4 NI VERPLICHTE ANTICONCEPTIE De discussie over verplichte anticonceptie voor vrouwen die niet in staat zijn hun kind op te voeden, is terug. Nu trekt Rotterdam aan de bel. CDA-wethouder Hugo de Jonge pleit ervoor om vrouwen die bij voorbeeld verslaafd zijn, psychia trische problemen hebben of ver standelijk beperkt zijn, te verplich ten een anticonceptiemiddel te ge bruiken. „Het gaat erom waar je voor kiest", zegt hij. „In deze geval len kiezen wij voor het nog niet verwekte kind. Dat gaat wat ons betreft boven het recht op gezins vorming en de integriteit van het lichaam." Een verstrekkend voorstel, want het recht van ouders om een ge zin te vormen is een grondrecht, vastgelegd in de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens. In 2006 pleitte wethouder Ma rianne Anker (Leefbaar Rotter dam) al voor verplichte anticon ceptie en zelfs verplichte abortus bij probleemmoeders. Haar plan riep veel weerstand op: Anker werd vergeleken met Eva Braun, Adolf Hitiers vrouw. Het plan sneuvelde, maar Leef baar spoorde wethouder Hugo de Jonge vorig jaar aan opnieuw het initiatief te nemen. Het idee van gedwongen abortus gaat De Jonge overigens veel te ver. Gevaarlijk terrein Verplichte anticonceptie stuit ook nu op verzet. „Dat is geen goede maatregel", vindt Robert Vermei- ren, hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie in Leiden. „Ik wil uiteraard ook niet dat kinde ren mishandeld worden. Dat moet je voorkomen, maar niet zo. Je kunt op voorhand niet voorspel len of iemand een goede moeder kan zijn. Het grootste gevaar is dat we de categorieën gaan uitbrei den. Eerst verslaafden, dan psy chiatrisch patiënten en wie dan? We begeven ons op gevaarlijk ter rein." Volgens Paul Vlaardingerbroek, hoogleraar familierecht in Til burg, kan juist veel leed worden voorkomen als vrouwen verplicht een spiraaltje of een anticonceptie staafje onder de huid krijgen. „Jaarlijks worden zo'n 250 kinde ren nog tijdens de zwangerschap onder toezicht gesteld. Dat zijn kinderen die meteen na de geboor te worden weggehaald bij de moe der. Ik noem dat leedtoevoeging, omdat ouders wél hartstikke blij zijn met hun kindje. En het levert voor het kind heel veel onzeker heid op: word ik net zo als mijn ouders? Houden mijn pleegouders wel van me?" Beschadigd „De kinderen moeten nog zeven tig jaar mee", zegt Tom Schneider, verloskundig gynaecoloog bij het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam en voorstander van ge dwongen anticonceptie. „Een kind dat bij een verslaafde moeder wordt geboren, is bij de geboorte al enorm beschadigd." Baby'tjes worden te vroeg geboren of heb ben een te laag geboortegewicht. Ze hebben een verhoogde kans op diabetes, verstandelijke beperkin gen en psychiatrische problemen. In de Tweede Kamer is de dis cussie voor het laatst in 2011 door de PvdA aangezwengeld. Een meerderheid bleek toen tegen. Ook nu lijkt dat het geval. De WD-fractie wil niet reage ren, maar zag in het verleden 'juri dische problemen'. Coalitiepart ner PvdA is nog steeds voor, maar alleen 'in zeer uitzonderlijke geval len'. „Ik ken vanuit jeugdzorg si tuaties waarin een pasgeboren ba by meteen werd weggehaald om dat de moeder er slecht voor zorg de", zegt Kamerlid Agnes Wol- bert. „En dat enkele keren op rij." Het CDA was in het verleden onder strikte voorwaarden voor verplichte geboortebeperking. GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman zegt dat dit 'ethisch' te ver gaat. „Ik snap de problemen heel goed, maar het grijpt in op fundamentele rechten." De Chris tenunie heeft soortgelijke bezwa ren. Haar vader had een IQ^van 52. Haar moeder heeft het syndroom van Asperger, is bijna blind en reumatisch. Maar zeg Vianna Spang (22) niet dat haar ouders tekortschoten. „Ik heb niks anders dan pure lief de gehad." Ze hoorde het al zo vaak, het idee dat zwakbegaafden geen kin deren kunnen opvoeden. „Pas vroeg iemand me nog: jij werd als kind zeker geslagen? Het komt allemaal voort uit vooroor delen. Zwakbegaafde mensen zouden geen eigen besluiten kun nen nemen, niet in staat zijn om met spanningen om te gaan. En een kind opvoeden zou dus zéker te veel gevraagd zijn. Ik kan je verzekeren: ik ken genoeg jonge ren van zogenaamd normale ouders, die veel slechter zijn op gevoed dan ik." Niet dat haar jeugd er één uit het boekje was. Verre van dat. Al op jonge leeftijd runde ze in feite zelf het gezin waarin ze opgroei de, samen met haar autistische broertje. Ze regelt de financiën, organiseert het huishouden, helpt haar broertje met zijn school. En dat terwijl ze haar ei gen school - ze volgt inmiddels een mbo-opleiding tot secreta rieel medewerker - ook nog heeft. „Het was niet ideaal", erkent ze. „Ik had een ander mens kun nen zijn als mijn ouders niet zwakbegaafd waren geweest. Ik heb veel dingen zelf moeten le ren en ontdekken, ben afgelopen zomer voor het eerst in mijn le ven een avondje uit geweest. En het is ook nu nog niet normaal: ik zorg nog steeds voor mijn moe der en voor mijn broer. De uit vaart van mijn vader heb ik zelf moeten regelen. Maar van al die dingen ben ik ook een sterker mens geworden. Ik heb het ge red." Het idee dat de overheid zwak begaafden het recht zou ontne men om kinderen te krijgen: ze verafschuwt het. „Het is bizar om zo over andermans leven te beslissen. En bovendien: zwakbe gaafd betekent nog niet dat je een slechte ouder bent. Mijn ouders kwamen niet tekort in liefde of normen en waarden. Ik ben blij dat ik er ben." zaterdag 1 oktober 2016 College Rotterdam: wij kiezen voor het kind Vianna Spang (rechts) zorgt voor haar zwakbegaafde moeder en haar broertje Frank, die autis tisch is. Ze heeft 'een heerlijk leven', fotocornésparidaens 'Ik ben blij dat ik er ben' Nadia Berkelder Tobias den Hartog Rotterdam Peter Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4