I mmÉPZAm m 16 NI Vader herdenkt maandag de bizarre moord op zijn zoon Jan Vastenhouw blikt terug op de verbijsterende 'wokmoord', precies tien jaar geleden. Zijn ex-vriend hakte het lichaam van zijn zoon in stukken. f; h, f*m. f r gaat geen dag voor- bij dat ik niet aan Joost denk", zegt Jan Vastenhouw (65). Voor het raam in zijn woonkamer staat een foto van Joost, bij een kaars. Verderop staat een gla zen kunstwerk, waarin zijn as is ver werkt. Het zijn tastbare herinnerin gen die Jan koestert. „Net als een fo to van zijn gitaar op mijn computer scherm. Die gitaar, dat is voor mij Joost." Diezelfde gitaar deed eind 2006 middenin een zaal dienst 'als een soort grafkist', tijdens de drukbe zochte herdenking. Want twee maan den nadat de 22-jarige Alphenaar Joost spoorloos verdween, was nog niets van hem gevonden. Wel zat Jans Chinese ex-vriend Long Long G. (destijds 30) toen al bijna twee maanden vast als verdachte. Mede omdat Jan een week na de mysterieu ze verdwijning van zijn zoon belas tende verklaringen over hem afleg de. „Alles was vet in huis, zijn hand was verbrand." Jan weet nog hoe hij bij thuis komst na vrijwilligerswerk Long Long die dinsdag aantreft. De man met wie hij op dat moment geen rela tie meer heeft, maar die nog wel bij Jan en zijn zoon in huis woont, zegt dat hij niet weet waar Joost is. Jan zoekt zelfs nog in zijn huis, maar vindt hem niet. Plastic tassen Achteraf blijkt dat de lichaamsdelen op dat moment in plastic tassen op de kamer van Long Long lagen. „Toen Joost niet op zijn werk bleek te zijn, werd ik écht ongerust. Ik ging naar de politie. Ik ben een hele dag verhoord, diezelfde avond is Long Long opgepakt." In het voorjaar van 2007 wordt dui delijk wat zich heeft afgespeeld in het appartement. Dat gebeurt na de vondst van een gedode en onthoofde kwartel in een waterkoker in de cel van Long Long. Hij bekent het dier omgebracht te hebben vanwege een kwade geest in het dier. Niet veel later vertelt hij dat hij om dezelfde reden Joost heeft om gebracht. Hij blijkt in de woonkamer Je krijgt je verloren zoon niet terug door te blijven hangen in het verleden op Joost in te hebben geslagen met een bijl. Daarna heeft hij het lichaam in stukken gehakt en in olie gebak ken, in wokpannen en in een frituur pan. Omdat niet het hele lichaam in een keer weg te werken was, verborg hij een deel in zijn slaapkamer, om de volgende dag hetzelfde ritueel te herhalen. Totdat van Joost slechts op gebakken stukken restten. Long Long verspreidde stukken van Joost in ondergrondse contai ners om de hoek. Maar ook in sloten in Alphen aan den Rijn en omge ving. Dagenlang zijn rechercheurs in het water druk met zoeken naar lichaamsresten. Waarom hij zo handelde? Omdat zijn geest en die van Joost ruzie zou den hebben gehad. Die ruzie zou al 500 jaar spelen en nu beslecht zijn. Long Long zou herhaaldelijk de op dracht hebben gekregen van de geest in zijn hoofd. De dader is in 2007 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Volgens het Pieter Baan Centrum was Long Long 'schizofreen en chronisch para noïde'. Geestesziek Nu, tien jaar later, wil Jan niet meer stilstaan bij alle gruwelijke details die naar buiten zijn gekomen over de lugubere moord op zijn zoon. „Ze kunnen nog altijd lichaamsdelen van hem vinden, maar ik heb aangege ven dat ik het niet wil weten. Het verandert toch niets." Jan Vastenhouw weet dat zijn ex-vriend geestesziek was toen hij de moord pleegde. Hij was beoefe naar van de spirituele leer Falun Gong en sloeg daarin door. Jan denkt dat het 'godenconflict' te maken had met de extreemrechtse sympathieën die Joost had. „Die voorkeur zou wel weer verdwijnen, dacht ik. Joost was juist op de goede weg." De twintiger woonde weer bij zijn vader, na een tijd zelfstandig gewoond te hebben en een periode bij zijn moeder en haar nieuwe man te hebben doorge bracht. Het liep fout. Nota bene door de man die bij vader en zoon in huis woonde. Jan: „Onze relatie was al over toen het misging. Ik liet hem hier wonen, omdat ik bang was dat hij anders uitgezet zou worden. Zijn leven liep gevaar in China. Daar moe ten ze niets van Falun Gong-aanhan gers hebben." Vastenhouw lijkt rustig als hij zijn verhaal vertelt. Maar hij voelt wel de gelijk emoties. Om de dood van zijn zoon te verwerken, had Vastenhouw gesprekken met een hulpverlener. „Dit kan je allemaal overkomen. Het kan bizar lopen." Vastenhouw is niet blijven hangen in het verdriet. Ieder jaar staat hij met zijn dochter stil bij de dood. „Ik denk dat ik dit jaar duiven loslaat bij de Zegerplas in Alphen, waar Joost zo graag kwam. Het is een kwestie van overleven. Je krijgt je verloren kind niet terug met blijven hangen in het verleden. Ik ben blij dat ik Joost 22 jaar heb mogen meemaken. Ik kan nog genieten van het leven. Kijk naar de toekomst. Je blijft ver antwoordelijk voor je eigen geluk." zaterdag 1 oktober 2016 'Ze kunnen nog altijd delen van Joost vinden' Marco Gerling Alphen aan den Rijn •JÉs De politie deed in 2007 onderzoek in de Dijksloot in Alphen aan den Rijn naar stoffelijke resten. FOTO ERIC TAAL De herdenkings dienst in 2006. Joost Vastenhouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16