16 ZEELAND Een traumatische jeugd, een scheiding, het verlies van zijn dierbare schoonvader, de crisis die bijna zijn BMW-motorzaak de das omdeed. Jack Boone (49) uit Krabbendijke moest in zijn leven al vele mentale hobbels nemen. Een wonder dat hij zo'n vriendelijke, bescheiden vent is gebleven. JACK BOONE ONDERNEMER MET OOG VOOR ZIJN DORP Oerdegelijk en heel veel karakter. Zo'n boxermotor schudt en trilt. Een BMW leeft en warme hand, voorzichtige glim lach, zachte ogen achter een ragfijn montuur. Jack leidt me met verborgen trots rond door De Knalpot, een unieke motorzaak in Rilland waar zo'n honderd gebruik te BMW-motoren - van modern naar youngtimers tot veteranen - wachten op een nieuw baasje. Op de brug zijn eigen zwarte BMW R31 uit 1938, half gedemonteerd. Op het voorspatbord prijkt het schildje 'De Knalpot'. „Dat heb ik speciaal laten maken." Ernaast staat een moderne BMW-fiets van een Vlaming. „Er is iets met de ontste kingssensor. Zijn dealer wilde het niet repareren. Dat gaan wij natuurlijk wel doen. Ik heb trou wens veel klanten uit België. Wat dat betreft is Rilland een ideale plek." Verderop rust een perfect gerestau reerde youngtimer op de bok. „Als ik restaureer, doe ik dat voor honderd procent. Het moet origineel zijn, tenminste optisch." Over optiek gesproken. Wat doen al die halfnaakte pinups aan de werk- plaatswand? Knipogend: „Hahaha, het is toch gezond om naar mooie vrouwen te kijken? Arbeidsvitami nen voor mijn vier vaste werkne mers!" Jack heeft meer vlees in de kuip. Een magazijn vol met onderdelen, van uitlaten tot valbeugels, van ver snellingsbakken tot achterlichten. Voor een BMW-fan veel opwinden der dan papieren borstpartijen. Jack troont me mee naar zijn andere loods, die uit zijn voegen barst van de 'spare parts'. „Ik heb laatst nog een hele partij onderdelen op de kop getikt in België. De meeste han del loopt via internet. Beurzen be zoek ik niet zo vaak meer." De webshop van De Knalpot be vat meer dan twee miljoen gecatalo giseerde onderdelen. Jack houdt in half Europa BMW-motorfietsen uit alle decennia, ook vooroorlogse ty pes, op de weg. Dat is niks om zich over op de borst te kloppen, zegt de eigenaar bescheiden. „Er zijn vast meer zaken zoals ik." Hij rijdt een de- monstratierondj e op zijn BMW-zij span uit 1955. De R50 is niet meer ori gineel. „Hij was in compleet toen ik hem kocht. Ik heb er dus maar meteen een modernere mo tor ingezet en een schijfrem gemon teerd. Ook de klok- kenwinkel heb ik herontworpen. Dus origineel nee, maar dit is voor de fun. Een rondje door de polder. Joh, dat is pure ont spanning. Natuurlijk kan dat ook op een Japanse motorfiets. Een BMW is stukken leuker: oerdegelijk en heel veel karakter. Zo'n boxermotor schudt en trilt. En ja, dat roffelende geluid van een boxermotor is heer lijk. Een BMW leeft!" „Ja, hij zit in het bakje. Piet loopt er naast, want zo hard gaat het niet. Ach, als ik kan helpen, doe ik dat graag. Wij sponsoren ook de kinder vakantieweek in Rilland. En daar naast organiseren we de Nazomer- fair bij mij op het terrein. Er staan dan wel honderd kramen. Ik schat dat er 2.500 mensen op afkomen. Dat hulpvaardige zit in me. Maat schappelijk verantwoord onderne men? Ja, met een duur woord, heet dat zo. Laatst hadden we de Royal Enfield Club op bezoek. Ik heb niks met dat merk, maar wij zorgen dat ze hier kunnen staan en dat er kof fie en koek is. Ook de BMW-vetera- nen, fietsen van voor de oorlog, ver zamelen zich bij ons. Dan laten we een hamburgerkraam komen en hebben we een supergezellige dag. Het schept saamhorigheid." „Eigenlijk niet. Thuis wilden ze dat ik timmerman/metselaar werd. Daar was meer in te verdienen, zei mijn vader. Op je elfde, twaalfde ben je nog volgzaam, en in die tijd waren de banen niet voor het op rapen. Na de lts kon ik als klusjes man aan de slag bij motorzaak Kop- pejan in 's-Gravenpolder. Toen kwam er iemand langs met een brommertje dat niet meer liep. Dat had ik snel gefikst, want thuis deed ik niet anders dan aan brommers sleutelen. Ik mocht meteen begin nen in de werkplaats. Later heb ik monteursopleidingen gevolgd in Bergen op Zoom en 's-Hertogen- PASPOORT bosch. Mijn timmer- en metselerva- ring kwam trouwens ook nog van pas. Ik ben continu bezig mijn huis in Krabbendijke te verbouwen. En mijn stellingen in het magazijn heb ik zelf gelast. Dat scheelt niet alleen geld, ik heb er schik in. Op de bank hangen en tv-kijken, tja, dat heb ik na een dag wel gezien." „Nu raak je een gevoelig punt. Mijn vader had een drankprobleem. Hij mishandelde zijn kinderen. Dan kwam je als achtjarige van school en sloeg hij me in alle hoeken van het huis. Dan vroeg je nog wanho pig: 'Ik doe toch niks?' Zei hij: 'Dat is het hem net'. Moest ik zonder eten naar bed. Mijn moeder sloop dan later naar boven met een paar boterhammen. Dan kreeg je toch nog iets te eten. Mijn vader leeft niet meer, mijn moeder zit in een verzorgingshuis. Ze kan nog maar één hand bewegen." Kalm: „Ik ben een paar jaar terug naar een psycholoog geweest. De snelkookpan kookte over. Het helpt echt als iemand objectief naar jouw leven kijkt, alles in perspectief zet. Het frist je mentaal op. Nou ging ik niet alleen voor mijn slechte jeugd ervaringen, door de crisis liep de zaak slechter en moest ik mensen ontslaan. Daar bovenop kwam dat mijn schoonvader overleed. Dat was een gouden vent. Ook een onderne mer. Ik kon goed met hem praten. zaterdag 1 oktober 2016 Een BMW-hart in een mens van goede wil Frank Balkenende Ik heb me laten vertellen dat sin terklaas elk jaar in jouw zijspan in Rilland aankomt? Was jij voorbestemd om monteur te worden? Jack Boone (49) woont in Krabbendij ke, maar heeft in Ril land zijn motorzaak De Knalpot. De on dernemer voorziet motorrijders van het merk BMW van on derdelen. Hij heeft ook vooroorlogse on derdelen op voor raad. Als onderne mer is hij begaan met Rilland. Hij orga niseert de Nazomer- fair en is betrokken bij de intocht van de sint. Jack is ge trouwd met Heieen en heeft drie kinde ren, van wie twee uit een eerder huwelijk. Je komt warm en empathisch over? Een fijne jeugd gehad? Dat moet een diep litteken in de ziel zijn? In hoeverre ben je erdoor beschadigd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50