Shell heeft 'huiswerk' met de duurzame energie m: Investeren in wegen om de economie aan te jagen Campagne voeren dure grap voor miljardair E 21 Boek nu de mooiste kerstreizen! Hillary Clinton en Donald Trump zijn het over weinig eens, behalve over infrastructuur. In bruggen, wegen, ha vens, vliegvelden en elektriciteitsnet ten moet nodig wor den geïnvesteerd, vinden beide kandi daten, en wel met honderden miljar den tegelijk. De Amerikaanse infra structuur verbete ren kan ook de eco nomie aanjagen. Clinton zegt er in vijfjaar 275 miljard dollar aan uit te wil len geven, Trump beloofde 'op z'n minst het dubbele' te doen. De discus sie richt zich vooral op de vraag waar het geld vandaan moet komen. Clin ton wil de belasting voor miljonairs ver hogen en zorgen dat bedrijven min der mogelijkheden hebben om belas ting te ontwijken. Ook wil ze een 'in- frastructuurbank' oprichten met geld van de overheid en private investeer ders. Trump sprak ook over een 'fonds' en noemde obligaties als financierings bron. Maar zijn plannen blijven vaag. Hij is juist van plan de belas tingen flink te verla gen en wil niet in grijpen in sociale ze kerheidsprogram ma's. Hij rekent op extra inkomsten als de economische groei dankzij inves teringen en belas tingverlagingen de lucht in schiet. Maar volgens het Tax Policy Center loopt de overheids schuld zonder het terugdringen van uitgaven met nog eens tien biljoen op in de komende tien jaar. Bovendien oor deelt de Tax Policy Center dat vooral de rijken zullen profi teren van Trumps belastingplannen. der maken voor Amerikaanse consumenten. Bovendien kan het Mexico en China verleiden om omgekeerd hetzelfde te doen, wat het voor Amerikaanse bedrijven moeilijker maakt hun producten over de grens te verko pen. Brexit Ook Trumps idee om alle 11 mil joen illegale immigranten uit te zetten, zal economisch pijn doen, vrezen de kenners die NA- BE raadpleegde. Het betekent verlies van een bron van goedko pe arbeid en een grote groep con sumenten. Volgens een rapport van het Britse instituut Oxford Economics zou de Amerikaanse economische groei, in het geval dat Trump al zijn plannen kan uitvoeren, in 2021 zo'n 5 procent lager zijn dan normaal gespro ken te verwachten valt. Hoofdeconoom Willem Buiter van de CitiGroup heeft klanten dan ook gewaarschuwd voor een overwinning van Trump. Die leidt tot een schok op de finan ciële markten, schreef hij aan hen, omdat er net als bij de Brexit onvoldoende rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat Trump wint van Wall Street-lieveling Hillary Clinton. Ook Buiter waarschuwt voor lagere economische groei. Een wereldwijde recessie zou met Trump in het Witte Huis in het verschiet liggen. Het onaf hankelijke Peterson Institute in Washington voorspelt hetzelfde pessimistische scenario. Trumps team sust de gemoede ren. Economisch adviseur Peter Navarro gaat uit van de aantrek kingskracht van de Amerikaanse markt. Hij stelde dat Mexico en China het zich niet kunnen ver oorloven om in een tegenreactie flinke invoertarieven op Ameri kaanse producten te heffen, om dat ze de Amerikanen te vriend moeten houden. Ze hebben hun Amerikaanse klanten nodig. De sombere analyse van Oxford Eco nomics noemt hij 'belachelijk' en 'kortzichtig'. Economisch strateeg David Woo van Bank of America Meryll Lynch is hem bijgevallen in een interview met Bloomberg. De Amerikaanse economie krijgt juist vleugels als Trump zijn plannen kan uitvoeren, meent hij, dankzij zijn belastingverla gingen en grootschalige uitgaven aan infrastructuur. „Dan gaat de Amerikaanse economie enorm in de lift." Van Loon is sinds 1 januari directeur van de Nederlandse tak van dat be drijf. Ze is een vrouw die zich ook zorgen maakt over de toekomst van haar kinderen. Een burger met zon nepanelen op haar dak en een warm tepomp onder het huis. „Ik werk hier al 27 jaar. Ik heb er destijds heel bewust over nagedacht. Ik heb in die periode echt geleerd dat we goed be zig zijn, dat we de goede dingen doen." Haar voorganger Dick Benschop was eigenlijk nooit zo zichtbaar; Van Loon vindt het juist leuk om de men sen op te zoeken, en om het Shellver- haal te vertellen. Van Loon: „We zitten wel in duur zaam, maar op de schaal van Shell is het klein. We hebben in allerlei din gen gezeten, ook in zonne-energie, maar zijn daar weer uitgestapt. We hebben op de harde manier geleerd dat wij dat dan