30 jaar pijlerdam is feestje waard 'Plaquette voor drie generaties Roggeveen' R 2 ZEELAND Appen Eric Asselberg schoot te hulp bij het ernstige ongeval, deze week in de Westerscheldetunnel. Na afloop zit hij met veel vragen. optiek de |onge HULP WESTERSCHELDETUNNEL Commentaar Na de Watersnoodramp duurt het meer dan dertig jaar voor Zeeland helemaal veilig is. Pas in oktober 1986 staat koningin Beatrix op de voltooide Oosterscheldekering. Er komt een zeer bescheiden monumentje met dichtregels van Ed Leeflang: 'Hier gaan over het tij, de maan de wind en wij'. We zijn nu opnieuw dertig jaar verder. De kering gaat in die perio de 26 keer dicht en bewijst daarmee haar nut. Ook al komt het water tot nu toe niet meer zo hoog als bij de Ramp, elke zware storm en elk bericht over de zeespiegelrijzing bevestigt dat de kering een goe de keus is. Net als al het nieuws over het belang van zout water in de achterliggende Delta. De Oosterscheldekering bedwingt de zee. Dat is aan beide zijden van het kunstwerk duidelijk te merken. Achter de dam heeft de Oos- terschelde veel natuurlijke dynamiek verloren. Dat is heel jammer. Maar de rustige Oosterschelde geeft nieuwe kansen. Bijvoorbeeld aan de waterrecreatie. Aan de zeezijde van de dam groeit een voordel ta die de golven tempert. Inmiddels hebben we ontdekt dat de half open waterkering niet het perfecte middel is om zowel de veiligheid te garanderen als om het milieu in het Oosterscheldegebied te red den. Het laatste is niet helemaal gelukt. Er moet veel zand bij om de platen boven water te houden. Ook is pijnlijk duidelijk geworden dat we de stroomgeulen goed in de gaten moeten houden en dat we ze zo nodig met extra steenstortingen moeten bedwingen. Toch doet de Oosterscheldekering in grote lijnen wat ervan werd verwacht. Ook al weten we dat de strijd tegen de zee nooit echt op houdt, de halfopen dam ontzorgt ons nu al decennia lang. Dat is wel een feestje waard. In grote lijnen doet de Oosterscheldekering wat ervan werd verwacht Komende week vindt weer een ge sprek plaats over zijn voorstel. Pae sie pleit voor een plaquette op de Dwarskaai op de plek van het oude Oostindische Huis. Jacob Roggeveen werd aan de Dwars kaai geboren. Zijn vader Arent werkte als cartograaf bij de VOC. Paesie: „Jacob was uiteindelijk de uitvoerder van de droom van Arent om op ontdekkingsreis te gaan naar het Zuidland. Jacobs broer Johan nam het werk als car tograaf over van Arent. En de stief zoon van Johan, Abraham Anias, werd later ook een cartograaf. We hadden in Middelburg dus drie ge neraties cartografen." Het toeval wil dat de Jacob Rog- geveen-biograaf Roelof van Gel der, onwetend van Paesie's plan, Maak een plaquette voor Arent, Jacob, Johan én Abraham ook pleit voor een eerbetoon aan Jacob én Arent. Ook hij ziet dat het liefst op de Dwarskaai komen. Voor dit voorstel geldt hetzelfde als voor het voorstel van schrijver Paul Dentz voor een standbeeld voor Jacob Roggeveen, zegt wet houder Johan Aalberts: de ge meente heeft er geen geld voor. Almanak Het is al jarenlang een goed ge bruik. De twee Goese beste vriendinnen appen elkaar wak ker met berichtjes over koetjes en kalfjes. Wat ze gedroomd hebben, hoe het weer is, wat er in de krant staat of over de kin deren natuurlijk. Pling: 'Ik heb vreselijk slecht geslapen. Kinderen hielden mamma tot half drie wak ker'. De andere vriendin las in tussen in de krant over de ont voerde 2-jarige Insiya. Vandaar dat ze even opkeek van de vol gende app. Pling: 'Die peuters kunnen me gestolen worden.' Straks fietsen in Walstraat Verwachting opent deuren