PEILT DE STEMMING Kabinet: wantoestanden bij ontgroening moeten stoppen 15 Fjordencruise Noorwegen effeweg.nl DEZE WEEK: BIJ DE PIRATEN MIS DIT NIET! VAN: £1299;- VOOR: €1099,- €200, www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 De Piratenpartij wil in de Tweede Kamer vechten voor de privacy van burgers op internet. Een taaie strijd. 'Kamerleden begrijpen cyberproblematiek niet.' Op de (auto)radio heeft een gesprek plaats over internet-privacy. „Ma ken jullie je zorgen over wat internetbedrijven als Facebook of Google met jullie per soonsgegevens doen?" vraagt de presen tatrice aan haar gesprekspartners - twee journalisten. Nee, eigenlijk niet, ant woorden die. Zij stellen het gemak van social media boven het gevaar dat Ame rikaanse internetreuzen bijna al onze gangen kunnen nagaan. „Ik heb niets te verbergen," zegt een van de geïnter viewden. „Waarom zou ik me zorgen maken?" Het is een in Nederland veel gehoor de reactie. Vreemd hoe die mentaliteit per land kan verschillen, realiseer ik me. Ik woonde lang in Duitsland. In dat land, dat in één eeuw door twee dictatu ren ging, bestaat bij het publiek veel zorg over misbruik van persoonsgegeve ns. Dat wantrouwen zie je terug in be leid. Zo oordeelde de Duitse privacy- waakhond deze week dat moederbe drijf Facebook geen persoonsdata van haar chatdienst WhatsApp mag gebrui ken, waardoor Facebook gemakkelijker gericht had kunnen adverteren. Ancilla van de Leest (31) - naar haar was ik onderweg - wil Nederlanders be wuster maken van die gevaren. „Dat be sef leeft lang niet breed genoeg", zegt ze tijdens een interview in Amsterdam. Daarom dingt Van de Leest in maart mee als lijsttrekker van de Piratenpartij bij de Tweede Kamerverkiezingen. Ze woonde enige tijd in Berlijn. „Ik heb veel nagedacht over dat mentaliteitsver- schil met Nederland. Ik denk dat het hier veel te lang goed is gegaan. Bij Duitsers zit het wantrouwen tot in hun vezels." De Piraten zijn in 43 landen actief. In de Bondsrepubliek, waar de partij de af gelopen jaren flink aan de weg timmer de, verliezen de internetactivisten al weer aanhang na een reeks interne con flicten. Door de horizontale partijstruc tuur wil iedereen meebeslissen, merkte ook Van de Leest. Afgelopen week zag zij enkele ontevreden bestuursleden vertrekken naar de nieuwe partij van publicist Thierry Baudet. Wat haar voor al stoorde, was de berichtgeving over dat incident: „Veel ervan was larie koek." Over de naïviteit van veel Nederlan ders: „Kijk naar wat er in Turkije ge beurt, tot voor kort een vrij land. Daar worden gegevens van social media ge bruikers verzameld om lijsten van 'te genstanders' van het regime samen te stellen." Of in eigen land: het recente debat over de toegang die zorgverzeke raars moeten krijgen tot medische pa tiëntendossiers. „Daar wordt vrij mild op gereageerd, maar privacy is een grondrecht. Het gaat om het funda ment van de rechtsstaat." Mocht Van der Leest in de Kamer komen, dan zal ze de huidige Tuis in de pels', Astrid Oosenbrug (PvdA), af lossen. Oosenbrug, die zich ooit kan didaat stelde omdat zij naar eigen zeg gen het vertrouwen tussen burger en politiek wilde herstellen, stopt na maart met haar Kamerwerk. „Ik merk dat ik me op straat veel nuttiger kan maken", zegt ze over de telefoon, tij dens een uitje met medewerkers. Oosenbrug is een iet-deskundige, die onder meer als senior beheerder bij internetprovider xs4all heeft ge werkt. Zij voelt zich in het Haagse par lement 'als bèta letterlijk verloren tus sen de alfa's'. Haar probleem in een no tendop: de andere Kamerleden begrij pen