'Ik wil geen bittere vrouw zijn. Iemand die roept: ik geloof niet meer in de liefde' rf paspoort Susan Smit A onverwacht uit haar leven vertrok. Ze was destijds net bezig met hartverscheu rende liefdesscènes voor De eerste vrouw, waardoor haar gescheiden werelden - 'ik leef half in fictieland, half in de werkelijkheid' - even daadwerkelijk leken samen te vallen. „Nee, ik heb het nog niet helemaal ach ter de rug. Ik ben nu ruim een jaar ver der en ben nog steeds bezig de laatste restjes rouw en boosheid op te ruimen. Want die zijn er. Wat denk je dat ik voel als hij de kinderen komt ophalen? Als ik hem met hen op het voor- en achterzitje de straat uit zie gaan? Het is alsof mijn hart mee verdwijnt op die flets. „Die scheiding was niet mijn keuze. Ik ben in volle overtuiging met hem aan kinderen begonnen. De jongste was bij wijze van spreken net van de borst af geloof niet meer in de liefde. Achteraf zie ik dat ik al langer geen contact met hem kreeg en dat hij zich emotioneel terug trok en openstond voor anderen." „Ik ben een waarheidszoeker, zowel in mijn werk als in het dagelijks leven en ik wil doorgaan met graven en confron teren tot ik op iets rauws, iets echts stuit. Maar ik heb door die breuk geleerd dat niet alles boven tafel hoeft: mensen vin den dat gespit vervelend en gaan daar door ontwijkend gedrag vertonen. Er is een begin van begrijpen, maar tegelijker tijd een soort van berusting dat ik het nooit helemaal zal snappen." „Zeker. In het begin zat ik mentaal compleet aan de grond. Nadat ik mijn kinderen had uitgezwaaid, lag ik een uur op de keukenvloer, mijn snuit op de aarde. Yoga en schrijven waren de enige dingen die ik aankon. En uithuilen in de armen van vrienden. „Ik zakte door de bodem van mijn bestaan. Begon in mezelf te praten, een soort hitte die eruit moest. Alsof mijn brein nog probeerde te fiksen wat al kapot was. Gedachtecirkels die mij gek maakten sprak ik hardop uit en dan klonken ze eigenlijk nogal mal: 'liefde is ook niet voor mij weggelegd'. Of: 'ik word nooit meer gelukkig'. Ik hoorde dat die toen ik hoorde: ik ga weg. Ik was zo ver rast door de snelheid waarmee het ge beurde. Nog steeds voelt deze nieuwe werkelijkheid niet helemaal normaal. „Ik had en heb verdriet om dat gebro ken gezin. En ik laat die emotie ook toe. Anders ga ik het onderdrukken en trans formeert dat gevoel in bitterheid. En ik wil geen bittere vrouw zijn. Iemand die roept: alle mannen zijn hetzelfde. Of: ik gedachten niet klopten. Door het aan gaan van dat verdriet en die paniek en boosheid schoonde ik op. Alsof ik steeds een emmer modder leeg gooide. En elke keer dat ik dat deed, kwam er ruimte vrij die ik weer kon vullen met levenslust." „Ik zie afscheidnemen en gelukkig -> magazine li 4 i' L.' Geboren: 24 februari 1974 in Leiden. Opleiding: Culturele Stu dies aan de Universiteit van Amsterdam. Loopbaan Werkt als in ternationaal fotomodel. Debuteert in 2001 met het non-fictieboek Heks. In 2003 verschijnt haar debuutroman Elena's vlucht. Schrijft verschil lende boeken over per soonlijke ontwikkeling, zoals Wijze vrouwen. Bespreekt vier jaar lang elke woensdag literatuur in het tv-programma Goedemorgen Nederland. Met de historische roman Vloed (2010), dat wordt bewerkt tot een toneel stuk, breekt ze door bij een groot publiek. Van daag verschijnt haar roman De eerste vrouw. Privé: Heeft een relatie met Onno Aerden. Uit een vorige relatie een dochter van 4 en een zoon van 2. Ben jij helemaal over de breuk heen? Begrijp je inmiddels waarom het is gebeurd? Maar de pijn is toch wel afgezwakt? Hoe kun je nog verdrietig zijn terwijl je ook een nieuwe liefde hebt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73