van Pompeii. Een man leest een vrouw rele vante documentatie voor; ze staan intiem naar elkaar toe gebogen. Op het muurtje naast hen is het te verstaan. „Het volk kon wedden op de gladiatoren. Sommige van hen waren populair, vooral bij de vrouwen." De vrouw lacht vettig. Een topattractie als het Colosseum in Rome, het grootste en ook nog vrij goed bewaarde amfitheater uit de oudheid, moet je in alle rust benaderen. Niet keihard erin en deel worden van de extreem trage massa (drie miljoen be zoekers per jaar). Eerst maar eens richtingloos gaan: door de levendige straten, langs de ter rassen, de winkels en de alomtegenwoordige resten van een ver verleden. De huidige bin nenstad van Rome lag in de eeuw voor Chris tus buiten het ommuurde centrum en heette het Marsveld. Daar verzamelden legers zich om zich op te maken voor, vooruit maar, weer eens een veroveringstocht. Later bouwden op eenvolgende heersers op dit Campus Martius tempels en theaters. Wie er oog voor heeft, ziet de omtrekken daarvan nog terug. De Piazza Navona dankt de ovale vorm aan de vroegere functie als Stadion van Domitianus. De fundamenten en delen van de tribunes zitten er nog: onder later opgetrokken gebouwen en onder de voetzolen van flanerend volk. Vanuit de smalle straten komt her haaldelijk de Tiber in beeld, waarin je dan bijvoorbeeld naast de Ponte Palatino de hopeloos vereenzaamde rest van een antieke brug ziet staan: de Ponte Rotto, de Gebroken Brug, ooit precies zoals hij er nu uitziet herbouwd op bevel van keizer Au gustus (12 voor Christus). Er groeien struiken uit, de korstmossen hebben vrij spel. Er is sinds 1597 niks meer aan gedaan, toch is hij daar nog. Zo dichtbij is de tijd van de gladiatoren. Twintig minuten lopen verderop komt op de Via dei Fori Imperiali het machtige Colosseum in zicht. Om dit bouwwerk overeind te hou den, moesten in het verleden heel wat midde len worden ingezet. Het witte marmer is allemaal weg. Bakstenen versterkingen hou den de hogere delen overeind. Onvoorstelbaar hoe doordacht de bouwmeesters te werk gin gen: er waren 76 ingangen voor circa 75.000 toeschouwers. Bij een calamiteit konden de tribunes in een ommezien leeg zijn. Het bouwwerk staat er dus nog, concreet en overtuigend, maar er zijn raadsels. Toiletten waren er niet. Hoe de Romeinen dit oplosten, daarover zijn alleen speculaties: gingen er mannen met potten rond waar je voor een ses tertius (Romeinse munt) in mocht urineren? Anno 2016 staat er voor de toiletten een rij van 50 meter, nog steeds geen prioriteit dus. De 76 uitgangen zijn teruggebracht tot één, maar gelukkig drommen slechts een slordige vijfdui zend liefhebbers tegelijk over de gaanderijen. Raadsels over het programma van een dagje Flavisch Amfitheater ('Colosseum' kwam pas eeuwen later in de mode) zijn er daarentegen niet. 's Morgens gevech ten tussen zwaar be wapende mensen en wilde dieren of tussen dieren onderling. Leeuwen, tijgers, beren, panters, struisvogels, olifanten - ze werkten zeer op de -> ITALIË magazine 45 Slavenarbeid De gladiatoren die moesten vechten in het theater van Pompeii zaten geboeid in kamertjes achter het toneel. Rome 50 km Capua Vetere Napels. Pompen Herculaneum Erfgoed Pompeii werd bij een uitbarsting van de Vesuvius in het jaar 79 bedekt onder een laag as. Daardoor is veel van het stadje bewaard gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 98