-¥• De lach regeert weer in de Arena 28 SJOERD MOSSOU Spoeling dun in Rotterdam Column @sjoerdmossou Toen de Engelse bondscoach Sam Al- lardyce deze week werd ontmaskerd als een proleet en op vernederende wijze zijn biezen moest pakken, waande ik me voor even in Lourdes. Want ons kleine voetballandje mag dan ziek en kreupel zijn, eenmaal in Lourdes blijft er altijd één ge ruststellende gedachte over: het kan nog er ger. Je hoeft slechts naar Engeland te kij ken, het meest deerniswekkende voetbal land ter wereld - en prompt voel je je van zelf iets beter. In Engeland zijn ze niet alleen kreupel of ge woon een beetje ziekjes. Ze zijn er com pleet de weg kwijt. Het grote geld heeft ze zo krankzinnig gemaakt, dat stilaan ieder een besmet is geraakt door blinde, stinken de hebzucht. Het gaat er allang niet meer over voetbal, het spel. Of over 'de ontwikke ling van talent'. Het gaat alleen maar over miljoenen, ponden, transfersommen. Het treurigst is nog wel dat iedereen het al lang wist. Gisteren ben ik nog eens rond gaan bellen langs wat mensen die geregeld zaken doen in het Engelse voetbal. Alle maal zeiden ze precies hetzelfde, op hetzelf de schampere toontje. Deze zaak is slechts het puntje van de ijs berg. De onthullingen van The Daily Telegraph, be wapend met hun verbor gen camera: het ver baast he-le-maal nie mand. Dit soort zakken- vullerij is in Engeland niet alleen schering en inslag, het is er domweg de norm, al vele jaren lang. Dat je clubmana gers zoals Allardyce al tijd al kon paaien om een spelertje te kopen, mits je er een fijn envelopje bij legde voor de Wheeler Dealers zelf: het was een publiek geheim. En dat de hele Engelse transferwe reld van corruptie, fraude, machtswellust en maffiapraktijken aan elkaar hangt, was op zichzelf helemaal geen nieuws. Wij Nederlanders zijn heus niet heilig na tuurlijk. Ook Jimmy Hasselbaink was ordi nair de sjaak bij The Daily Telegraph. Ook in dit land heb je proleten en zakkenvul lers, uiteraard. Maar in deze context is onze armoe domweg een zegen. Geloof me: een zaakwaarnemer of manager die zich uitslui tend in de kneuterige Nederlandse markt begeeft, zal nooit stinkend rijk worden. De salarissen van 90 procent van onze profvoet ballers; het is de commissie amper waard. (Vraag maar aan Peter R. De Vies.) Onze schattige voetbalwereld bestaat boven al uit kruideniers en kleine krabbelaars. Van Joop Munsterman kun je veel zeggen, maar niet dat hij zijn eigen zakken vulde over de rug van FC Twente. U wilt Jan Smit of pakweg Phillip Cocu wat extra geld toe schuiven met een stiekeme knipoog, in ruil voor een wederdienst? Ik wens u heel veel succes. Ons voetbal gaat óók gebukt onder geld kwesties, maar dan toch vooral het gebrek daaraan. Wees blij. In Engeland hebben ze niet alleen hun zaligheid verkocht, maar bo venal hun ziel. Deze zaak is slechts het puntje van de ijsberg Hendrix weken aan de kant Rostov vrijuit na banaan op veld Die vrolijke lach van Bertrand Traoré past precies bij zijn spel van de laatste weken. Bovendien zou je in zijn guitige gezichtsuit drukking symboliek kunnen zien. Als bewijs dat Ajax, zeker qua resultaten, prima op weg is. Vlagen van vermaak zijn terug in de Arena. Niet dat die wedstrijd van Ajax in Rostov ooit vergeten wordt hoor. Want die 4-1 neder laag zal voor altijd blijven gelden als één van de pijnlijkste afstraf fingen in de clubgeschiedenis. Zo weggevaagd worden door een modale Russische club, dat we ten we over twintig jaar nog. Toch is die wedstrijd alweer 39 dagen geleden. En in die 39 da gen speelde Ajax zeven wedstrij den. Won het net zo vaak en kreeg het twee doelpunten te gen. Dat is nog eens wat anders dan drie tegendoelpunten van Rostov in een tijdsbestek van een kwartiertje. Tegen Standard Luik speelde Ajax maar één helft goed. Toch was het resultaat (1-0 winst) af doende om het rijtje van de afge lopen weken aan te vullen. En morgen thuis tegen FC Utrecht het 'winnende blok' zo vlak voor de interlandperiode