Veel minder overlast jeugd 3 Culinair genieten! Van Goghs gevonden in kluis van maffioso Veelbesproken diefstal van twee schilderijen na veertien jaar opgelost. Het Van Gogh Museum is dolblij. „Ze zijn terecht!" Koop uw lot voor 18:00 uur! 'V Octave 'Okkie' D. heeft veertien jaar ontkend dat hij twee meester werken uit het Van Gogh Mu seum had gestolen. Voor het eerst geeft hij nu toe dat hij wel dege lijk een van de twee daders was. Tegenover onderzoeksjournalist Vincent Verweij doet hij een boek je open over wat er allemaal zou zijn gebeurd in de vroege morgen van zaterdag 7 december 2002. Hoe ze rond 08.15 uur over een hek klommen. Hoe ze via een uit- schuifladder die er al dagen stond een raam insloegen met een mo ker en via een touw aan een vlag genmast het pand weer uit hol den. Met onder hun arm: Het uit gaan van de Hervormde Kerk te Nuenen (1884-1885) en Zeegezicht bij Scheveningen (1882). De verbijstering in Amsterdam was groot. Hoe was het mogelijk dat een van de best bewaakte mu sea van Nederland zo kinderlijk eenvoudig bestolen kon worden? Okkie vluchtte naar Spanje, maar werd een jaar later toch gepakt. De beroepscrimineel kreeg een celstraf van 3,5 jaar, maar gaf vorig jaar bij Verweij aan dat hij schoon schip wilde maken. Dat hij baalde van de schadevergoeding van in middels 400.000 euro die hij aan het museum moet betalen. Maar dat er wellicht een uitweg was om dat hij wist bij wie hij moest zijn om de schilderijen terug te krij gen: Raffaele Impariale, een maf- school zat een schuilplaats. Daar vond de politie niet alleen de twee gestolen schilderijen, maar zelfs een sportvliegtuig. In totaal werd er voor 20 miljoen euro aan spullen in beslag genomen. Bij het Van Gogh Museum kun nen ze hun geluk niet op. „Ze zijn terecht!" reageert directeur Axel Rüger uitbundig. De schilderijen, die wel wat beschadigingen heb ben, zijn van onschatbare waarde voor het museum. Het zeegezicht is een van Van Goghs vroegste wer ken en het enige schilderij in de collectie uit zijn Haagse periode. De Hervormde Kerk schilderde Van Gogh voor zijn moeder omdat zijn vader er predikant was. Verweij was aanvankelijk min der blij met de vondst. „Daar gaat mijn documentaire, dacht ik eerst. Maar al snel was ik natuurlijk su perblij. Twee enorm waardevolle schilderijen zijn weer terug. Dat is wat hier telt." Wanneer de schilde rijen naar Nederland komen en door het publiek te zien zijn, is nog niet duidelijk. fialeider van de roemruchte Ca- morra uit Napels. De maffioso, die ooit in Nederland bivakkeerde, had hem volgens Verweij zelf be naderd met de mededeling dat hij ervan af wilde. Okkie hoopte met het terugbezorgen onder de scha devergoeding uit te komen. Onderzoeksjournalist Verweij zag hierin een prachtig verhaal. Hij besloot Okkie te volgen en zo een documentaire en een boek te maken over de geruchtmakende zaak. „Okkies eerste doel was te bewijzen dat deze Impariale ze ook echt had," zegt Verweij. Het afgelopen jaar hadden ze meermalen contact met de maffio so via een Nederlandse tussenper soon. Tot een deal kwam het niet. Geheel onverwacht deed de Itali aanse politie een inval in een huis van de maffiabaas. Een opgepakt bendelid had de agenten op het spoor van een 'kluis' gezet. Achter een spiegel in een soort sport- Schilderijenroof 'e wereld is Kras Kras. n l/acti ecu li na i r of bei 0900-9097 70 cPg Dat blijkt uit cijfers van politie, criminologen en het CBS. De daling staat in contrast tot de re cente ophef over problemati sche jeugdgroepen, zoals in Zaandam en Maassluis. „Hoe minder er gebeurt, hoe meer aandacht ervoor is", zegt crimi noloog Henk Ferwerda, die al vijftien jaar onderzoek doet naar problematische jeugdgroe pen. „Op sommige plekken gaat het nog wel eens mis, en dat is heel vervelend voor die bewoners. Maar we doen nu als of het aan de orde van de dag is. En dat is absoluut niet zo." Nederland telde eind 2014 nog 623 problematische jeugd groepen, blijkt uit onderzoek van Bureau Beke in opdracht van het ministerie van Veilig heid en Justitie. In 2009 waren dat er bijna drie keer zoveel (1.760). De meeste van die groe pen zijn hinderlijk: ze hangen rond, zijn luidruchtig en zor- Op sommige plekken gaat het nog wel eens mis gen soms voor kleine schermut selingen. Een kwart is overlast gevend: deze groepen provoce ren, vallen bewoners lastig en plegen regelmatig vernielingen. Ongeveer één op de twintig Nederlanders ervaart overlast van rondhangende jongeren in de buurt, blijkt uit onderzoek van het CBS. Dit percentage daalde sinds 2012 van 6,7 naar 5,3 procent. Ook gerelateerde misdrijven komen veel minder voor. Toch telt Nederland nog al tijd duizenden buurten waar een deel van de bewoners over last ervaart, ook als het aantal incidenten is gedaald. „Mensen ervaren overlast op totaal ver schillende manieren", zegt Al- bert Veuger van bureau Stade, dat gemeentes adviseert in de aanpak van jeugdoverlast. „Ik kom op plekken waar feitelijk niets meer gebeurt, en de mees te bewoners tevreden zijn. Maar daar wonen ook mensen die niet meer naar buiten dur ven." zaterdag 1 oktober 2016 Ingeslagen raam Ladder VAN GOGH MUSEUM Met schilderijen omlaag via touw aan vlaggenmast Over hek Kunstrover wilde buit terugbrengen Raymond Boere Napels A Zeegezicht bij Scheveningen. Inzet: Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen. foto ciro fusco/epa Zo sloegen de dieven hun slag. ©011016 BD Boek vóór 4 oktober een culinair arrangement (at v.a. 59) en ontvang een gratis cadeau-abonnement op delicious.! HH Zie: kras.nl/actievoorwaarden 1 oktober trekking Staatsloterij De overlast van groepen jon geren in ons land is de laatste tien jaar sterk gedaald. Er zijn veel minder groepen die over last geven, het aantal strafba re feiten is meer dan gehal veerd en bewoners ervaren ook aanmerkelijk minder over last dan voorheen. Peter Groenendijk Zaandam Henk Ferwerda, onderzoeker Lees meer op pagina 8-9 staatsJoterij.nl/loktober Nederlandse Loterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3