'IJzig' gesprek met Russische ambassadeur 8 NI Vijf jaar geleden ging het met een groep jongeren helemaal mis in Roosendaal, erger dan nu in Zaandam. Wat gebeurde er daarna? We moesten aan de hele groep laten zien: wij pikken dit niet prescan REPORTAGE JEUGDOVERLAST Minister Bert Koenders van Bui tenlandse Zaken heeft daarmee naar eigen zeggen 'een fors instru ment' uit zijn diplomatieke ge reedschapskist gebruikt om die boodschap over te brengen. „En re ken maar dat die is aangekomen", zei Koenders na het 'ijzige' ge sprek op zijn ministerie. Hij noemt het belangrijk dat Rusland zijn boodschap serieus neemt. „De integriteit van de be vindingen van het onderzoeks team staat op het spel. Het is mijn taak om die te verdedigen." De re sultaten, die woensdag in Nieuwe- gein werden gepresenteerd, wor den door Rusland gezien als 'poli tieke fictie'. Rookgordijn Uit een reconstructie blijkt dat het Buk-raketsysteem waarmee het toestel van Malaysia Airlines is neergeschoten, afkomstig was uit Rusland. Volgens het land wordt echter te veel gekeken naar Oek raïense gegevens en wordt de Rus sische informatie genegeerd. „Ik vind dat helemaal niet", zegt Koenders, die de Russen beschul digt van het opwerpen van een rookgordijn. „Ik wil me juist verre houden van een propagandaoor log, maar de gegevens komen van meerdere landen en dat materiaal is objectief bekeken. Zo kijkt de hele internationale gemeenschap ernaar. Ik heb in het gesprek niet gezegd 'u bent schuldig', dat is aan het onderzoeksteam." Matje Dat Nederland nu de ambassa deur op het matje heeft geroepen, vindt de minister logisch omdat ons land een speciale rol speelt. De meeste van de 298 slachtoffers komen uit Nederland. De andere landen die in het onderzoeksteam zitten - Maleisië, Australië, België en Oekraïne - zijn door Koenders op de hoogte gesteld dat hij de Russische ambassadeur zou ont- De integriteit van de bevindingen van het onderzoeksteam staat op het spel bieden. Zo'n gesprek geldt in de wereld van de diplomatie als een hard signaal. Rusland heeft kort na de ramp met MH17 een VN-resolutie ge steund die oproept om de schuldi gen van het neerschieten van het toestel van Malaysia Airlines te be rechten. Het kabinet wil dat Rus land zich aan die resolutie houdt. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Sergej Lavrov, weigerde gisteravond in gesprek met de BBC excuses aan te bieden. „Excuses? Waarvoor? Veel bewijs is gebaseerd op foto's en beelden van sociale media en verklaringen van anonieme getuigen." Lezersaanbieding veral in de straat hangen rolluiken voor de ramen. Huizen zijn uitge rust met camera's. Aan de schutting van een hoekhuis hangen twee borden, om het nog wat duidelijker te maken. '24.U camerabe waking', staat op het ene bord. En op het tweede: 'SMILE! you're on camera.' „Ik wist geen andere oplossing meer", zegt de bewoner van het rijtjes huis. „Als je niet meer in je eigen tuin durft te zitten, als je leven een hel wordt... Dan probeer je alles." Het leven zou zo simpel kunnen zijn in Lindenburg, een buurtje aan de rand van Roosendaal, uit de grond gestampt in de eerste helft van de ja ren 70. Een bescheiden winkelcen trum met een Jumbo, een grillroom en een Chinees restaurant: Lucky Gar den. Daarnaast vier flats, een keurig gemaaid voetbalveldje en een paar straten met koophuizen. Helemaal mis Maar vijfjaar geleden ging het hier he lemaal mis. „Het was meer dan grim mig", zegt burgemeester Jacques Nie- derer (WD). Hij was net aangetreden toen medio 2011 de bom barstte. „Be woners werden geïntimideerd en be dreigd, auto's werden op hun kant ge gooid, huizen bekogeld, de super markt zelfs bestormd. Een groep Ma rokkaanse jongens stond lijnrecht te genover de rest van de bewoners. En het was zó heftig en repeterend, dat wij stelden: dit moet stoppen." Maar hoe pak je een groep aan die al een paar jaar onrust zaait, en weigert in gesprek te gaan? Het antwoord be gint met een leegstaande woning, midden in het buurtje. In het geheim neemt een groep agenten en toezicht houders van de gemeente zijn intrek in het huis, om de groep van daaruit wekenlang te observeren. „En toen wisten we wie de top vormden", zegt Niederer. Een groep van tien jongens blijkt het oproer te leiden en de rest mee te slepen, vertelt wijkagent Bas Nielen. „Daar zijn we bovenop gaan zitten." Ze krijgen gebiedsverboden, maar worden ook strafrechtelijk aangepakt. De politie ontdekt dat sommigen be trokken zijn bij zware criminele activi teiten, wat leidt tot lange celstraffen. Niederer: „We moesten aan de hele groep laten zien: wij pikken dit niet." De tientallen jongens om de top tien heen, eerder meelopers dan crimi nelen, volgen daarna. Ze krijgen straf, maar vooral ook begeleiding. Niede rer: „Tegen sommigen heb ik gezegd: wat wil je nou? Ook de cel in, of toch Total Body Scan Direct boeken? zaterdag 1 oktober 2016 Het kabinet is niet gediend van de Russische pogingen het on derzoek naar de MH17-ramp af te doen als 'belachelijk' en zwart te maken. „Onacceptabel", oor deelde vicepremier Asscher. De Russische ambassadeur werd gisteren op het matje geroepen. Moskou ontbood daarop de Ne derlandse ambassadeur. Hanneke Keultjes Den Haag Bert Koenders, minister O geen wachtlijsten O direct de uitslag Roosendaal Peter Groenendijk Roosendaal —Jacques Niederer Heeft u klachten, of wilt u weten hoe gezond u bent? Kijk dan op prescan.nl/aanbieding en boek voordelig een Total Body Scan of een van onze andere onderzoeken. m Hp hpctp zorg is uit voorzorg Dagelijks overlijden meer dan 200 Nederlanders aan kanker en hart- en vaatziekten, helaas ook vaak jong. In de regel geldt: hoe eerder een ziekte ontdekt wordt, hoe groter de kans op genezing. prescan.nl/aanbieding of bel 074 255 9 255 'V' Bekijk de voorwaarden op prescan.nl/aanbieding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8