te vervolma ken. Maar Peter Bosz trapte in zijn commentaar na de Europese winst bewust op de rem. Alsof hij zeggen wil: in het slechte be gin van het seizoen geen graf stemming, dan nu geen feest. En er is ook nog genoeg aan te merken op Ajax. Ook tegen Stan dard had het ook zomaar fout kunnen gaan als de Belgen wat slimmer en scherper waren ge weest. In de tweede helft was er weinig te zien van het Ajax dat Bosz wil zien. Maar in het ver lengde van de discussie over het nieuwe realisme in het Neder lands voetbal, sleepte Ajax deze zege ook op instelling binnen. Ei genlijk net als een paar weken ge leden in Athene tegen Panathi- naikos. Het geeft ontegenzeggelijk houvast. Waarvan Ajax tegen Utrecht van zou moeten profite ren. De potentie is er wel, de pro gressie ook. Al blijft het lijntje dun, een blauwtje is zo gelopen. Maar ook zoiets ontegenzegge lijks: het elftal begint zich te vor men. Opvallend genoeg dus zón der een rits spelers die bij Bosz' voorganger Frank de Boer vrij wel altijd speelden. Noem ze maar op: Kenny Tete, Anwar El Ghazi, Riechedly Bazoer. En sindskort ook Nemanja Gudelj, Mitchell Dijks en Jaïro Riede- wald. Zo bezien zal Bosz de ko mende weken niet alleen voetbal trainer moeten zijn, maar ook pe ople-manager. Carrièreplanning Niet te onderschatten een bank vol teleurgestelde tieners die hun carrièreplanning verstoord zien worden. Maar bijna vanzelf sprekend regeert het optimisme na de strakke reeks winstpar tijen. Ook omdat anderen hun kans pakken. Kijk eens naar Las- se Schone, dertig jaar inmiddels. Weer herhaalt de geschiedenis zich voor hem. Want weer lijkt hij zijn basisplaats te pakken te hebben, zoals hij de afgelopen seizoenen wel vaker van stal werd gehaald. Nu als controle rende middenvelder. Deens onkruid, in de positieve zin van het woord. Als enige overgebleven van de vroegere Deense enclave. Altijd op zijn post, publiekslieveling daarom. Zich bovendien opwerpend als mentor van de hotste Ajacied van dit moment, Kasper Dol- berg, die ook tegen Luik weer be wees een toptalent te zijn. Schóne geniet ervan. „Niet alleen Ajacieden zijn er blij mee, maar in Denemarken ook", weet Schóne. SLIJTAGE ISTANBOEL Feyenoord-trainer Giovanni van Bronckhorst liet zijn elftal gisteren nog op Turkse bodem trainen. Vandaag kijkt hij op Varken oord wie er fris genoeg zijn voor de uitwedstrijd mor gen tegen Willem II. Dat het een slijtageslag was in Istan- boel was duidelijk, maar Feyenoord bewees eerder dat het na de slopende wedstrijd tegen Manchester United snel weer op de been was om in Eindhoven van PSV te winnen. Dick Advocaat verwacht dat de Rotterdammers snel de draad weer oppakken. „Als je Feyenoord laat voetballen, dan kunnen ze dat", zegt de Hagenaar. Van Bronckhorst weet dat Eric Botteghin kampt met kleine pijntjes. Maar de spoeling in Rotterdam is dun. Ook in Turkije gebruikte de trainer slechts twee wisselmogelijk heden met Bilal Basacikoglu en Michiel Kramer. Om meer opties te krijgen moet hij wachten tot Sven van Beek en Eljero Elia weer speelklaar zijn. zaterdag 1 oktober 2016 Armoe VOETBAL PSV'er Jorrit Hendrix is we kenlang uitge schakeld door een knieblessu re. Nader me disch onderzoek heeft uitgewe zen dat de bin nenband van de rechterknie is beschadigd bij de middenvel der. Over een week of drie a vier ondergaat Hendrix een nieuw onder zoek en kan PSV de exacte duur van zijn afwezig heid bepalen. VOETBAL De UEFA gaat niet optreden tegen Rostov vanwege een ba naan op het veld in de wedstrijd tegen PSV. Een toelichting wil de UEFA niet ge ven. Vorig jaar werd Feyenoord wel bestraft om dat in het duel met AS Roma, eveneens met ar biter Clément Turpin (foto) van af de tribune een opblaasba- naan op het veld was gegooid. ■E o a Tegen FC Utrecht wil Ajax mor gen zege nummer acht op rij pakken. Om zo het optimisti sche gemoed na de Europese overwinning op Standard Luik vast te houden. Daniël Dwarswaard Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27