M- e enige orde in de zee aan woonkazernes is dat ze allemaal recht op staan, verder zijn ze willekeurig ten opzichte van elkaar geplaatst, schots en scheef. Bij toeval lood recht. Het pleister werk is vuilgeel, pastelblauw, bruinrood en bladdert af. Op het merendeel van de balkon netjes hangt wasgoed uit. Napels binnenrijden is overweldigend. Bin nenlopen ook, bijvoorbeeld langs de trottoirs van de Via Don Giovanni Bosco en daarop aansluitend de Via Fiora. De meeste mensen bewegen zich niet voort, maar houden zich op: staan, praten, gesticuleren, zitten op stoeltjes. En hoe armoedig hun woonflats ook ogen, meestal zijn ze goed tot uitdagend gekleed. Twee vrouwen met spectaculaire kapsels staan midden op de stoep heftig te discussiëren. Ze zwaaien met gsm's. Het theater van de straat. Dan opeens geen afbrokkelende gevels meer met schotels en bloembakken, maar het eer bare Museo Archeologico Nazionale, een van de belangrijkste archeologische musea van de wereld. Dit renaissancistische paleis uit 1612, tempel van de rijke cultuur en historie, staat gewoon in zo'n wijk. Hier staan de voorwerpen tentoongesteld die zijn gevonden in Pompeii en Herculaneum. Na een uitbarsting van de Vesuvius in 79 na Christus vonden veel bewoners de dood in de hete wolk van giftige gassen die voorafging aan stromen as, lava, modder en puimsteen. Beelden, schilderingen maar ook potten, parfumflesjes, munten, een poffertjespan, reliëfs met voorstellingen, glazen voorwerpen, papyrusrollen vol tekst, alles getuigt van een beschaving die twee millennia geleden al heel ver was. Dat wordt eindeloos dwalen door de ruimtes die vreemd genoeg niet geklima- tiseerd zijn. Van buitenaf klinken sirenes door, overal zijn norse arbeiders met drilboren in de weer - het blijft Italië. Er zijn lege plekken want het Museo heeft innige banden met Museum Het Valkhof in Nijmegen waar vanaf vandaag een tentoon stelling over gladiatoren in de Romeinse tijd te zien is (zie kader). Bijvoorbeeld vijf origi nele gladiatorenhelmen, gevonden in Pompeii, zijn nu in Nijmegen. Gevechten op leven en dood tussen gladiatoren, 'zwaardvechters', waren (ook) in het amfitheater van Pompeii een belangrijk volksvermaak. Er hebben -» magazine 43 *V3mU<lf>r~~<rf.—- r-7 :.-T ?^55&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 96