€149,- BeniDonm Paul de Leeuw 17 Het is aan ouders en scholen om Zwar te Pier zo aan te passen dat alle kinde ren Sinterklaas in 'een veilige en res pectvolle omgeving' kunnen vieren. Met die stevige conclusie zette de nieuwe kinderombudsman Margrite Kalverboer gisteren de zwartepieten- discussie weer eens op scherp. Het le verde haar voor het middaguur al tien tallen bedreigingen op. „We hebben voor ons rapport gespro ken met tientallen kinderen, wit en zwart, door heel het land. Het is geen representatieve steekproef, het geeft een indruk van wat de kinderen in Ne derland vinden. Gekleurde kinderen vertellen dat ze zich in sinterklaastijd extra gediscrimineerd voelen. Witte kinderen zeggen: 'als zij daar last van hebben, lossen we dat toch op? Dan wordt Zwarte Piet maar ietsje lichter, of heeft ie geen kroeshaar'." „In veel dossiers zijn het ouders die zich bij ons melden. Natuurlijk heb ik in dit dossier ook gesproken met de We maken als volwassenen een zooitje van de discussie over Zwarte Piet kinderen van die ouders. Omdat we de gevoeligheid van dit onderwerp ken nen, zijn we met nog veel meer kinde ren gaan praten. Dat had ik niet hoe ven doen, maar we voelden dit natuur lijk aankomen." „Deze klachten lagen er nog toen ik in april aantrad als Kinderombudsman. Het is mijn taak dan onderzoek te doen. Geloof me, ik had dit graag aan iemand anders gelaten..." „Er zijn veel reacties gekomen. Varië rend van 'ga lekker naar een ander land' tot e-mails met vreselijke ziek tes. We gaan ze verzamelen. Het beves tigt vooral een ander deel van ons rap port: dat we als volwassenen een zooi tje maken van de zwartepietdiscussie. Dat is wat kinderen tegen ons zeiden, die vinden het belachelijk dat volwas senen er steeds ruzie over maken." „Ik ben er niet voor om een oplossing te vinden, wij zijn de spreekbuis van de kinderen. We doen een oproep aan ouders en scholen om over Zwarte Piet te praten en dan vooral mét de kinderen. Piet zal moeten gaan veran deren, dat is duidelijk. Maar ik kan me voorstellen dat de snelheid van veran dering in verschillende delen van Ne derland anders zal liggen." SPANJE Appartementen Los Gemelos 2 28 oktober 2016 10 DAGEN LG SoLmanTours Annelies For PresidentAn nelies is werkzaam op de afdeling urologie in het AMC. Op de ochtend na het eer ste Amerikaanse presidentsdebat moet ik naar het ziekenhuis voor onderzoek. Niet echt een daar-kijk-ik-naar-uitmomentje. Als ik om kwart over 8 het cen trale plein van het ziekenhuis op loop, is het al druk en waan ik me in een ziekenhuisserie. Art sen in opleiding zitten bij de Starbucks, mannen van de alge mene dienst begroeten me aller hartelijkst en kijken elkaar aan met zo'n blik van: patiënt of be zoeker? Bij de polikliniek lever ik mijn ponsplaatje in. Mijn blaas moet worden onderzocht en het is de eerste keer dat ik zo'n cystosco- pie krijg, een kijkonderzoek van de piasbuis en de blaas. Een lieve, kordate verpleegkun dige, Annelies, vraagt me of ik meekom. Ik laat me door haar lei den en ze vraagt of ik koffie wil. Nee, ik wil worden onderzocht en naar huis, denk ik. Annelies raadt mijn gedachten: „Bent u nerveus?" Ik knik. „Het is niks om u zorgen over te maken. Wilt u thee?" Dat ook niet. „Het is mijn eer ste keer", zeg ik haar. „Het valt echt mee. U hebt geen idee hoe wijd uw piasbuis is. Daar kun nen wel drie cystoscopen in!" Over de wijdte van mijn pias buis heb ik nog nooit nage dacht en zeker niet op maandag morgen. Laten we het over de af levering van Heel Holland Bakt hebben en de afgang van Marcel met z'n mislukte vijflagenspiegeltaart die meer op een overstroming leek. „De dokter is er nog niet. Ik ga even bellen", zegt Annelies Maak hem nou niet kwaad, denk ik nog, want dat gaat hij dan wel licht op mijn piasbuis afreage ren. Dat-ie de cystoscoop doortrekt om een foto van mijn huig te maken. Ze komt vrolijk terug. „Hij komt er zo aan. Grap pig om u een keer zo rustig te zien. Had ik nooit gedacht!" Glimlachend gaat ze de behan delkamer in. De uroloog komt en Annelies legt uit dat ze alles eerst gaat desinfecteren om dan een verdovend glijmiddel in de piasbuis te spuiten. Annelies doet haar werkje en ik denk: vreemd, een vrouw aan mijn pie mel. „Zo! Dat is gebeurd." De uroloog begint zijn cysto- scopisch onderzoek. Annelies vertelt rustig dat ik mee kan kij ken op een scherm waar alles acht keer vergroot is. „Kijk maar hoe wijd uw piasbuis is." „Ja! Acht keer vergroot." Ik mag in Annelies d'r hand knijpen. Bin nen vijf minuten is het onder zoek klaar, kleed ik me aan en treed ik de kamer van de uroloog binnen. Hij heeft een schone blaas gezien. Door de opluchting komen er tranen. De uroloog geeft me een bekertje water en Annelies komt met een verkoe lende doek die ze zo lief op mijn Annelies doet haar werkje en ik denk: vreemd, een vrouw aan mijn piemel hoofd legt. Dit is de allerfijnste en meest troostrijke doek die ik ooit in mijn leven van iemand heb gekregen. Ze lacht. „Niks aan de hand toch? Huil maar, het moet er allemaal een keertje uit." Annelies is onmisbaar, net als al die andere Anneliezen in de zorg. zaterdag 1 oktober 2016 Margrite Kalverboer FOTO BART MAAT/ANP Zwarte Piet in zijn huidige vorm kan bijdragen aan pesten, uitsluiting of discriminatie van kinderen en is daar mee in strijd met het Kinderrechten verdrag van de VN. Aldus de kinder ombudsman in een rapport. Cyril Rosman Den Haag Waar baseert u uw conclusie op? De klachten die u kreeg over Zwarte Piet kwamen vooral van ouders. Zijn het wel klachten van kinderen zelf? Margrite Kalverboer, kinderombudsman U komt met uw rapport precies voor het sinterklaasseizoen. Veel mensen zullen denken: 'Daar gaan we weer...' U bent bedreigd door 'pro-pieten' na verschijning van het rapport? Hoe moeten die volwassenen nu ver der in deze discussie? Fijne appartementen op 500m van het strand Bekijk ook onze vlieg- en autovakanties op solmar.nl! Beste prijs, goede reis! Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. www.solmar.nl 0495-588740 Annelies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17