misschien wel wil den, maar dat de maatschappij er niet klaar voor was. Je ziet het ook bij andere bedrijven. Het was tot nu toe gewoon heel moeilijk om op gro te schaal geld te verdienen met duur zaam. Iedereen wil dat het heel snel gaat. Maar mensen onderschatten hoe ingewikkeld het is." Je hoort ook wel eens andere gelui den. Soms krijgt het Brits-Neder landse bedrijf zelfs het verwijt dat het nieuwe ontwikkelingen trai neert, om haar eigen olie- en gas bronnen te beschermen. Typerend voor Van Loon: ze schiet niet in de verdediging. „We kunnen wel zeg gen dat het niet zo is, en dat we pas sie hebben voor energie die zo min mogelijk vervuilt. Ik weet dat het zo is. Maar we moeten het uiteindelijk gewoon laten zien." Shell kreeg deze zomer een uitgele zen kans om het beeld wat bij te schaven. Het eerste van vijf grote windmolenparken voor de Neder landse kust werd geveild. Het Deen se Dong ging er met de scalp van- rass door, met een bod dat zo scherp was dat het veel ogen deed knipperen. Shell leed een gevoelige nederlaag. Hoe dat aankwam? „Het was heel jammer. Maar ik ben wel blij dat er een betrouwbare partij als winnaar uit de strijd kwam. Of het verschil met ons aanbod groot was? Daar mag ik niks over zeggen. Maar we moeten wel aan de bak, de standaard is nu gezet. We hebben huiswerk te doen." Dat Shell meedeed aan de tender in Borssele is bepaald niet per onge luk. Om even terug te komen op dat verhaal dat geld verdienen met duur zame energie niet mogelijk is: dat is volgens Van Loon echt verleden tijd. Voor Borssele lag er een 'Shellwaar- dig' bod, zegt ze, waarmee ze maar zeggen wil dat het bedrijf er bepaald niet op toegelegd had, als het als win naar uit de bus gekomen was. De toekomst van de Nederlandse energievoorziening ligt op zee. „De gedaalde kosten laten het toe om nu op te schalen. Er zijn plannen voor vijf parken, die in 2020 samen goed zijn voor 3,5 Gigawatt. Ik denk dat het goed is om daarna nog een jaar of vijftien lang ieder jaar 1 of 2 Giga watt bij te bouwen. Dat betekent dat het aantal windmolens op zee zeker nog een factor tien tot twintig groter wordt. Voor Nederland dan. Shell zal zijn positie moeten verdienen." 5- daagse busreis Oud&Nieuw in Londen 6-daagse Kerstreis Praag 7-daagse Kerstreis Schotland zaterdag 1 oktober 2016 -4 Donald Trump sprak onlangs geruststellende woorden bij een lunch van The Economie Club of New York. foto spencer platt/getty De race naar het Witte Huis is een dure, helemaal voor Donald Trump. De zaken man zag zijn vermogen met 800 miljoen dollar dalen naar 3,7 miljard dollar, al dus het zakenblad Forbes. Wat Trumps portemonnee vooral parten speelt, is de afgekoelde vastgoedmarkt in New York. De Republi keinse kandidaat heeft een groot deel van zijn vermo gen belegd in winkelpanden en kantoren en die zijn de afgelopen maanden bedui dend minder waard gewor den. Zijn bekendste vast- goedbezit is de Trump To wer in New York. Uit eigen zak stak Trump 7 miljoen dollar in zijn cam pagne, terwijl hij nog eens 48 miljoen dollar aan zijn team 'uitleende' voor het voeren van politieke cam pagnes. Marjan van Loon werd de baas van Shell Nederland om te laten zien dat het bedrijf duurzame energie echt serieus neemt. Sander van Mersbergen Den Haag Marjan van Loon FOTO PIM RAS Er zijn plannen voor vijf parken, die in 2020 samen goed zijn voor 3,5 Gigawatt. Het zou goed zijn om daarna ieder jaar 1 of 2 Gigawatt bij te bouwen. Oud&Nieuw in Londen is een unieke ervaring. Tijdens een stadstour maakt u kennis met de Big Ben, Buckingham Palace en de Tower Bridge. Natuurlijk kunt u ook volop shoppen in Oxford Street en Regent Street. Vertrek 28 dec. met ReiSCOde: vertrekgarantie BE40626 Vraag nu gratis de kerstbrochure aan! Reis mee naar Praag, de hoofd stad van Tsjechië, en beleef een heerlijke kerstreis. Geniet van de vele bezienswaardigheden in historisch Praag. Natuurlijk vindt u er ook sfeervolle kerstmarkten. Incl. kerstdiner. Vertrek 22 dec. met ReiSCOde: vertrekgarantie BE39729 Maak deze kerst een busreis naar het mooie Schotland. Inclusief bezoek aan Glasgow, Edinburgh, de Hooglanden en Hadrian's Wall. Kerstlunch op 25 december, speciale kerstdiners op 24, 25 en 26 december. Vertrek 22 dec. met ReiSCOde: vertrekgarantie BE39754 Kijk op peterlanghout.nl of bel 0172-468800 advertentiecode: WEGENER39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20