Leiden STEDENTRIP Deze dagen viert de Sleutelstad het verbreken van het beleg door de Spanjaarden in 1574. Compleet met haring, witbrood en hutspot. oudste vesting van Leiden, biedt een mooi uitzicht op de stad. Er is vaak openluchttheater en muziek, ook in de aanloop naar Leidens Ontzet. Het restaurant is de moeite waard. Leiden barst van de goede restaurants. Het Prentenkabinet en In Den Gapen den Eter in het hogere segment, Verboden Toegang, Einstein en Proeflokaal Bregje als toeganke lijkere alternatieven. 3 Imposant De Koornbrug, met z'n overkap ping, is imposant en dominant aanwezig. Vroeger werd hier graan verhandeld, nu moet je hier zijn als er markt is. Door de terrassen aan het water is dit een Hoe is het daar? Wekelijks vertelt een local over zijn of haar stad. mooie, brede straat met grote bomen, een fijn contrast met de drukte vlak- bij. De Burcht, de Water Leiden via het water verkennen. Of je het nu in een rondvaartboot doet, met een verhaal over de his torie van de stad, of individueel per sloep of kano, in alle gevallen kun je heerlijk uren lang dwalen door de grachten. Bedenk op het water welke musea je wilt gaan kijken, want we hebben nogal wat bijzondere. Boerhaave, SieboldHuis, Museum Volken kunde en het Rijksmuseum van Oudheden. Iets buiten het centrum vind je Naturalis, met z'n nieuwe T. rex, en Corpus. Burcht Willem van Oranje schonk de stad na het Ontzet door de Geu zen een universiteit, als dank voor het doorzettingsvermogen en de standvastigheid. Daarmee heeft Leiden de oudste (sinds 1575) van Nederland; sinds 1581 wordt het gebouw, dat oorspron kelijk als kapel en kerk diende, gebruikt als Academiegebouw. Bezoek ook de oudste botanische tuin van Nederland. Voor meer rust: de stad heeft 35 heerlijke hofjes, zoals het Sint Annahofje. Een verademing na al die drukte rondom 3 oktober. plek waar Leidena- ren en toeristen graag komen. Leiden is natuurlijk ook de stad van veel oude kroegen, zoals De Bontekoe, l'Espérance en Barrera. De twee laatste cafés dienden ook als decor voor de film Soldaat van Oranje. Nieuw en gaaf is het Stadsbrouwhuis. Herdenken Het Pieterskwartier is een mooie, oude wijk met leuke kroegen en authentieke winkeltjes. Er zitten geen grote ketens. De Pieterskerk uit 1121 is hier de blikvanger; hij wordt gebruikt voor congressen en evenementen. De jaarlijkse herdenkingsdienst voor Leidens Ontzet op 3 oktober is ook hier. 5 Serene rust O€2,50 ©vanaf€2 O€90 ©€25 Koornbrug „Ik vind het hier in meerdere opzichten fantastisch: de stad is authentiek, met prachtige straatjes, hofjes, monumen ten en musea. Het is klein, overzichtelijk en bijna dorps met een gemoedelijke sfeer. Veel mensen denken dat Leidens Ontzet op 3 oktober wordt gevierd, maar in de dagen ervoor en dit weekend is het al volop feest, met bij zondere evenementen. De stad is op alle dagen mooi, maar op 3 oktober 's ochtends vroeg de versierde binnenstad in fietsen, nog voor de reveille om 7 uur, dat is altijd een magisch moment." Productie: Leo van Marrewijk Foto: Hollandse Hoogte Aan wal zou ik richting de Hoog landse Kerkgracht bij de Hoog landse kerk lopen. Dat is een Ellen Simons (47) is geboren en getogen in Leiden. Ze werkt bij de Leidse Schouwburg - Stadsgehoorzaal en is commissaris bij de 3 October Vereeniging. Binnenstad Ik heb het al minstens honderd keer gedaan, maar het blijft mooi: Burgstraat Het Academiegebouw van de Universiteit Leiden is prachtig. Pieterskwartier Rapenburg 67-73 48 zaterdag 1 oktober 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 99