Toorenvliedt wint prijs 'Kindcentrum aan Zee' bij basisschool Dinsdagavond, even voor tien uur. Eric Asselberg uit Vogel waarde rijdt samen met zijn vrouw As- trid in zijn Mercedes cabrio van Zierikzee naar huis. In de west buis van de Westerscheldetunnel is er tweerichtingsverkeer, vanwe ge werkzaamheden in de oost buis. Er geldt daarom een inhaal- verbod en een snelheidsbeper king. Vlak voor de tunnel wordt Asselberg niettemin ingehaald door een Audi 'die echt veel te hard ging'. Even later, bij de flau we bocht na de tunnelingang, ziet hij de Audi opnieuw. Gecrasht op een tegenligger. Asselberg schiet meteen te hulp. Vooral de bestuurder van de tegemoetkomende wagen is ern stig gewond. „Mijn vrouw is con stant bij hem gebleven, is tegen hem blijven praten zodat hij bij bewustzijn bleef." Zijn grootste angst was dat er brand zou uitbreken. „Dat zou een catastrofe zijn geweest. Des noods had ik de man op de motor kap van mijn auto gelegd en hem de tunnel uit gereden. Zo'n scena rio had ik in mijn hoofd." Na afloop bleef hij met veel vra gen zitten. Waarom hielpen bij voorbeeld zo weinig mensen? „Je hoeft ook niet met vijftig mensen rond te lopen, maar een beetje meer hulp was welkom geweest. Ik ben er wel van geschrokken dat automobilisten gewoon rechtsom keert maakten. Het zou je maar ge beuren als je daar in die tunnel- voneninrittenburg.nl zaterdag 1 oktober 2016 cl Jacob Roggeveen verdient een groter eerbetoon. Maar dat geldt ook voor zijn vader, broer en neef, vindt de Middelburgse his toricus Ruud Paesie. Hij heeft eerder dit jaar een voorstel inge diend bij de gemeente om drie generaties Roggeveen te eren. Maurits Sep Middelburg Ruud Paesie, historicus Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Wanneer mogen fietsers eindelijk door de Walstraat rijden nadat de winkels zijn gesloten, vroeg Wim Hirdes (LPV). Opeenvolgende colle ges beloofden hem de Walstraat en omliggende winkelstraten na sluitings tijd vrij te geven voor wielrij ders. Het verkeersbesluit komt binnenkort, zegde wet houder Josephine Elliott toe. „Voor een duidelijke ver keerssituatie moet er een duidige bebording komen." RITTHEM Theater De Verwachting, in het voormalige dorpshuis in Ritthem, opent zijn deuren donderdag 6 oktober met Shakespearevoorstelling zijn De Goede Richard III' van Wart Kamps. Kamps brengt donderdag en vrij dag een try out van de voor stelling. De Goede Richard is beide dagen om 20.15 uur te zien. Het nieuwe intieme huiskamertheater van Peter en Esther de Neef telt 90 stoelen. MIDDELBURG De gemeente Middelburg heeft met de herinrichting van Park Toorenvliedt een prijs gewonnen van land schapsarchitectenbureau Copijn. Dat bureau bestaat 50 jaar en nomineerde vijf projecten waarbij het be trokken was voor een prijs: gratis advies en deskundig heid voor de gemeente. Park Toorenvliedt kreeg 1.050 stemmen, 200 meer dan nummer twee: Hortus Botanicus in Leiden. VLISSINGEN Na de herfstvakantie komen peuters naar het Kindcen trum aan Zee bij de Louise de Colignyschool in de wijk Paauwenburg. Het kindcen trum gebruikt een opslag ruimte van het Chinese restaurant en oefent voor sommige workshops in het Majoraat. Keren na ongeval is echt uit den boze Rolf Bosboom Ellewoutsdijk 1981 -2016 ...Al 35 jaar de scherpste! Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (01 13) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl R 1 TTEN BURG START BOUV 3E FASE OKTOBER 2013! NIEUVBOUV IN MIDDELBURG Twee-onder-een-kapwoningen met garage en uitbouw vanaf€ 328.710,- v.o.n. V >j|B -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37