'Je hoeft niet alles zelf te kunnen' 'Om S uur 's morgens hebben we hem maar in bed gehaald. Daar deed hij van vreugde meteen een plasje, over Lucas heen' gesloopt. Ach, we willen toch een nieuwe vloer. Maar van schoenen en tafelpoten blijft hij af, of naja, bleef hij af." Shody: „Hij loopt af en toe wel met bh of string door het huis, maar die maakt hij niet kapot. Zindelijk worden, dat was het ergste." Lucas: „Dan was Freddie net uit geweest, maar lag er toch een verse drol in de keuken en keek hij je vol trots aan." Shody: „We zijn niet boos geworden, want dat helpt niet." Lucas: „Zelfs niet als hij gelukzalig plassend voor de tv zat. Of toen hij de bench onder poepte." Shody: „Dat was schrapen, want het zat overal en was al opgedroogd." Lucas: „Hij pist ook als een meisje. Dus niet een poot omhoog, maar gehurkt. En vaak nog over z'n eigen poten ook. Konden we hem weer in bad stoppen." Shody: Het kwartje viel maar niet bij hem. Het heeft al met al wel drie maanden ge duurd. We werden gek van die ontelbare drol len en plasjes. En dan vertelden anderen ons dat hun pup al na een week zindelijk was. Leuk hoor." Shody: „En dan hebben we het ergste nog niet genoemd. Na een maand of vier ging Freddie steeds meer krabben. Hij ging er soms uitge breid voor zitten. De dierenarts haalde er een kam door: vlooien. Shit, paniek in de tent." Lucas: „Voor veel geld hebben we druppels, halsband en pillen aangeschaft." Shody: „En het huis moest helemaal schoon. Alles, tot aan de gordijnen toe, moest gewas sen worden. Dagenlang draaide de machine. En tot op elk randje werd er gepoetst." Lucas: „Vervelend was dat we er zelf ook jeuk van kregen." Shody: „He-le-maal gek werden we." Lucas: „Inmiddels zijn de vlooien weg, maar nu heeft Freddie bultjes. Hij krijgt daarom stinkduur hypoallergeen voer." Shody: „Kortgeleden ging ik met Freddie naar een theehuis in een Utrechts park. Ik had hem vastgelegd aan de terrastafel en een bakkie koffie besteld. Opeens duwde Freddie een stoel om en schrok daar zelf zo van dat hij het op een lopen zette. Hij rende zo het water in, met de tafel achter zich aan. De andere bezoe kers staken geen poot uit en keken met open mond toe hoe ik er met half afgezakte bikini achteraan ging. Het leek wel een film. Uitein delijk kon ik hem, en de tafel, uit het water trekken. Ik schaamde me zo dat ik een -» magazine 19 Sacha Gaus (48) heeft, net als haar be kende vader, van hon den opvoeden haar beroep gemaakt. „Ik zou willen dat men sen beter nadenken voordat ze een hond aanschaffen." „De meeste mensen hopen dat het aange schafte hondje hun leven zal verrijken", zegt Gaus. „Hij is meestal voor de gezel ligheid, omdat het leuk is voor de kinderen, of omdat het baasje dan ook eens buiten komt." Niet alle nieuwe hon denbezitters hebben goed nagedacht over de gevolgen, stelt ze vast. „Ik wou dat het anders was. Er is een groep die eerst boeken leest en uitzoekt welk ras bij hun leven past. Maar er zijn er genoeg die op vrijdagavond be denken dat ze een hond willen en op za terdag er een gaan halen: doe mij die witte maar." Ze verkijken zich vaak op de impact die de aanschaf van een hond heeft. „Die puppy is er voortaan altijd en je bent zeker de eerste maanden continu aan het opvoeden, begelei den en behoeden. Je moet zelfs 's nachts elke twee uur op om de pup te laten plas sen. Net een kind." Als de opvoeding niet lukt, zoek dan professi onele begeleiding, ad viseert Gaus. „Je hoeft niet alles te weten en zelf te kunnen. Als je pup na acht maanden nog in de kamer plast, is er iets bijzonders aan de hand. Haal er dan iemand bij. Hoe langer je wacht, des te lastiger om het af te leren." En al voorkomt het niet alle problemen, een puppycursus is goed voor hond én baas. „Het moet wel meer zijn dan 'af' en 'zit'. Een goede cursus -met gediplomeerde instructeur-sociali seert de hond en geeft de eigenaar veel theo retische bagage, zoals herkennen wanneer je pup bang of boos is." Haar advies aan wie een trouwe viervoeter overweegt: zoek eerst uit welk hondenras bij je past. „Wie weinig tijd heeft, moet geen bor dercollie nemen die aan dagelijks drie uur wandelen niet genoeg heeft." Ga daarna kijken waar je puppy vandaan komt. „Liefst in huise lijke kring opgegroeid en als een van de ouders zich vreemd gedraagt: niet doen." Selecteer ten slotte zelf je pup." Gezinsportret Shody en Lucas haalden zich flink wat op de hals met de aanschaf van pup Freddie. Nu willen ze niet meer zonder. Wat een feest om een hond te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80