Wie gaat er nog op reis met een gids van papier? Digitale reisgidsen hebben veel voordelen. Voor verstokte reizigers is een boekenplank vol reisgidsen als de prijzenkast van een topsporter. Niets etaleert zo je reislust als zo'n stukgelezen naslagwerk dat nog de koffie vlekken uit Quito toont of waarin het zand van de Copacabana nog tussen de bladzijdes knispert. Al die romantiek ten spijt is de markt voor papieren gidsen al jaren tanende. De gidsenmakers proberen hun papieren imperium te redden met gidsen voor tabiets, e-readers en smartphones. Veel reizigers zien de praktische pluspunten van de digitale gids O Lagere prijs Voorbeeldje: de papieren Lonely Planet voor Andalusië gaat over de toonbank voor 17,50 euro. Het e-book is te koop voor 12,50 euro. En wie slechts het hoofdstuk over Se- villa in zijn digitale boodschappenkarretje mikt, hoeft slechts 3,50 euro te betalen. O Geen gezeul De Capitool reisgids USA telt achthon derd pagina's. Lonely Planets South America on a Shoestring doet er nog eens 348 bladzij des bovenop. En de Indiagids van The Rough Guide is zelfs zo dik dat je bij aankomst in Calcutta vermoedt per ongeluk het telefoon boek te hebben ingepakt. In een wereld waarin elke grammetje van de bagage telt, zijn de ouderwetse reisgidsen een doorn in het oog. Een probleem waar de digitale collega's uiteraard geen last van hebben. O Inzoomen Nog zo'n nadeel van het papieren werk: waarom zou je een gids voor heel Polen meesjouwen als je alleen een vakantiehuis in Gorzów Wielkopolski hebt geboekt? Het is alsof iemand in de supermarkt jouw kar heeft volgegooid met de boodschappen voor een twaalfgangendiner, terwijl je in feite alleen een toetje nodig hebt. Reisgidsen die als e-book beschikbaar zijn, kunnen vaak per hoofdstuk worden afgerekend. Dat bespaart eindeloos gescroll naar de goede pagina. En leidt bovendien tot een... Tekst: Matthijs Meeuwsen Illustratie: Flos Vingerhoets 26 zaterdag 1 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85