KIEK SCHADUWEN I Pelgrimstocht verandert de mens 18 ZEELANI Tien jaar geleden vonden veel kerkgangers pelgrima ges te zweverig. Dat veran derde daarna. Sindsdien brachten omroepen pelgrims in beeld en drie jaar geleden bleken ook in Zeeland mensen graag de wandel schoenen aan te trekken om in ze ven etappes langs kerken op Wal cheren te lopen. Op 9 oktober wordt een nieuwe pelgrimsroute uitgerold met de eerste etappe van Middelburg naar Grijpskerke. Wie wil wan delt! De bekendste pelgrimstocht is misschien die naar Santiago de Compostella.. Van oudsher maak ten mensen zo'n reis als boetedoe ning als het nodig was om iets recht te zetten en met God en zichzelf in het reine te komen. Het was een geloofsdaad. Dat is te genwoordig anders. Donderdag 29 september berichtte deze krant nog over Rudi Jonkman (59) uit Middelburg die de ongeveer 2.500 kilometer naar Santiago de Com postella wandelde om geld bijeen te brengen voor Stichting Jayden. Het pelgrimeren is echter niet voorbehouden aan ouderen of ide alisten. Een deel van de route die door het noorden van Spanje loopt, is deze zomer bijvoorbeeld als actieve vakantie afgelegd door een aantal studenten van het Uni versity College Roosevelt en de Monnikenwerk Hogeschool Zeeland. „Je begint als wandelaar, je ein digt als pelgrim", schijnt een ge vleugelde uitspraak te zijn. De ont moetingen onderweg, het wande len op zich en het bereiken van de bestemming verandert de wande laars. Het ondernemen van een tocht was in de tijd van struikrovers niet zonder gevaar. Reizigers wer den nog weieens beroofd. De pel grims waren gebaat bij herken baarheid. Zij droegen duidelijk zichtbaar een Jacobsschelp, ten te ken dat zij niet rijk waren. De Ja cobsschelp is nu nog steeds een te ken van herkenning, maar tegen woordig vooral iets waarop men zich onderweg als pelgrim laat aanspreken. „De pelgrimstochten op Walche ren zijn minder ambitieus - qua af stand zeker. Ieder die recht van lijf en leden is en het ziet zitten tien kilometer te lopen kan mee doen. De route gaat langs kerken en eindigt met een vesper op het eindpunt." Aan het woord is Henk Goudzwaard organisator van de pelgrimstochten. „Wande len in een gezelschap dat zich door deze tochten aangesproken voelt, brengt een eigen dynamiek mee. Mensen kunnen in stilte na denken over hoe hun leven in el kaar zit, waar ze mee bezig zijn, hoe ze met anderen omgaan. De wandeling kan hen ook in gesprek brengen met anderen die toch om de een of andere reden een route langs religieus erfgoed afleggen." Om de gedachten wat richting te geven, levert Willem Staat, oud-journalist van de PZC en ini tiatiefnemer van Monnikenwerk, bij de pelgrimstocht op 9 oktober een verhalende bijdrage op locatie in St. Laurens en Grijpskerke. De eerste van zeven nieuwe pel grimstochten op Walcheren wordt op zondag 9 oktober 2016 gewandeld. De start is om 14.00 uur bij het Simpelhuys in Middel burg en eindigt bij de Michaëls- kerk in Grijpskerke. De overige zes wandelingen vinden plaats in de loop van 2017 en 2018. PZC ONLINE Kitty OKitSchmidt Je kunt het best oneens zijn, maar dit slaat nergens op. zaterdag 1 oktober 2016 v, y Langs de kade tussen Terneuzen en Sluiskil. Het thuisland in Azië is nog niet in zicht. Maar voor het moment hebben ze dan toch vaste grond onder de voeten. Dat wordt sportief gevierd. De basket is op een pallet aan de reling bevestigd. Van lichtmatroos tot kapitein: alle bemanningsleden springen schaduwen op de wand van hun thuis, foto ronald den dekker José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. Info: Aanmelden voor deelname en nadere informatie voor 6 oktober via pelgrimstooht@zeelandnet.nl. WAAR GAAN WE ETEN? Wilt u uit eten? Kijk dan op pzc.nl/uiteten. Daar vindt u zo'n 90 recensies van restau rants in Zeeland. Elke zater dag rond 12.00 uur voegen we een nieuw restaurant toe. op Zoom TWITTER Kinderombudsman Margrite Kalverboer ontving gisteren bedreigingen. Ze vindt dat Zwarte Piet moet worden aan gepast, omdat gekleurde kin deren erdoor gediscrimineerd worden. LEZERS REAGEREN 'Ik weet één ding en dat is dat vele Zeeuwen een uitstap naar den overkant niet ma ken, of uitstellen tot er een tal loze zaterdag is... Het tarief moet niet hetzelfde blijven, moet gewoon voor een inwo ner van Zeeuws-Vlaanderen gratis zijn, of op z'n minst aan een gereduceerd tarief...', vindt Mario Gaelens op Face- book. Hij reageert op het nieuws dat de toltarieven vier jaar gelijk blijven, omdat er meer tolpassages zijn dan ver wacht. ONLINE TOP 5 1. "s Nachts ging ik een paar keer kijken of mijn dochter nog leefde' 2. Justitie onderzoekt zelfdo ding vrouw Groede met wa pen agent 3. Dow houdt 1 minuut stilte voor om het leven gekomen medewerker 4. Zeeuwse orkaan en regen bui in KASSA 5. Toltarief Westerscheldetun- nel voor vier jaar bevroren Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51