Zwarte Piet Daad Van Speijk 'zelfmoordactie' Voordelig genieten in corendon 6 NI ÖZCAN AKYOL VERTREK OKTOBER Bingo Curagao Column Het zwartepietendebat, in middels een oer-Holland- se traditie, barstte gisteren in alle hevigheid los, nadat onze kinderombudsman had verklaard dat het typetje in strijd is met het Kinderrechtenverdrag van de Vere nigde Naties. Veel jongens en meisjes zouden op school tijdens het feest worden gediscrimineerd, iets wat het karikaturale en verne derende element van Zwarte Piet bevestigt. De reacties die op het onder zoek van de ombudsman volg den waren voorspelbaar: ze werd bedreigd en kon maar beter oprotten naar een plek waar landverraders met open armen worden ontvan gen. En voor gekleurde mensen, die ook voor af schaffing van Zwarte Piet zijn, is er even eens geen plek in Ne derland, althans: dat vinden hordes inter- nethooligans die volle dig hun beheersing verliezen als dit precai re onderwerp weer eens in de media op duikt. Toen de eerste actievoerders vijf jaar geleden op militante wij ze een intocht versjteerden, domi neerden woede en onbegrip het nationale sentiment. Wat deden we fout? Ironisch genoeg gaven voorvechters van het klassieke sin terklaasfeest dat antwoord door nóg tactlozer tekeer te gaan tegen de bloeddorstige activisten die gans de natie wilden labelen als ra cistische onderdrukkers. Wat deze twee extremen ge meen hebben, is dat ze blind zijn voor de pijn van de andere partij. Als meerdere kinderen ver klaren dat ze vanwege hun huidskleur worden geschof feerd, dan is dat een werke lijkheid die we ongedaan moeten maken. De om budsman legt deze verant woordelijkheid bij de sa- Ze hebben gemeen dat ze blind zijn voor eikaars pijn menleving, een veilige maar ook begrijpelijke keuze, gezien haar be voegdheid. Aan de andere kant: het sinter klaasfeest zit in het dna van de ge middelde Nederlander. Door een veranderende samenstelling van de maatschappij en allerlei nieu we inzichten kunnen we inder daad concluderen dat de knechten van de goedheiligman aan veran dering onderhevig zijn. Maar om nu als beroepsboeroeper iedereen met terugwerkende kracht weg te zetten als xenofobe woestelingen, zonder een greintje empathie, is een weinig prudente en vruchtba re aanpak. Ik constateerde eerder in deze krant dat de afkeer van Zwarte Piet vooral in de Randstad voel baar is. Logisch, daar wonen meer gekleurde Nederlanders. Bij ons in de provincie kijken ze met ver bijstering naar de dagelijkse talk shows waarin complete stammen- oorlogen worden uitgevochten. Deze grote kloof verraadt de on verdraagzame toon van het debat: we weten niet wat bij de ander speelt. Er is meer wederzijds inle vingsvermogen nodig. Dat lijkt me een klus voor het onderwijs. „Dan liever de lucht in!", zou hij in februari 1831 hebben gezegd. Daarna stak Jan Carel van Speijk voor de rede van het opstandige Antwerpen de lont in het kruit vat van zijn schip. Deze luid keels bezongen daad van vaderlandsliefde tijdens de Belgische Opstand was eerder een soort ter reurdaad, dan een staal tje van vaderlandsliefde tot het bittere eind. Tot die conclusie komt zeehis toricus Ronald Prud'homme van Reine in zijn deze week versche nen boek Liever niet de lucht in. Volgens Prud'homme, biograaf van onder meer De Ruyter, Tromp en Piet Hein, is de Ko ninklijke Marine om zijn eigen falen bij Antwerpen te maskeren meteen na het drama begonnen met het optuigen van een hyper- nationalistische mythe met Van Speijk in de hoofdrol. „Van Speijk was een tragische figuur die mede door zijn eenza me bestaan als weeskind lang zaam in de richting van zelf moord is gedreven", vertelt de zeehistoricus. „Door zijn daad bracht hij de leiding van leger en marine in grote verlegenheid. Er vielen vele doden en een kost baar schip ging verloren en dat alles eigenlijk voor niets. Daar om is van de ramp in de propa ganda een heldendaad gemaakt." Prud'hommes visie is niet onomstreden, bleek op een besloten bijeen komst in het Antwerp se stadsarchief. De Ne derlandse admiraal bui ten dienst Matthieu Bors- boom nam daar het boek in ontvangst, maar distantieer de zich van de kwalificatie 'zelf moordaanslag'. „Dat woord roept bij mij hele andere associaties op. De actie van Van Speijk was defensief en niet offensief." Prud'homme bestrijdt dat. „Het was wel degelijk zijn bedoe ling zo veel mogelijk Belgen mee de dood in te sleuren." 9 DAGEN NUVANAF Logies Inclusief: Beoordeeld met een 8.3 Beoordeeld met een 8.5 - zaterdag 1 oktober 2016 @OzcanAkyol De Nederlandse marineofficier Van Speijk was geen held, maar een depressieve zelf moordenaar. Dat staat in een nieuwe biografie. De Koninklij ke Marine is niet echt blij met het boek. Herman Rosenberg Antwerpen VERTREK NOV DEC VERTREK OKTOBER VERTREK NOV DEC £699 VERTREK NOV&DEC VERTREKOKTOBER U verneemt bij aankomst waar u verblijft Beperkte voorraad kamers OP OP U verblijft altijd m een 4-sterren accommodatie 'L—ju Super laag geprijsd Vlieg met Air Berlin vanaf Düsseldorf U vliegt met Blue Bay Golf Beach 'k"k"k"k Logies Livingstone Jan Thiel At At At At Logies I Kunuku Aqua Resort ikrikrikritrAll Inclusive Eigen TV scherm met ruim aanbod aan entertainment en films Maaltijden en drankjes V 8 kilo handbagage J 23 kilo bagage 1 f «BW Zeer royale appartementen en villa's Beoordeeld met een 8.1 Prachtige tuin met zwembad 2 zwembaden met 2 grote glijbanen Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbezetting bij 9 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6