Door de voorleesfunctie kan de telefoon zelfs in de broekzak blijven O Interactief Eerlijk is eerlijk: de e-books van sommige merken zijn weinig meer dan de gedrukte gids die letter voor letter naar het scherm is verhuisd (Lonely Planet). Gelukkig realiseren andere fabrikanten zich dat zo'n tablet of e-reader ook mogelijkheden toevoegt. Hier en daar een videootje plaatsen bijvoor beeld (The Rough Guide). Doorklikken naar externe websites (ANWB). Of die Spaanse voorbeeldzinnen niet alleen fonetisch uit schrijven - 'kie-je-ro oe-na ser-ve-sa' - maar ook beluisterbaar maken (Capitool). Leuk wordt het helemaal bij de gidsen die zijn ver pakt als app voor de mobiele telefoon. Hoewel ook de eerdergenoemde reisgidsreuzen naast hun e-books een lijn van mobiele apps zijn gestart, is Mo'Media - van de 100% steden- gidsen - een van de succesvolste voorbeelden in dit genre. De app biedt niet alleen de moge lijkheid om genoemde restaurants met één druk op het scherm te bellen of digitale kat tenbelletjes achter te laten voor jezelf of me degebruikers. Nee, hij is vooral handig door... OGeolocatie Officiële cijfers ontbreken, maar con flicten tijdens het kaartlezen moeten - na slippertjes - toch de belangrijkste reden zijn voor echtelijke tegenwind. Weinig zaken stel len een relatie immers zo op de proef als dat moment dat jullie in het centrum van Lima met een knorrende maag en een onmogelijke kaart op zoek moeten naar dat restaurantje in de Avenida Alfredo Benavides (of was het die straat daarnaast?). Gidsapps bieden uit komst doordat op de interactieve, inzoombare plattegrond altijd te zien is waar de gebruiker zich bevindt en welke getipte locaties in de buurt zijn. Voor peperdure roamingkosten hoeft niemand bang te zijn: de applicaties doen ook offline nog hun werk. O Een stapje extra Field Trip is een reisgidsapp die op de achtergrond van je telefoon blijft draaien en automatisch een seintje geeft wanneer je een interessante, vaak onbekende plek nadert. Door de voorleesfunctie kan de telefoon zelfs in de broekzak blijven. Ook handig: de gidsen van eTips, die werken met augmented reality. Gebruikers hoeven enkel de camera van hun telefoon op een locatie te richten om live in het blikveld tips en informatie voorgeschoteld te krijgen. O Up-to-date Een papieren gids is al verouderd tegen de tijd dat hij van de drukpers rolt. Ga in Havana terug naar de boekwinkel omdat dat leuke hotelletje uit de zojuist aangeschafte gids inmiddels blijkt te zijn opgedoekt, en je wordt aangekeken alsof je vraagt om een lapdance van Raul Castro. Gidsapps kunnen echter kosteloos en op elk moment worden bijgewerkt. O Persoonlijk Papieren reisgidsen schieten vaak met hagel. Ze houden geen rekening met persoon lijke voorkeuren van de lezer, maar bewande len keurig de gulden middenweg. Doordat het monopolie van de traditionele gidsen doorbro ken is, komen nu ook de scherpschieters op de markt die voor hun gidsen een veel specifie kere insteek, locatie of doelgroep kiezen. Het leukste voorbeeld is de Nederlandse start-up Favoroute.com: een online marktplaats waar je de persoonlijke reisgidsen van reisbloggers, -journalisten of willekeurige gebruikers kunt downloaden. De gidsen zijn niet alleen onderverdeeld in landen (van Argentinië tot Zweden) en steden (van Bandar Abbas tot Thessaloniki), maar ook in activiteiten: van surfen en kunst tot roadtrips en familiereizen. GVoel je een local Eigenlijk willen we in een vreemde stad allemaal doen alsof we er al jaren thuishoren. Wie met een dikke reisgids op straat gaat staan, valt zelfs met de meest nonchalante ik-woon- hier-blik echter onmiddellijk door de mand. Pak daarentegen je telefoon of tablet erbij en je kunt rustig doorgaan voor een local, ook als ondertussen de beste route naar de Sacre Coeur wordt uitgestippeld. Dat pronken met je reislust komt thuis wel weer. Bij je lege boekenplank. magazine 27 weegt niet^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86