, foto-s are kievit zaterdag 1 oktober 2016 keerde net tij —Jongere bij hangplek 'fvSO1— SMILE! A Een bewoner zet camerabewaking in tegen overlast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9