19 Het regent bommen, de zorg is minimaal en voedsel schaars. Toch beginnen nog elke dag inwoners van Syrië aan kinderen. opeens als een oorlog uitbreekt." Gezinsplanning is minder aan de orde binnen de islam, zegt Ver doold. „Het gebruik van voorbe hoedsmiddelen stuit op culturele en religieuze bezwaren. Boven dien zijn voorbehoedsmiddelen vrijwel niet te krijgen op plekken waar oorlog woedt." Seksuele voorlichting is er wei nig in Syrië en abortus is er verbo den, zegt Bachara. „Mensen zetten de cultuur die ze kennen voort. Het zou goed zijn als ouders iets meer nadenken over het krijgen van kinderen. Oorlog dwingt men sen tot een mentaliteitsverande ring. Dat blijkt moeilijk. Ook om dat mensen zich door alles en ie dereen in de steek gelaten voelen. De heersende opvatting is: 'alleen god blijft met ons. Op de rest heb ben we geen invloed meer." Levend Die houding komt ook Verdoold vaak tegen. „In Aleppo is een veel gehoorde zin: 'we sterven liever le- vend.Wat ze ermee bedoelen is dat ze weigeren hun leven te par keren omdat het oorlog is. Ze ver stoppen zich niet de hele dag in hun kelder, maar gaan de straat op. Ook al overleven ze dat mis schien niet. Een kind biedt de ze kerheid dat ze hun leven hebben doorgegeven. Of dat kind is de compensatie van een kind dat ze door de oorlog hebben verloren." De kinderen die opgroeien in oorlog zijn niet meteen verloren, benadrukt Kaz de Jong, trauma psycholoog van Artsen Zonder Grenzen. „Zuigelingen nemen de wereld waar via de reactie van hun ouders. Het belangrijkst is dat zij in moeilijke omstandighe den rustig blijven, hun kind koes teren, ervoor zorgen, een band met ze opbouwen en in de behoef ten van de baby voorzien." Zelf begeleidde De Jong ouders tijdens de oorlog in Bosnië. „Het advies was altijd: Probeer zo veel mogelijk een normaal leven te lei den. Zing een liedje voor je kind. Speel samen of vertel een verhaal. Het doorbreekt de spanning en stelt kinderen in staat ook in oor logstijd kind te zijn." Na vrijwel elke aanval duiken de beelden op. Een pasgeboren baby tussen het puin van wat kort daarvoor zijn kraamkamer was. Of een peu ter die zijn moeder kwijt is en wanhopig de straat op rent, zijn snoet bedekt onder een laag stof. Op plaatsen waar de oorlog in al le hevigheid woedt, ligt het stich ten van een gezin niet voor de hand. „Toch is er een opvallend groot aantal zuigelingen onder de Syriërs", weet Corine Verdoold, di recteur van Zoa vluchtelingenzorg in Syrië. „Gek genoeg heeft dat in veel gevallen juist te maken met de oorlog. Mensen hebben weinig perspectief. Ze hebben geen werk. Vervelen zich. Zijn hun huis kwijt. Komen terecht in kelders onder aan flarden geschoten appar tementen of vluchtelingenkam pen waar ze niemand kennen. Stel len zijn op elkaar aangewezen. Ze zoeken hun troost en houvast bij degene van wie ze houden. De kinderen komen ter wereld in ver blijfplaatsen die tochten en lek ken. Waar nauwelijks iets is om in leven te blijven. Maar zodra ouders hun kind op schoot leggen gaat al hun liefde naar hem of haar uit. Ontroerend om te zien." Registreren Het VN-kinderfonds Unicef becij ferde dat sinds het uitbreken van de oorlog in maart 2011 zeker 3,7 miljoen kinderen zijn geboren in Syrië. Het exacte aantal is lastig te bepalen. Buiten de plaatsen die on der controle staan van het regime van president Assad worden ge boorten nauwelijks geregistreerd. De Syrische arts Saleem Bacha ra ontvluchtte Aleppo twee jaar geleden met zijn vrouw, zoon en dochter en vestigde zich in Neder land. „Het stichten van een gezin betekent dat de naam van de fami lie wordt voortgezet", vervolgt hij. „Dat is diep verankerd in de Syri sche cultuur en dat verdwijnt niet zaterdag 1 oktober 2016 Hulp aan een baby, net over de grens in Turkije, vlakbij Akcakale. FOTO SEDAT SUNA/EPA Twee baby's hebben een aanval op de rebellen- Een baby is gewond geraakt in Aleppo, wijk Salihin in Aleppo overleefd, foto ameer alhalbi/afp foto ameer alhalbi/afp Een man heeft een kindje gevonden in de brokstukken van een gebouw in Qatarji, een buurt in Alep po, na een aanval op het oosten van de stad op 21 september, foto ameer alhalbi/afp Gerben van 't Hof Rotterdam/Aleppo u Unicef becijferde dat sinds het uitbreken van de oorlog in maart 2011 zeker 3,7 miljoen kinderen zijn geboren in Syrië. Het precie ze aantal is moeilijk te bepalen, vaak wordt een geboorte niet ge registreerd. Een kindje wordt opgevangen in een noodhospitaal in Idlib. foto om AR HAJ KADOUR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18