cyberproblematiek vaak niet, net als vertegenwoordigers van de 'mainstream' media - op enkele uit zonderingen na - waardoor het lastig is om kwesties te agenderen. „Kamer vragen worden vaak gesteld op basis van berichtgeving in de kranten of op tv. Maar de echte kennis zit online: bij de bloggers en bij niche-sites. Die lezen Kamerleden niet." Oosenbrug doelt op websites als GeenStijl, waar men zich al langer druk maakt om online-veiligheid en de bescherming van persoonsgegeve ns. Bart Nijman (35), blogger bij GeenStijl: „Straks weten zorgverzeke raars uit je dossier dat je drinkt en rookt en gooien ze je zorgpremie om hoog. Of neem dat plan om chips in kentekens in te bouwen waardoor de overheid altijd kan nagaan waar je bent. No fucking way ga ik met zo'n chip rijden." Nijman wijst ook op de afspraken tussen Angela Merkel en Facebooks Mark Zuckerberg om kwet sende posts over Merkels vluchtelin genbeleid te censureren. 'Veel gebrui kers realiseren zich dat niet, maar je wordt dus door Zuckerberg politiek gestuurd. En nu gaat Facebook toch, tegen de afspraken in, whatsappgege- vens gebruiken. Ik heb beide al een tijd geleden eruit gegooid." Oosenbrug en Nijman hopen dat de Piraten electoraal succes hebben. „Het is geen geheim dat ik met Ancil la praat en dat veel van mijn vrienden bij de Piraten zitten", zegt Astrid Oosenbrug. Bart Nijman: „Een zetel zou mooi zijn, want dit geluid moet wel worden gehoord." Vicepremier Lodewijk Asscher had er gisteren na afloop van de ministerraad geen goed woord voor over. „Dat dien je nergens te accepteren, ook niet als je een ge schiedenis hebt van 200 jaar." Deze week was er de mishande ling van een aspirant-lid van het Groningse Vindicat tijdens zijn ontgroening; vorige week kwam een 'bangalijst' aan het licht die de corpsleden maakten. „Buiten gewoon vernederend en seksis tisch." Asscher is blij dat de universi teiten stevig stelling hebben ge nomen. Gisteren distantieerden alle aangesloten studentenvereni gingen zich via de Landelijke Ka mer van Verenigingen van 'alle vormen van geweld, discrimina tie en intimidatie'. CDA-leider Sybrand Buma, lid van Vindicat, stelde gisteren dat niemand boven de wet staat. „Het is evident dat bij misstan den moet worden opgetreden." Donderdag riep minister Jet Bus- semaker van Onderwijs hem pu bliekelijk op afstand te nemen van de praktijken van zijn studen tenvereniging. Bussemaker: „Bu- ma's oproep zal ook in Gronin gen worden gehoord en maakt daar indruk. Je bent lid voor het leven, zo heb ik begrepen." Toch vinden de bewindslieden niet dat de traditie zelf moet wor den afgeschaft. Volgens minister Edith Schip pers van Volksgezondheid leer je via een ontgroening de vereni ging en de mensen razendsnel goed kennen. Uw voordeel HURTIGRUTEn 'Op jacht naar het Noorderlicht Vertrekdata - 8 daagse excursiereis 'Privacy is een grondrecht' zaterdag 1 oktober 2016 A Ancilla van de Leest wil de Kamer in om Nederlanders bewuster te maken van de gevaren voor onze online pri vacy. „Dat be sef leeft lang niet breed ge noeg." FOTO MARCO OKHUIZEN De wantoestanden bij ontgroe ningen moeten snel ophouden, vindt het kabinet. De studenten verenigingen dienen nu zelf in te grijpen. Edwin van der Aa Hanneke Keultjes Den Haag IN SAMENWERKING MET Ga mee met deze unieke reis! We doorkruisen Noorwegen twee keer per trein en maken een cruise met de 'oude Postboot' Hurtigruten. We bezoeken gezellige Noorse steden en wie weet ziet u bij helder weer het Noorderlicht! 4 nov 2016, 18, 25 feb, 17 mrt 2017 J9K-» Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15